Papaláši to za totáče rozdávali chudým. Dnes to od nich vykupují zpět za 1000× více
Skvost české literatury se dnes prodává za statisíce, ačkoliv jsme ho za minulého režimu mohli ulovit za pár korun. Máchův Máj je zřejmě nejvydávanější českou knihou všech dob, přesto jsou některé edice doslova za hubičku, zatímco jiné se řadí mezi nejvzácnější poklady českého knižního trhu. První vydání z roku 1836 by dnes vydalo na nový automobil, a to autor sám jej prodával za pár drobných.
Minimálně první verše Máje zná snad každý Čech a možná si ještě vzpomenete, jak je ve škole recitoval před tabulí. Za komunistického režimu byl Máj vydáván v masových nákladech a byl dostupný prakticky v každé knihovně za pár korun, často za méně, než stála krabička cigaret.
Ne všechna vydání jsou si rovna. Mezi běžnými výtisky najdeme edice, které dnes antikvariáty oceňují na desítky tisíc korun. A šťastlivci, jejichž rodiny vlastnily některá z luxusních předválečných vydání, nyní sedí na malém pokladu, jehož hodnota každým rokem stoupá.

Báseň, která naštvala celý národ
Máj vznikl v roce 1836, pouhých pár měsíců předtím, než básník nečekaně zemřel. Tehdejší literární kruhy dílo nepřijaly s nadšením. Příběh loupežníka Viléma, který netuší, že zabíjí vlastního otce, se naprosto míjel s vlasteneckými očekáváními. Tyl, Čelakovský a další velikáni té doby čekali od mladého básníka oslavnou píseň na národ a vlast. Místo toho se jim dostalo ponuré existenciální sondy plné temných úvah a romantického zoufalství.
Když se z levné brožury stane investice
„Vůbec jsem netušil, jaký poklad mi babička nechala,“ říká Jan, který po své babičce zdědil knihovnu s několika staršími vydáními Máje. „Na půdě leželo první vydání Máchova Máje od Františka Koblihy z roku 1911 s dřevoryty. Málem jsem ho vyhodil při vyklízení.“ Naštěstí tak neučinil.
Knihy, které za minulého režimu stály sotva pár korun, dnes v antikvariátech nacházíte s cenovkami kolem 30 tisíc korun, ale záleží samozřejmě na zachovalosti a stavu. Trend je jasný, vzácná vydání stále zdražují. Ukázalo se to i v roce 2012, kdy originál Máje z prvního vydání z roku 1836 startoval v aukci na 40 tisících. Odborníci dnes odhadují jeho hodnotu na několikanásobek této částky.
Edice, které stojí za hřích
Ne všechny výtisky Máje mají sběratelskou hodnotu. Rozhodující je především rok vydání. Největší cenu mají knihy z prvního nákladu z roku 1836, kterých se z původních šesti set dochovalo jen asi osmdesát. Hodnotu knihy výrazně zvyšují také ilustrace. Edice s kresbami Zrzavého, Švabinského, Boudy či Alše sbírají sběratelé po celém světě.
Originální vazba, nepořezané strany nebo rukopisné věnování dokážou hodnotu knihy taktéž znásobit. Některá vydání z období protektorátu například obsahují cenzurní zásahy. Nejslavnější z nich je nahrazení slov „Vůdce zhynul“ obratem „Pán náš zhynul“. Takovéto výtisky jsou dnes paradoxně ceněny ještě více než ty necenzurované.

Vzácné knihy jsou celosvětově považované za stabilní investici, která často překonává inflaci i výnosy z tradičnějších finančních nástrojů. Na rozdíl od akcií nebo kryptoměn navíc můžete své investice vystavit v knihovně a potěšit se pohledem na ně.
Investice, nebo srdcovka?
Je logické ptát se, zda má dnes cenu investovat do vzácných vydání Máje. Odpověď není jednoznačná. Pro skutečné knihomoly jde především o radost z vlastnictví vzácného kousku literární historie. Když držíte v ruce výtisk, který mohl teoreticky projít rukama samotného Máchy, je to pocit, který se penězi vyjádřit nedá.
Na druhou stranu, pokud přemýšlíte čistě investičně, existují i lepší způsoby, jak zhodnotit své peníze. U knih vždy hrozí poškození, ztráta nebo krádež, a jejich prodej může být časově náročný.
Zdroje: epochaplus.cz, cs.wikipedia.org, medium.seznam.cz