Kdy by měli muži mít první dítě? Názory internetových uživatelů a vědců
V souvislosti se ženami se často hovoří o tzv. biologických hodinách, nicméně o mužích se s ohledem na věk, kdy by měli mít dítě, mluví výrazně méně. Podle mnoha uživatelů internetu však ideální věk pro otcovství existuje.
V současném online světě je možné narazit na obrovské množství názorů, které mohou být nejen dosti odlišné, ale často si též výrazně protiřečí (mnohdy i u stejných jedinců). Utvářet si tedy názory na základě příspěvků na sociálních sítích a v internetových diskuzích nemusí být snadné. Zajímavé ovšem je, že se mnozí tzv. netizeni shodnou na tom, kdy panuje optimální věk pro muže mít dítě. Ještě zajímavější je skutečnost, že s jejich názory pěkně korespondují i některé vědecké studie.
Mohlo by vás zajímat: Nevíte, co je to netizen? Jedná se o zkratku z anglických slov net, tedy síť, a citizen, tedy občan. Označuje se tak člověk aktivní na sociálních sítích a internetu, přičemž právě ten pojímá jako důležitou společenskou platformu.
Kdy by muži měli mít (první) dítě?
S rodičovstvím je to těžké. Není radno si „pořídit“ potomka příliš brzy, ale ani příliš pozdě. Jednotliví lidé se navíc od sebe mohou dosti lišit, a to nejen ve věku, kdy je optimální založit rodinu. U žen se obecně hovoří o tom, že by měly mít dítě ve 20. letech svého života, tedy od 20 do 29 let. Dnes ovšem nejsou výjimkou ani matky ve věku 40+.
Co ale muži? Ačkoli u nich biologické hodiny netikají, minimálně ne tak hlasitě, platí, že integrita DNA spermií se po padesátce začíná výrazně zhoršovat. Dle některých studií se navíc s přibývajícím věkem muže může výrazně zvyšovat riziko takových komplikací, jako je Crouzonův syndrom, Pfeifferův syndrom či achondroplazie.
Upozorňujeme: Vliv na úspěšnost početí i na počaté dítě nemusí mít ani tak věk, ale spíše předchozí životní styl. Je jasné, že dlouhodobá konzumace alkoholu, kouření, stres, pobyt ve znečištěném životním prostředí nebo nadváha mužům příliš neprospívají, což platí i pro zdraví samotných spermií.
Co na to netizeni? Ideální jsou 30. léta života!
Pro početí je důležitých několik faktorů – psychická vyspělost a stabilita, životní zkušenosti, fyzické zdraví, fáze pracovní kariéra, existenční stabilita a v neposlední řadě i ideální partner/ka. Jeden z uživatelů na Redditu přitom místní komunitě položil otázku: „V jakém věku je nejlepší stát se otcem?“ Obdržel přitom spoustu odpovědí, z nichž některé uvádíme níže.
„Určitě ne ve věku pod 25. Mně bylo 34 a byl to pro mě skvělý čas. Moje žena a já jsme byli už nějakou dobu manželé a byli jsme na velmi stabilním místě, ale stále dost mladí na to, abychom mohli dělat vše, co jako rodiče malých dětí dělat potřebujete.“
„Moji rodiče byli starší, když jsem se narodil. Nyní je mi 38 a oba již nežijí. Měl jsem ale velmi pěkné dětství, protože kariéra rodičů už byla dobře rozjetá. Navíc jsem v dospělosti mohl trávit více času se svým otcem.“
„První dítě jsem měl v osmatřiceti a cítil se připravený. Už jsem si pořádně užil a rozjel svou kariéru. Jsem rád, že jsem počkal. Chci synovi poradit, aby taky počkal minimálně do 30. Myslím, že ideální věk je 35 až 45 let, možná na dolní hranici tohohle rozpětí. Ale to záleží na mnoha okolnostech.“
„Když se mi narodily děti, bylo 19, 23, 41 a 45 let. Na základě vlastní zkušenosti mám pocit, že pro muže je ideální mít děti v polovině 30. let života.“
„Mně bylo 27. Teď bych si ale přál, abychom se s partnerkou vzali mladší a měli více dětí.“
Co na to vědci?
Z předešlých řádků je patrné, že mnozí, byť ne všichni diskutující preferují 30. léta života jako ideální věk mít děti. Tento názor přitom podporují i některé vědecké studie. Podle vědců z London School of Economic se např. optimální věk pohybuje okolo 30 let. Zajímavé je, že tento výzkum se netýkal věku mužů, ale žen a zaměřoval se na inteligenci potomků. Výzkumníci zkoumali 18 tisíc britských dětí a nejinteligentnější měly rodičky, jimž bylo právě kolem 30. Vyjdeme-li z toho, že se pánové cítí na otcovství připraveni ve 30. letech života, vše nám pěkně koresponduje.
Upozorňujeme: na tomto tématu je krásně vidět, jak se lidský druh posunul, tedy alespoň v některých směrech. Průměrný věk pravěkých mužů činil 35 let a pravěkých žen dokonce jen 30 let.
Zdroje: Femina, Reddit, iDnes, Zdravá spermie