K odpolední kávě peču tyto jednoduché tvarohové preclíky. Jsou jemné a rozpouštějí se na jazyku
Někdy nás prostě honí mlsná a ke kávě bychom si dali něco sladkého. Řešením je pochopitelně skočit do obchodu pro sušenky nebo do cukrárny pro zákusky. Ne vždy se nám ale do toho chce, a raději bychom si něco připravili sami. Pro tyto chvíle jsou tu vynikající tvarohové preclíky. Jejich příprava je jednoduchá a potřebovat budete pouze pár surovin.
Není nic lepšího než domácí pečivo, které lze připravit během pár minut. Pokud si chcete osladit život například u kávy nebo čaje, sáhněte po receptu na tvarohové preclíky. Potřebovat budete jen suroviny, které nejspíš už doma máte. Kromě toho, že příprava je jednoduchá, jistě oceníte také jejich hebkost, doslova se rozplývají v ústech. Tento rychlý a snadný zákusek jistě oslní nejen vaši rodinu, ale také návštěvy, pro které se rázem stanete cukrářským géniem.
Preclíky z tvarohu prospějí vašemu zdraví
Řada lidí nemá tvaroh ráda, protože jim připadá kyselý a považují ho spíše za součást jídelníčku sportovců, kteří potřebují nahnat proteiny. To je ale velká škoda, protože tvarohové dezerty mohou chutnat výborně. Kromě toho má konzumace tvarohu mnoho zdravotních benefitů.
Jak už bylo zmíněno, tvaroh totiž obsahuje spoustu bílkovin, ale také řadu dalších prospěšných složek, jako například vápník nebo vitamíny skupiny B, díky čemuž je výbornou volbou pro každého strávníka. V kombinaci s několika dalšími ingrediencemi, které budete k přípravě preclíků používat, pak vytváří jemné a nadýchané těsto, které je doslova ideální pro sladkou svačinu.
Co budete na preclíky potřebovat:
- 250 g polotučného tvarohu
- 50 g másla
- 200 g pšeničné mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 2 vejce
- 50 g moučkového cukru
- 1 lžíce vanilkového cukru
- špetka soli
- navíc: vajíčko na potření
Jak preclíky připravíte:
Ze všeho nejdříve bude potřeba vypracovat těsto. Tvaroh proto rozmačkáme vidličkou a přidáme k němu změklé máslo. Dále přisypeme mouku, prášek do pečiva, rozšlehaná vejce a moučkový cukr. Na závěr přidáme do směsi vanilkový cukr a sůl.
Buď rukama, nebo v kuchyňském robotu poté těsto hněteme tak dlouho, dokud se všechny ingredience nespojí a nevznikne hladké těsto, které je měkké a příjemně se s ním pracuje.
Nyní již přichází tvorba preclíků. Z těsta vytvarujte válečky dlouhé zhruba 20 cm. Z každého válečku poté naaranžujte tvar preclíku a spojte konce. Nezapomeňte pracovat na silikonové podložce nebo pomoučněném válu, aby se vám těsto nelepilo.
Pokud jste zdárně došli až sem, je čas na pečení. Plech vyložte pečicím papírem. Na něj položte hotové preclíky, potřete je rozšlehaným vejcem a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C, a to po dobu 15–20 minut podle vlastností vaší trouby. Jakmile zezlátnou, je čas vytáhnout je z trouby.
Preclíky pečeme už od středověku
Zajímá vás, jaká je vlastně historie preclíků? Například v Americe jsou natolik populární, že vám možná budou místní tvrdit, že je vymysleli právě oni. Ve skutečnosti se ale toto pečivo za velkou louži dostalo s imigranty teprve v 19. století.
Český název preclík vychází z německého slova Brezel, které bude mít nejspíš původ v latinském pojmu bracellus (náramek) nebo bracchiola (paže). Podle původního významu měl totiž preclík připomínat ruce sepjaté k modlitbě. Tři otvory v něm zase symbolizují svatou trojici.
Vzhledem k tomu jistě není překvapením, že se od středověku preclíky pekly hlavně během náboženských svátků, kdy často bývaly součástí postního jídelníčku. První doklady o existenci preclíků se objevují u francouzských mnichů již v 10. století, je ale pravděpodobné, že je Evropané pečou mnohem déle.
Zdroje: Pysznosci.pl, Zdravopedie.cz, Toprecepty.cz