Kolik musíte vydělat, abyste byli v Česku za boháče? Tato čistá mzda vás tam dostane
Výše platů a uspokojivý životní standard jsou neustále se opakujícími tématy, které hýbou naší společností. V posledních letech mzdy sice rostly, ovšem zvyšující se inflace, a tím podražení v téměř všech odvětvích od potravin, energie, léčiva až po pohonné hmoty, značně zhoršila standard většiny českých rodin. Kolik musíte vydělávat, abyste si žili opravdu dobře?
Lví podíl na výši příjmu má kromě dlouholeté praxe a atraktivitě oboru i vzdělání. Ne vždy ale platí, že titul z vysoké školy vám zajistí zářnou budoucnost a pohádkový plat. Záleží na oboru a jeho poptávce mezi zaměstnavateli. Nejvíce ohodnocení jsou dlouhodobě lidé s technickými obory, IT pracovníci, lékaři a finanční specialisté. S některým z těchto oborů nebudete mít pravděpodobně problém se získáním dobré pracovní pozice s uspokojivým finančním ohodnocením. Každý ale nemůže být inženýr, a tak se musí spokojit s menšími příjmy, případně svojí šikovností a službami docílit toho, že jej zákazníci skvěle zaplatí.
Průměrná hrubá mzda a kdo na ni dosáhne
V roce 2024 dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda výše 45 854 Kč. I když to na první pohled může vypadat slušně, vysoká inflace a s ní související zdražování reálnou výši průměrné mzdy srážejí směrem dolů.
Smutným ukazatelem budiž fakt, že na průměrnou mzdu ani zdaleka nedosáhne většina pracujících lidí v mladém věku, tj. mezi 18 a 35 roky. Nízké výdělky jim neumožňují pořízení vlastního bydlení, ukládání dostatečné finanční rezervy, případně kvůli nim stále častěji odkládají rodinný život. Protože dnes, víc než kdy jindy, platí, že kdo chce dítě, musí na něj nejdříve našetřit.
Jak bohatí Češi vlastně jsou?
Mezi největší boháče u nás patří lidé s příjmy v horních 10 % populace. Buďme konkrétnější, za dobře situované osoby se považují lidé s průměrným měsíčním příjmem okolo 70 000 Kč. Čistá mzda je pak okolo 55 000 Kč. Takový objem pravidelného příjmu už člověku dává určitou svobodu v nakládání s penězi. Otevírá se mu více možností v rámci investování a zhodnocování peněz, pořízení bydlení a hmotného majetku či plnění životních snů a zážitků. V oblastech s dlouhodobě nižší životní úrovní a nedostatkem pracovních příležitostí může být hranice 70 000 Kč i podstatně menší.
V Praze je situace jako obvykle trochu jiná
Praha je odjakživa pro zbytek republiky tak trochu jiným světem. Vzhledem k tomu, že se jedná o naše hlavní město s největším množstvím pracovních příležitostí, ale i vyššími životními náklady, finanční situace je oproti dalším krajům trochu odlišná. Abyste si v Praze žili opravdu dobře, jak se říká nad poměry, a patřili k těm bohatším, už vám nestačí zmiňovaných 70 000 Kč hrubého, ideálně musíte atakovat hranici 100 000 Kč hrubého.
V jakých profesích vyděláte nejvíce peněz
Oblast IT je dlouhodobě jedním z nejvíce rozvíjejících se oborů. V důsledku toho se neustále shánějí noví pracovníci s IT zaměřením a jejich práce je pak patřičně ohodnocená. Programátoři s dostatečnou praxí bez problému dosahují měsíční mzdy okolo 100 000 Kč hrubého. Ale i nováčci v oboru si již na začátku pracovní kariéry přijdou na pěkné peníze a velmi rychle postupují směrem vzhůru.
V závěsu nadstandardně placených profesí jsou lékaři, advokáti a finančníci. Ne vždy však záleží na vzdělání, na velké výdělky si mohou přijít i šikovní a stále více žádaní řemeslníci, kteří odvádějí kvalitní práci. O ně je na trhu práce velký zájem.
Ať už je vaše pracovní pozice jakákoliv, vždy se snažte vzdělávat v oboru, získávat zkušenosti a posouvejte se profesně dál. Vaše uplatnění a tím i platové ohodnocení zvýší kvalifikační kurzy a speciální dovednosti.
zdroje: e15.cz, idnes.cz, refresher.cz