Toto byl největší akční hrdina socialistického Československa. Chuck Norris by zbledl závistí
Když se někde začne mluvit o skutečně mužných filmových hvězdách s vypracovanými postavami, všichni si pravděpodobně představí zahraniční jména. Asi každého napadne Sylvester Stallone, Arnold Schwarzenegger nebo takový Chuck Norris. I naše končiny však světu věnovaly muže s postavami antických bohů. Jeden z nich, známý československý kulturista, se objevil například v legendárním snímku Kdo chce zabít Jessii? Ale kromě zavítání na filmová plátna se věnoval převážně soutěžení. A dopomáhal dokonce k tréninku amerických hvězd.
Naše česká kotlina dala světu mnohé, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát. Kromě kontaktních čoček, genetiky a kostkového cukru vzešlo z našich končin bezpočet známých jmen. To pak platí napříč mnoha oblastmi, od umění až po kulturistiku. Právě v rámci bodybuildingu u nás v minulosti exceloval český superman Juraj Višný, který ztvárnil roli komixového hrdiny v legendárním komediálním snímku Kdo chce zabít Jesii? Tento všestranný a vzdělaný muž byl svého času u nás skutečnou hvězdou. Na plátna zavítal jen ojediněle, většinu svého úsilí totiž věnoval své fyzičce. A tu měl vypracovanou natolik, že radil i zahraničním hvězdám.
Legendární snímek Kdo chce zabít Jesii?
Legendární komediální snímek Kdo chce zabít Jesii? byl u nás natočen v roce 1966. Dodnes se jedná o velmi neobvyklý snímek, jelikož vizuálně velmi úzce vychází z komiksové tvorby. Ty západní se u nás sice v 60. letech objevovat nemohly, ale filmaři měli alespoň povoleno je parodovat. A tato možnost dala vzniknout tomuto kultovnímu snímku, nad kterým se můžeme dobře bavit až dodnes. Diváky svého času film opravdu bavil, nehledě na skutečnost, že jeho předlohy neměli šanci znát.
Film pojednává o podnikavé paní docentce a jejím muži, jejichž sny se jednoho dne zhmotní a stanou skutečností. Do naší reality tak proniknou fantastické, komiksové postavy, které zde tropí jednu lumpárnu za druhou. Nechybí ani až přehnaně prohnaný záporák, který bez váhání ničí vše, co mu stojí v cestě. Snímek nás dodnes může bavit svým velmi kvalitním scénářem, stejně tak jako bravurně provedenou režií. Následkem těchto dvou faktorů byl snímek, který dokázal být zábavný, aniž by se herci museli pitvořit.
Celý film je pak stylizován právě do západních komiksů. Postavy často mluví či uvažují pomocí komiksových bublin a snímek je protkán pop-artovými ilustracemi od Káji Saudka. V roce 2004 navíc vyšla i knižní verze, která je taktéž ilustrovaná tímto legendárním umělcem. Pokud si tak chcete tento příběh trochu oživit, můžete vyrazit do svého oblíbeného knihkupectví a odnést si tento pěkný kousek.
Český superman Juraj Višný
V tomto legendárním snímku se taktéž objeví postava inspirovaná Supermanem, kterou ztvárnil náš legendární kulturista Juraj Višný. Ten byl během svého života skutečně všestranným mužem. Narodil se v Bratislavě 7. června roku 1937 a dodnes je považován za jednoho z nejzásadnějších průkopníků kulturistiky u nás. Cvičit začal v roce 1957, původně jen s velmi omezeným a jednoduchým domácím nářadím. Po těchto skromných začátcích se přihlásil do vzpěračského týmu, kde trénoval ještě další tři dny v týdnu dle svého vlastního plánu.
Během vysokoškolských studií taktéž vesloval a dále hrál odbíjenou za tým Rudá hvězda Bratislava. Kromě kulturistiky se však Juraj Višný věnoval dalším oblastem. V roce 1968 mělo také dojít k natáčení americké varianty snímku Kdo chce zabít Jesii?, avšak ten byl kvůli politické situaci zrušen. Višný emigroval do Švýcarska, kde se věnoval architektuře, což byl jeho vystudovaný obor, ze kterého drží inženýrský titul. V průběhu svého života taktéž vedl tréninkový kroužek, ze kterého vzešla celá řada špičkových slovenských kulturistů.

Vyhrával soutěže a pomáhal trénovat Stallona
Juraj Višný se v průběhu své kulturistické kariéry skutečně činil a vyhrával celou řadu soutěží. První výhra přišla v roce 1964 v první oficiální kulturistické soutěži v ČSSR, která se konala v Bratislavě. V roce 1966 pak získal první místa na soutěžích Velká cena Mladé gardy v Bratislavě a na II. ročníku soutěže o Cenu Sandow v Mariánských Lázních. V roce 1968 se ještě stal absolutní vítězem na prvním Mistrovství ČSSR v Bratislavě a v roce 2006 ještě získal zlatou medaili od prezidenta IFBB Rafaela Santonji.
Během svého života se Juraj Višný věnoval trénování kulturistů. Jedním z nich byl pak slovenský bodybuilder jménem Juraj Pipasík. Ten v roce 1968 emigroval do zahraničí, kdy nakonec skončil v USA. Tam působil pod jménem George „Mackie“ Pipasik a v bodybuilderském centru v Kalifornii trénoval dokonce Sylvestera Stallona. Juraj Višný se tak skrze své vlastní studenty podepsal i do kvality těch nejznámějších západních hvězd.
zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, fdb.cz