Karlštejn cestoval časem a ani štáb si toho nevšiml. Objevte 5 historických nesmyslů v českých filmech
Ve filmech se často objevují chyby. Některé jsou ovšem poměrně nápadné, protože nesedí do dobového filmu. Pravděpodobně tyto chyby nemají vliv na celkový dojem z daného filmu, ale na druhou stranu jde o nedostatky, které by se daly jednoduše odstranit.
Všímavému divákovi neunikne, pokud se v některém dobovém filmu objeví věc, která v něm být nemá. Jak jste všímaví? Všimli jste si chyb v opravdu známých českých filmech? Nebo vás drobné nedostatky nechaly zcela chladnými?
Kultovní Pelíšky plné chyb
V oblíbené české komedii je hned několik chyb, které bijí do očí. Na začátku si řekněme, že se Pelíšky natáčely na konci devadesátých let. Snad proto se ve filmu objeví vůz Škoda 120. Ten však v té době, ve které se odehrává děj celého filmu, ještě neexistoval. Film se odehrává v letech 1967 a o rok později. Stodvacítka, jak se vozu lidově říká, se však vyráběla až od roku 1976, v závodní verzi o pět let dříve.
Tento film obsahoval navíc mnohem více chyb. Z těch dobových lze zmínit ještě plakát pověšený na zdi. Ten totiž zve na film Muž, ktorý miloval tancujúcu mačku. Tento film však vznikl až v roce 1793, tedy o několik let později. Zatímco vozu si pravděpodobně všimlo mnohem více diváků, tento detail neunikl jen těm nejbystřejším. Mnozí z nás v hlavě totiž nenosí roky, kdy vyšel daný film.
Oblečení z jiné doby
Film Lída Baarová mapuje život této obdivované slavné herečky. Oblečení sice dobově pravděpodobně zapadá. Šlo o dobu, kdy ženy začínaly nosit kalhoty. Průkopnicemi pak byly hlavně herečky, ale podle odborníků bylo nemyslitelné, že by si herečka mohla vzít kalhotový kostým na přijetí k samotnému vládci tehdejšího Německa. Kalhoty se totiž začaly běžně nosit až v 50. letech.
![shutterstock_2233104201 | TVGURU.cz Hrad Karlštejn a zalesněné okolí.](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/06/lucie-stribrna/shutterstock_2233104201-1300x866.webp)
Císařův pekař a neexistující budovy
Pohádkový film Císařův pekař – Pekařův císař se taktéž bez chyb neobešel. Historický nesmysl můžete spatřit ve chvíli, kdy jsou v pohádce záběry na chrám sv. Mikuláše a také na Národní divadlo. Jsou to sice historické budovy, ale byly postavené až dávno po císaři Rudolfu II. V době, ve které se pohádka odehrává, tedy ještě tyto budovy neexistovaly. V této pohádce je nápadná ještě poslední scéna. Ta je natočená z výšky a pozorný divák si tak může všimnout stínu jeřábu, ze kterého se natáčelo. To by v pohádce být vidět asi nemělo.
Jak se budí princezny a moderní hodinky
Velký kiks se povedl také v pohádce Jak se budí princezny. Když se Matěj potká s Jakubem, tak má na ruce moderní hodinky. Zřejmě kvůli nepozornosti herců a dalších kolegů. Vždyť scéna s chybou prošla i přes střižnu a další kontroly.
Noc na Karlštejně a hrad s hromosvody
Nyní se podívejme na Noc na Karlštejně. Hned v úvodu tohoto filmu, při rytířském turnaji, se v levém rohu obrazovky mihne dělník v montérkách. Nutno dodat, že v nové verzi filmu byla tato chyba už vyretušovaná, takže ji tam nenajdete. A to ještě není tak docela všechno. Ve filmu můžete vidět, že má hrad Karlštejn hromosvody a místy dokonce zašlou omítku. Děj se přitom odehrává ve 14. století, nedlouho poté, co byl dostavěný. Další historickou chybou je zip na okruží ve scéně s Peškem. Také nemožné, protože první předchůdce zipu byl vytvořený v Americe v roce 1851. Na oblečení se navíc začal aplikovat až v roce 1913.
Znali jste tyto historické omyly v českých filmech? Nebo jste o nich neměli ani tušení? Některé jsou pochopitelně nápadnější, jiné méně. Znáte ještě další historické chyby ve snímcích českých filmových tvůrců? Jistě jsme se dotkli jen malé části z nich.
Zdroj: wikipedia.org, idnes.cz, csfd.cz