Karla Heřmánka při natáčení Fešáka Huberta surově napadli a zbili. Z útoku vyvázl s rozbitou hlavou
Role Fešáka Huberta, který si vydělává různými vychytralými obchůdky, Karlu Heřmánkovi dokonale sedla. I když od natočení téhle komedie uplynulo už 40 let, dodnes jde o jeden z jeho nejlepších filmů. Odnesl si z něho ale i pořádný šrám. To když ho neznámý pachatel surově napadl a zbil.
Šarmantní Karel Heřmánek točí vždy s velkou pílí a snahou, aby výsledek byl co nejlepší. Stejně tomu bylo i u Fešáka Huberta, kdy ve svých 36 letech pracoval pod taktovkou režiséra Iva Nováka a kdy z jeho postavy prvorepublikový šarm přímo tryská.
Vše pěkně odsýpalo, natáčení se nijak zvlášť nekomplikovalo – a Heřmánkovi najednou začalo připadat, že je to všechno až moc snadné a nudné. A tak zatoužil po trošce zpestření.
Osudová noc u Devíti křížů
V době natáčení Heřmánek zároveň hrál v zájezdovém divadelním představení. Shodou okolností v něm vystupoval s Pavlem Zedníčkem, který si ve Fešáku Hubertovi střihl roli pohřebáka Emana. A tak oba herci na divadelní vystoupení pravidelně jezdili společně jedním autem. Osudovým se jim stalo vystoupení v Prostějově.
Heřmánkovi stereotypní cesty tam a zase zpět už lezly na nervy, a tak podle Zedníčka prohlásil, že by to chtělo nějaké dobrodružství. Ten souhlasil, a vymysleli, že navštíví Zedníčkova strýce žijícího na Moravě.
„Byla to veselá návštěva, strýc nás velmi štědře hostil slivovicí a všemožným jídlem. Odjížděli jsme asi ve tři ráno,“ vzpomínal později Zedníček v televizním dokumentu věnovaném právě Fešáku Hubertovi.
Když oba muži vyrazili domů, museli si udělat zastávku, protože si Heřmánek potřeboval odskočit. Sjeli z dálnice D1 a zastavili poblíž známé a poněkud tajemné lokality Devět křížů. Toaleta v nedohlednu – a tak Heřmánek jen poodstoupil kousek stranou a začal vykonávat potřebu.
„Najednou kolem projela šestsettrojka, z ní vystoupil chlápek a začal čůrajícího Karla mlátit pendrekem do hlavy. Naštěstí stačil utéct do auta a odjeli jsme rychle pryč,“ vyprávěl Zedníček.
Nepoučitelný Heřmánek
Oba vyděšení herci tehdy dojeli až do Prahy, kde zamířili rovnou na natáčení. To už bylo ráno. A když Heřmánek celý od krve vystoupil z auta, štáb se zděsil. Putoval rovnou do nemocnice. Naštěstí neutrpěl žádná vážná zranění a kupodivu ani otřes mozku.
„Během dopoledne ho přivezli zpátky a mohlo se začít zase točit. A jako by mu to nestačilo, další den chtěl dobrodružství prožít znovu,“ dodal Zedníček.
Další podobný výjezd už se ale nekonal a film se v klidu dotočil. I když podle pozorných diváků nebyl Heřmánkův nebezpečný dýchánek se Zedníčkem jedinou alkoholovou eskapádou. Jeden z pozorných příznivců filmu upozornil na scénu, kdy do bytu Huberta přicházejí četníci – Otto Lackovič v tu chvíli vypadá, že je úplně namol. Což ve scénáři rozhodně nebylo.
Legendární komedie
Fešák Hubert je dodnes jednou z nejlépe hodnocených komedií a švihácký Heřmánek, který brzy nato podobně zazářil i ve Smrti krásných srnců, se i díky ní stal idolem mnoha žen a dívek. Na natáčení, které bylo skvěle stylizované do doby první republiky, ostatně s láskou vzpomínali i další herci – Josef Somr, Otto Lackovič, Pavel Nový, Jan Teplý st. nebo Lubomír Lipský st.
Nejvíc si ale svou roli zamiloval asi Petr Kostka, který hrál mazaného inspektora Mourka. „Málokdy něco pochválím, ale tento film se opravdu povedl. Režisér Ivo Novák zažil první republiku a dokonale ji v tom příběhu vystihl,“ prohlásil Kostka v témže televizním dokumentu, kde Zedníček vyprávěl o dramatickém napadení.
Mezi plejádou skvělých herců přitom chybí ještě jeden – Jiří Sovák. Ten měl původně hrát France, ale onemocněl, a tak musel odmítnout. Zajímavostí také je, že herečka Zora Ulla Keslerová (tady jako Růža Nejedlová) nemluví svým hlasem – později ji předabovala Eva Hudečková.
Film je dostupný na Voyo a televize ho reprízují několikrát do roka.
Zdroje: iprima.cz, csfd.cz, ahaonline.cz