Jste opravdový génius, pokud během 15 sekund najdete 3 rozdíly mezi těmito dvěma obrázky
Dospělým často přijde, že hledání rozdílů v obrázcích je zábava vhodná jen pro děti. Podle vědců je to ale právě naopak – soustředění se na vizuální podněty a zkoumání jejich rozdílností je skvělým tréninkem pro náš mozek. Vyzkoušejte si i vy, jak na tom jste.
Spousta z nás se snaží pečovat o své tělo, a tak jíme zdravě (nebo aspoň zdravěji) a cvičíme. Ze všech stran totiž slyšíme, že správná životospráva nám může pomoci předcházet civilizačním chorobám. A když jsme v kondici, pravděpodobně v ní budeme i ve vyšším věku.
Jenže už tak často neslyšíme, že bychom měli úplně stejně pečovat o svůj mozek. A v době chytrých zařízení a rozmáhající se umělé inteligence ho bohužel zanedbáváme čím dál víc. Což se neprojeví hned – ale za pár desetiletí si budeme nést tvrdé následky.
Podle statistik už nyní trpí jen v České republice okolo 150 000 lidí Alzheimerovou chorobou. Do 25 let by se toto číslo mělo podle odborníků zdvojnásobit. Což by nás mělo varovat. Existuje totiž spousta lidí, kteří mají problém se zapomínáním a jejich mozek stávkuje, ale tuto diagnózu si nikde nevyslechli. Takže reálné číslo může být mnohem vyšší.
Mozek je potřeba trénovat
Aby se snížilo riziko, že vás ve vyšším věku postihne tato zákeřná nemoc, je potřeba pečovat o mozek. A to po celý náš život. Největší rozvoj sice prodělává v předškolním věku a pak je hodně trénován v době školní docházky, jenže pak většina z nás zleniví a raději koukáme na seriály nebo projíždíme sociální sítě, než abychom luštili křížovky, lámali si hlavu nad hlavolamy nebo třeba hledali rozdíly.
Každý trénink se přitom počítá. A měli bychom začít od jednodušších IQ testů nebo kvízů a postupně se propracovávat k čím dál složitějším. Nevadí přitom, že je nevyřešíme – podstatné je, že si nad nimi pár minut namáháme mozkové závity a mozek tak má možnost se aktivovat.
I proto vám přinášíme zajímavý a na první pohled jednoduchý kvíz. Je jím obrázek se dvěma ptáky, mezi nimiž je potřeba najít 3 rozdíly. I když jsou na první pohled úplně stejní, ve 3 maličkostech se liší. Pokud je váš mozek ve skvělé kondici, zvládnete to za 1 vteřin nebo ještě dřív.
Nevzdávejte se
Řešení kvízu se dozvíte na konci tohoto článku. Další podobné hádanky pak můžete řešit i jinde na internetu – nebo si můžete pořídit třeba celý sešit obdobných kvízů. O tom, že jsou pro nás nesmírně důležité, hovoří třeba i přední český neurovědec, profesor Aleš Benjamín Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.
Podle něj je lepší jakýkoliv trénink mozku než žádný. A začít bychom s ním měli hned teď. Při výběru kvízů je podle něj dobré zaměřit se na ty, které vás budou bavit. Díky tomu budete mít motivaci vracet se k nim a luštit další a další. A je úplně jedno, o jaký typ hádanek nebo hlavolamů půjde.
„Trénink mozku má pozitivní vliv na naše duševní zdraví a také snižuje riziko neurodegenerativních onemocnění a oddaluje jejich nástup,“ prohlásil profesor Stuchlík v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
A přinesl ještě jeden zajímavý poznatek. Náš mozek můžeme trénovat mnoha různými způsoby. Ale pokud se necítíme duševně v pohodě, je nám to téměř k ničemu. Velmi důležitá je podle něj naše psychická pohoda a také zdravé vztahy. Řešením přitom není žít sám a stranit se lidí – to pro dobrou kondici mozku není prospěšné. A podle některých studií to dokonce zkracuje život.
Takže nejlepší je žít ve spokojeném vztahu, chodit mezi lidi, bojovat se stresem pohybem a ve volné chvíli hádat, luštit nebo přemýšlet nad různými hádankami.
A jak jste dopadli v našem obrázkovém kvízu? Pokud vám trvalo najít 3 rozdíly déle, nevěšte hlavu. Pravidelným tréninkem své schopnosti můžete rychle zlepšit. A pokud jste všechny rozdíly nenašli, prozradíme vám je:
lístek, peří, kůra stromu
Zdroje: Shutterstock, SeznamZpravy.cz, vzp.cz