Kdy koupit a ozdobit vánoční stromeček, aby vydržel a nepřinesl smůlu? Tady máte odpověď
Okénka adventního kalendáře a objevující se stánky v ulicích nás upomínají, že již brzy bude čas na nákup vánočního stromečku. Víte ale, jak ho vybrat a kdy ho ideálně pořídit, aby vydržel až do Štědrého dne krásný a čerstvý? V následujícím článku si projdeme vše, co byste o symbolu svátků měli vědět.
Vánoční stromky vůbec nezdobíme tak dlouho, jak si možná myslíte. V podobě alespoň trochu připomínající tu dnešní se objevily poprvé v Německu v 19. století, kdy se ovšem věšely hlavou dolů nad stůl v jídelně. Až do druhé světové války se u nás objevovaly spíše v bohatších rodinách, ty chudší se musely bez stromečku obejít a vystačit si s větvemi ve váze.
Proč stromeček zdobíme, není úplně jisté. Objevuje se teorie, že se jedná o germánský pohanský zvyk. Jiná verze příběhu ale mluví o tom, že má stromeček odkazovat na strom s jablkem poznání, ze kterého Eva tento zakázaný plod utrhla.

Kdy je pravý čas na zdobení stromečku
Podle původní tradice se ke zdobení stromečku nemělo přikročit dříve, než 23. prosince večer, případně přímo na Štědrý den ráno. Jindy to podle obyčeje mělo nosit smůlu. Dnes ale řada rodin dodržuje jiný zvyk – stromek jim s příchodem adventu přinese Ježíšek, který o sobě dává vědět, a 24. prosince pod něj doručí dárky. Fantazii se ale meze nekladou, a tak si každá domácnost může vytvořit takové zvyky, jaké jsou jí blízké.
Pokud používáte umělý vánoční stromek, pak ho můžete nazdobit prakticky kdykoliv. Jiná je ale situace v případě, že si chcete letos pořídit stromeček živý. O tom, kdy je nejlepší čas ho pořídit, se totiž vede mnoho diskusí.
Kdy stromeček pořídit
Obecně se věří, že čím později ho pořídíte, tím lépe, protože bude ještě čerstvý. Ve skutečnosti to ale není pravda. Stromečky se totiž kácí na konci vegetačního období, což je zhruba v polovině října. Od té doby jsou uskladněny a v době koupě už les nějakou dobu neviděly.
Co ale roli hraje, jsou skladovací podmínky, a to nejen během prodeje, ale také u vás doma. Stromky prodejci obvykle skladují v chladných halách, které dosahují zhruba teploty ledničky, v suchu a tmě. Totéž lze doporučit také vám.
Doma nevybalujte stromek z obalu, ale pouze seřízněte kmen. Kůru nechte být, protože právě v ní má stromek pletiva, která mu pomáhají absorbovat vodu. Vložte stromeček do kbelíku s vodou a umístěte na chladné a ideálně také temné místo. Hodit se pro tyto účely bude například balkon, lodžie nebo třeba sklep. Pokud ho navíc budete průběžně rosit, jeho životnost tím značně prodloužíte.

Při nákupu stromečku buďte obezřetní
Pozor si také dejte již při samotném nákupu. Rozhodně nekupujte stromek, který se prodává uvnitř obchodu. Téměř jistě tam totiž nejsou vhodné tepelné podmínky a nikdy nevíte, jak dlouho se tam už nachází.
Dobře si prohlédněte, zda neroní příliš mnoho smůly nebo neopadává. V takovém případě s ním nejspíš nebylo šetrně zacházeno. Rozhodně také stromek potěžkejte. Pokud bude lehký, nejspíš je vysušený a brzy začne opadávat. Proto vybírejte spíše stromky těžší.
Pokud ho ještě nemáte, pořiďte si takový stojan na stromeček, který umožňuje nalít do něj vodu. Díky tomu vám vydrží i po nazdobení mnohem déle, než v klasickém stojanu bez vody.
Kdy stromeček odstrojit? I na to se názory různí. Někdo tak činí ihned po svátcích, někdo čeká do Tří králů a podle některých tradic se čekalo dokonce do Hromnic. Velmi pravděpodobně však v tu dobu stromeček již dávno nebude příliš estetický.
Zdroje: Prozeny.cz, iReceptar.cz