Klepou vám sousedé popel z cigaret na balkon? Vyřešte to jednou provždy. Možná vás pak ale budou nesnášet
Obecně a upřímně lze říci, že domoci se toho, aby váš soused přestal na balkoně kouřit, je špatně vymahatelné. Často jde v tomhle případě o běh na dlouhou trať. Vždy bychom měli vsadit na první vstřícné gesto – domluvit se. Pokud to nepomáhá a soused vám stále odklepává popel na vaše čerstvě pověšené prádlo, je už nutné řešit situaci razantněji.
Bydlet v bytovce není občas snadné. Musíte se přizpůsobovat sousedům, dělit se o pravidelné úklidy společných prostor a občas snášet i příležitostné, ovšem velice hlučné, rekonstrukce sousedních bytů. Potrápit vás může také soused, který bydlí nad vámi a je vášnivým kuřákem. Sám si ani možná neuvědomuje, že popel, který z cigarety odklepává, nemíří do vzduchu nebo směrem na chodník, ale přímo do vašeho balkonu. Pokud se to děje denně, je jasné, že to dokáže člověku pořádně napnout nervy a znepříjemnit náladu.
Jednou pohár trpělivosti přeteče…
Představte si, že pro někoho může být balkon oázou klidu. Využívá ho k relaxu. Bere ho jako místo, kde si může v létě po práci odpočinout se sklenkou dobrého vína v ruce. Jiný bere balkon jako příjemnou alternativu zahrádky. Pěstuje na něm různé drobné druhy zeleniny nebo okrasné květiny. A teď si vezměte, že přijdete domů a chcete sundat uschlé prádlo z balkonového sušáku. Vyprané oblečení nejenže páchne kouřem, ale je poseté drobným popílkem cigaret. Na vině je soused bydlící nad vámi. Nepříjemné, viďte? Co teď?
Podle některých advokátů je boj proti kouřícím sousedům náročný a dlouhý. Nemusí nás obtěžovat jen kuřáci, kteří nám klepou popel z cigaret rovnou na balkonovou římsu, nepříjemné jsou také časté grilovací párty, kde se někteří sousedé nebojí kouřem z grilu ohrožovat bezpečí celého paneláku. I to se děje na českých sídlištích. Svázané ruce mají v tomto případě mnohdy i policisté.
„Nejvíce škodlivým stavem je toxikace budovy z dlouhodobého působení kouře, ať už z tabáku nebo jiných látek, či dokonce výpary z chemikálií při výrobě drog,“ vyjádřila se k situaci advokátka Magdalena Krkošková. Podle ní by se měl vlastník bytu chovat doma tak, aby svým jednáním neobtěžoval sousedy. Není to ale vždycky tak. Nepomáhá ani jasně daný domovní řád. I když… jedna rada by tu byla!
Když domluva nepomáhá
Pokud soused-kuřák znepříjemňuje žití vám i dalším obyvatelům domu, je nutné upozornit státní orgán, a to zvlášť v případě, že už je situace opravdu psychicky neúnosná. Společenství vlastníků může přijmout usnesení o omezení kouření ve všech společných prostorách, včetně balkonů, neboť balkony jsou společná část domu. Tím pádem mají kuřáci smůlu. Vy jako vlastníci bytu se můžete obrátit na přestupkovou komisi místního obecního úřadu a v nejhorším případě podat na problémového souseda i žalobu na zákaz imisí dle ustanovení §1013 zákona 89/2012 Sb. (NOZ).
Balkony jsou v souladu s § 2 písm. g) zákona o vlastnictví bytů společnou částí domu. Ustanovení § 1013 odst. 1 Občanského zákoníku stanoví omezení vlastnického práva, a to následovně: „Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky omezují jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání.“
Pokud se do celé věci vloží více než jeden či dva naštvaní sousedi, máte celou kauzu šanci vyhrát. Kuřákům na balkonech se totiž opravdu podřizovat nemusíte.
Zdroje: znojemcan.cz, bydlimeutulne.cz, denik.cz