Kdo utírá prach z televize, dělá velkou chybu. Odborník vysvětlil, proč tím poškozujete obrazovku
Poškozená obrazovka, poranění elektrickým proudem a snížení životnosti. To všechno vás může potkat, pokud nebudete televizi čistit správně. Mrkněte, jak se to dělá.
Utírání prachu je ve většině domácností skoro na denním pořádku. Napadlo vás ale, jak správně utírat takové povrchy, jako je třeba televize? Ano, i utírání prachu má svá pravidla. Pokud je nebudete dodržovat, můžete televizi zničit. Poškodit totiž můžete jak její povrch, tak také zkrátit její životnost. Jaký je tedy správný postup pro utírání prachu?
Na televizi je vidět všechno
Televizní obrazovky jsou citlivé na všemožné nečistoty. Jelikož se jedná o černý a lesklý povrch, je na něm vidět absolutně všechno. Ať už se jedná o prach, zvířecí chlupy, otisky prstů nebo šmouhy, televizní obrazovka neschová nic.
Nejednoho člověka by napadlo vzít šmouhy z televize mokrým hadrem nebo čistícími prostředky. To ale nemusí být vždy správná volba. Odborníci varují, že při nesprávném čištění hrozí riziko poškrábání povrchu a poškození vnitřních komponentů. Důležité je proto dodržovat doporučené postupy a používat vhodné pomůcky. Nikdy proto neutírejte prach z televize – tím myslíme mokrým hadříkem. Prach z televize je totiž nutné pouze odstraňovat.
![Čistící roztok nikdy nestříkejte přímo na obrazovku | TVGURU.cz žena čistí televizi](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/04/veronika-hudcova/Cistici-roztok-nikdy-nestrikejte-primo-na-obrazovku-1300x867.webp)
Nesprávným čištěním riskujete
Mnozí lidé při čištění televizoru sahají po čistících prostředcích. Těmi mohou být univerzální spreje na úklid nebo čistící prostředky na okna. Ty však obsahují určité množství agresivních látek, které vaší obrazovce neprospějí. Udělají přesný opak. Častou pomůckou při čištění televize jsou papírové utěrky nebo hadříky, které mohou zanechávat šmouhy či škrábance. Ke správnému čištění však nepotřebujete ani agresivní chemikálie, ani jednorázové utěrky. Stačit vám bude jemný hadřík a případně trocha destilované vody a octa.
Správně odstraněný prach z televize v několika krocích
Aby bylo odstranění prachu a nečistot z televizoru provedeno v maximální bezpečnosti a bylo efektivní, je potřeba dodržet několik jednoduchých kroků.
1. Vypojte televizi ze zásuvky
Před zahájením procesu čištění je nezbytné vypojit televizi ze zásuvky. Díky tomu si ušetříte riziko ve formě poranění elektrickým proudem. Zároveň umožníte obrazovce, aby zchladla. Jak mnozí ví, čistit teplou obrazovku není úplně dobré. Vyhnete se tak nechtěnému poškození.
2. Použijte vhodné pomůcky
Abyste se vyhnuli poškrábání obrazovky, je nutné zvolit vhodný hadřík. Nejlepší volbou bude v tomto případě měkký hadřík z mikrovlákna. Ten bude šetrný k povrchu obrazovky a zároveň nezanechá na televizi žádné šmouhy ani vlákna.
Na uťapkanou televizi může být obyčejný hadřík krátký. Na použití chemikálií však zapomeňte. „Pokud se potřebujete zbavit mastných fleků nebo otisků, doporučujeme smíchat ve stejném poměru destilovanou vodu a bílý ocet,” radí odborníci. Pokud však nemáte tyto dvě pomůcky, vystačit si můžete i s obyčejnou vodou.
3. Buďte šetrní
Obrazovka vám moc nepoděkuje, pokud ji budete drhnout nebo ji polijete vodou. I v případě větších skvrn se snažte být při čištění jemní a nevyvíjejte příliš velký tlak. Pokud potřebujete využít čistící roztok nebo obyčejnou vodu, nikdy jej nestříkejte přímo na televizi. Naneste jej přímo na hadřík, se kterým nečistoty odstraníte.
S vlhkostí to ale nepřehánějte. Pokud vám budou z hadříku téct potůčky vody, není to dobře. Nečistoty odstraňujte jemným krouživým pohybem. Dávejte při tom pozor, aby se voda z hadříku nedostala do okrajů obrazovky nebo do portů. Po vyčištění nechte obrazovku pořádně uschnout, než ji znovu zapnete.
![Nezapomínejte ani na čištění ovladače | TVGURU.cz čištění ovladače dezinfekčním hadrem](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/04/veronika-hudcova/Nezapominejte-ani-na-cisteni-ovladace-1300x866.webp)
Nezapomínejte na komponenty a kabely
Televizi máte vyčištěnou, ale možná vám ještě něco zbývá. Nezapomínejte pravidelně čistit ani kabely od televize a ovladač. I na nich se usazuje prach, nečistoty a bakterie. Kabely stačí otřít hadříkem, s ovladačem je to však komplikovanější.
Jelikož se ovladač může jednoduše proměnit v semeniště bakterií, nezbývá nic jiného, než využít dezinfekční prostředky. „Dezinfekce je důležitá, protože ovladače s množstvím tlačítek a různých záhybů jsou pro bakterie a mikroby hotovým rájem,” radí odborníci na úklid domácností. Nemusíte však kupovat nic přehnaně čistícího. Vystačíte si s obyčejnými dezinfekčními ubrousky.
Před zahájením čištění z ovladače pro jistotu vyndejte baterie. Celý povrch poté vyčistěte dezinfekčními ubrousky. Dejte pozor na to, aby se případná tekutina z nich nedostala mezi tlačítka. Pokud je ovladač opravdu špinavý, využít můžete alkohol. Stačí, když ho nakapete na vatový tampon, nikdy ne přímo na ovladač, a nečistoty s ním vyčistíte. Po procesu čištění vyměňte baterie za nové a je to. Nyní máte televizor i ovladač jako nový!
Zdroje: homebydleni.cz, reddit.com, realsimple.com