Kardiolog varuje: 3 na první pohled banální signály slabého srdce, které nesmíte ignorovat
Podle mnoha statistik podlehne každý rok onemocnění srdce až 40 procent lidí ze všech případů úmrtí. Leckdo přitom vůbec netuší, že má nemocné srdce a měl by se s ním ihned začít léčit. Kardiologové ale upozorňují, že odhalit srdeční slabost nebo arytmii není až tak složité.
Ne nadarmo se říká, že srdce máme jen jedno. Je potřeba pečovat o něj už od mládí, aby nám mohlo dobře sloužit až do konce života. A to, jak dlouhý náš život bude, často ovlivní právě naše srdce. Prospívá mu zdravá strava, dostatek pohybu, dostatek kyslíku. A také klid.
Současný uspěchaný životní styl je pro něj naopak velmi škodlivý. A tak se není čemu divit, že lidí s problémy se srdcem rychle přibývá. Škodí mu tučná, mastná i příliš slaná strava. Škodí mu nedostatek pohybu, kdy se cévy ucpávají cholesterolem a vnitřní orgány včetně srdce se obalují tukem. A stejně tak mu nijak neprospívá stres.
Většina pacientů bohužel zjistí až příliš pozdě, že s jejich srdcem není něco v pořádku. A potvrzují to právě i zmíněné statistiky, které se aktualizují každý rok. Podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR u nás až 3 % obyvatel každý rok zemřou na infarkt. Zároveň platí, že ho prodělá v průměru 9 000 lidí ročně. A na onemocnění srdce a cév zemře každý rok až 32 % lidí (jiné statistiky přitom hovoří až o 40 procentech).
Poznat nemocné srdce je snadné
Dobrou zprávou je, že nemocné srdce nemusí vždy být definitivním rozsudkem smrti. Naopak – pokud je tento zdravotní problém odhalen včas, je velká šance, že se bude dát léčit. A i když třeba nepůjde vyléčit zcela, tak s pomocí léků bude možné srdce udržovat v chodu po další desítky let.
Jen je potřeba nezanedbávat příznaky toho, že s ním něco není v pořádku. Spousta z nás přitom pociťuje určité problémy, ale ignorujeme je. Nebo je přikládáme něčemu úplně jinému – stresu, nadváze a tak dále. V případě sebemenšího podezření je ale lepší vyhledat lékaře a konzultovat s ním podezření na srdeční problémy.
Podle kardiologů můžete slabé srdce poznat zejména podle tří zřejmých příznaků (i když jich samozřejmě existuje více a může se u vás tedy projevit i jinak). Typicky je to ale v první řadě nadměrné zadýchávání.
Jistě, pokud jdete tři patra do schodů nebo dobíháte autobus, pak se zadýcháte. A to je přirozené. Pokud jste ale zcela zchvácení pořád, a to jak doma, tak i při klidné procházce, něco je špatně. Vaše srdce nestíhá. A vaše kroky by měly mířit k praktickému lékaři, aby s pomocí poslechu nebo EKG vaše srdce vyšetřil.
Otoky mohou být dalším symptomem onemocnění srdce
Obtížné dýchání se může projevit také vleže. Pokud jste v klidu, ležíte a odpočíváte, mělo by se vaše srdce zklidnit a mělo by se vám dýchat klidně a dobře. Možná ale máte potíže s dechem právě v této poloze. Máte dokonce pocit, že se dusíte, že doma nemáte dostatek vzduchu. Musíte si jít otevřít okno a dýchat u něho. Zavolat byste si ale zároveň měli záchrannou službu.
I pokud potíže s dechem nejsou tak závažné, je potřeba řešit je s praktickým lékařem. Mohou sice souviset s jakýmkoliv jiným zdravotním problémem, ale typické jsou právě i u onemocnění srdce.
Třetím příznakem toho, že s vaším srdcem je něco hodně v nepořádku, jsou otoky. A to zejména otoky nohou. Ty jsou zrádné v tom, že je obvykle přikládáme úplně jiným příčinám. Někdy to může být nadváha, jindy myslíme na zánět, někoho trápí křečové žíly. Ale nepodceňujte právě ani možnost onemocnění srdce, které se typicky projevuje otokem nohou. A pozor, takový otok také může naznačovat ucpané cévy – a jste pak jen krok od smrtící embolie. Proto pokud otok neustupuje, vždy ho konzultujte s lékařem, který případné nebezpečí vyloučí.
Pokud potvrdí, že jde o onemocnění srdce, pošle vás ke kardiologovi a budou vám nasazeny příslušné léky. Vždy je ale potřeba řešit problém včas, nestydět se a návštěvu lékaře neodkládat. Jen včasná pomoc vás může zachránit.
Zdroje: vzp.cz, rozhlas.cz, srdcevhlave.cz