Tohle byla nejdepresivnější pohádka našeho dětství. Za socialismu to byl hit, dnes by ji psycholog zakázal
Film, v němž debutovala dětská hvězdička Žaneta Fuchsová i budoucí herecká stálice Tereza Brodská, šokoval umírajícími kočkami a bizarními výjevy, které diváky nechaly v údivu. Přesto se ukázal jako dílo, které při opětovném zhlédnutí v dospělosti odhaluje nečekané kvality.
Za socialismu se u nás točily pohádky jedna báseň. Ale „Kočičí princ“ z roku 1978? Ten si lidé pamatují z úplně jiných důvodů než třeba „Popelku“ nebo „Pyšnou princeznu“. Stal se tak trochu černou ovcí mezi československými pohádkami té doby.
O čem to vlastně celé bylo?
Rodina správce zámku Krále se stěhuje na nové působiště. Tatínek, maminka, jejich syn Radek, pětiletá dcerka Terezka a samozřejmě kočka Líza. Už během cesty se dětská fantazie rozjíždí naplno a okolní krajina se v jejich očích mění v pohádkovou říši. Když auto uvízne ve sněhu, zjevuje se kouzelný dědeček a odváží je na saních do tajuplného zámku.

Tam se setkávají s restaurátorem Albertem, který jezdí na černém koni, nosí černý plášť a, světe, div se, nesnáší kočky. Když Líza porodí koťátka, Albert se je pokusí utopit. Děti je sice zachrání, ale Líza sama se ocitá v ohrožení života.
Co udělá Radek, když je Líza v ohrožení? Proleze zrcadlem do pohádkové říše a jde hledat živou vodu, která by mohla všechno spravit. Na své pouti potkává známé postavičky, jako Karkulku, Sněhurku obklopenou trpaslíky nebo legendární trojku Dlouhý, Široký a Bystrozraký.
Odvážná, děsivá a originální pohádka
Pokud vám připadá, že „Kočičí princ“ není typickou pohádkou, souhlasí s tím i recenze na ČSFD: „Jako dítě jsem ji nechápal a nenáviděl, někdy děsila a jindy byla děsivě nudná,“ píše jeden z uživatelů. Další divák vzpomíná: „Co si pamatuju? Hodně ponurou atmosféru, a to si troufám tvrdit, není na pohádku tak úplně dobrá vizitka. Coby dětský divák jsem se jí spíš obloukem vyhýbal.“
Proč tedy film, který měl děti bavit, vyvolával takový strach a odpor? Za všechno může netradiční režijní přístup Oty Kovala, který se nebál experimentovat s žánrem a vytvořil pohádku, jež působí spíše horor. I tak se ale „Kočičí princ“ stal jedním z těch filmů, které si pamatujeme dodnes. Podobně jako třeba „Kaňka do pohádky“, mimochodem také Kovalův film, nebo „Panna a netvor“, které byly také mnohem temnější než jiná pohádková díla.
Dětští herci ze sebe vydali to nejlepší
Šestiletá Žaneta Fuchsová v roli Terezky se stala díky talentu, který předvedla, jednou z největších dětských hvězd své doby. Naopak pro Pavla Hachleho, který ztvárnil Radka, bylo filmování spíš trápením a po „Kočičím princi“ se před kamerou už nikdy neobjevil.
Desetiletá Terezka Brodská, dcerka hereckých legend Vlasty Brodského a Jany Brejchové, si střihla roličku myší princezny a už tehdy bylo znát, že jablko nepadlo daleko od hereckého stromu. Její výkon byl podle mnoha recenzentů skutečně přesvědčivý: „Tereza Brodská tu ve svých deseti letech už podává zcela profi výkon femme fatale,“ píše jeden z komentátorů na ČSFD.

Teď už vidíme, že se jedná o zajímavé dílo
Mnozí diváci, kteří film v dětství nesnášeli, ho v dospělosti již dokáží ocenit. „Těžko se mi to hodnotí. Jako dítě jsem tuhle pohádku nesnášela, dnes, coby dospělá, jsem se u ní bavila,“ přiznává jedna z recenzentek. Spousta diváků se také shodla na tom, že se v pohádce jako malí ztráceli a častokrát nevěděli, o co v ní jde. V dospělosti už vidíme, že film nevšedně ukazuje dětskou fantazii, sourozenecké vztahy a boj dobra se zlem.
Filmové zajímavosti, o kterých jste možná nevěděli
„Kočičí princ“ vznikl ve spolupráci Československa a Německa, díky čemuž měl film k dispozici solidní rozpočet. Architekt Vladimír Labský vytvořil na Barrandově v ateliéru č. 6 multifunkční dekoraci, která byla později po úpravách využita i při natáčení filmů „Panna a netvor“, „Tajemství Ocelového města“ a „Deváté srdce“. Natáčelo se na řadě zajímavých lokací, kromě barrandovských ateliérů také v Moritzburgu, na zámku Sychrov nebo na hradě Valdštejn. Pozorné oko diváka může zahlédnout i Čertovy hlavy.
A co vy? Odvážíte se po letech znovu vstoupit do podivného světa „Kočičího prince“?
Zdroje: filmovyprehled.cz, csfd.cz, fdb.cz