Komediální western Limonádový Joe slaví 60 let: Ověřte si, jak ho dobře znáte. Znáte třeba název legendárního nápoje?
Je to už neuvěřitelných 60 let, co měla premiéru legendární parodie na westerny Limonádový Joe aneb Koňská opera. Diváky uchvátila nejen skvělým hereckým obsazením, ale i vtipným scénářem, mnoha nezapomenutelnými hláškami a také výjimečnou hudbou. Vznikl tak film, který si i po více než půl století s chutí pouštíme a pokaždé nás pobaví. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře ho znáte.
V 60. letech byly na vzestupu westerny a diváci jim naprosto propadli. V té době vznikly i ty nejslavnější z nich – Tenkrát na Západě, Hodný, zlý a ošklivý, Sedm statečných nebo Butch Cassidy a Sundance Kid.
Stejně tak evropské diváky táhly filmové adaptace románů Karla Maye o náčelníkovi Apačů Vinnetouovi a jeho bílém bratru Old Shatterhandovi, případně italské variace westernů s Terencem Hillem a Budem Spencerem.
A čeští filmaři dostali úžasný nápad – natočit westernovou parodii. Scenárista Jiří Brdečka nejprve napsal knihu a divadelní hru a poté ve spolupráci s režisérem Oldřichem Lipským vytvořil i film. Ten dostal název Limonádový Joe aneb Koňská opera a na první pohled se tvářil jako příběh o velkém hrdinovi z Divokého Západu, který chrání křehké ženy a bojuje proti padouchům.
Limonádový Joe měl být Gott nebo Kodet
Limonádový Joe se neproslavil jen díky vtipnému scénáři, který se napřímo vysmívá oslavovaným legendám Divokého Západu a dělá si legraci ze všeho typicky westernového. Hodně mu pomohlo i výjimečné herecké obsazení. Karel Fiala, Miloš Kopecký, Květa Fialová, Olga Schoberová nebo Rudolf Deyl ml. už byli hvězdami a tady se sešli ve velkém stylu.
To vše ještě podtrhly skladby od Karla Hály a Jana Rychlíka. A ústřední píseň Goodbye nebo píseň Můj bože, můj bože nazpívané Karlem Gottem. Právě Karel Gott přitom měl prapůvodně hrát přímo Limonádového Joea, jenže zrovna v době natáčení už měl naplánované turné po Německu. Do téhle role pak byl zvažován také Jiří Kodet, už k ní měl i scénář, ale přišel o ni kvůli své matce.
Písně ve filmu celkově hrají důležitou roli a neodmyslitelně k němu patří. Do srdcí diváků se vepsala i teskná skladba zpívaná Tornádo Lou – namísto Květy Fialové ji ovšem nazpívala Yvetta Simonová.
A zaujala i mladičká blondýnka Winniefred, kterou si zahrála Olga Schoberová. Po té rázem prahly davy mužů a právě tato role ji doslova katapultovala ke slávě. Dokonce se posléze dostala až do Hollywoodu.
Představitel hlavního padoucha Horáce Badmana Miloš Kopecký v Limonádovém Joeovi zazářil jako ostatně ve všech svých filmech. Ale leckdo neví, že právě tenhle snímek změnil jeho soukromý život – při natáčení se totiž zamiloval do Jany Lichtenbergové, která měla jen malou roli tanečnice. Nakonec si ji vzal, takže se stala jeho třetí manželkou.
Kvíz
Snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera měl premiéru v roce 1964 a už v kině měl obrovský úspěch. Dodnes se reprízuje a diváci ho pořád s oblibou sledují. Vidět ho můžete například i na streamovací platformě Voyo. Vyzkoušejte si v našem kvízu, jak dobře si ho pamatujete.
1. Jaká byla přezdívka hlavního padoucha ztvárněného Milošem Kopeckým?
A) Hogofogo
B) Eňoňuno
C) Ecehomo
2. Kdo ztvárnil Grimpa, který rozkousal housle?
A) Jiří Sovák
B) Josef Hlinomaz
C) Josef Kemr
3. Poznávacím znamením se stala kakaová skvrna…
A) velikosti pětikoruny
B) velikosti amerického dolaru
C) velikosti mexického dolaru
4. Oceňovaným nápojem se v tomto westernu stala limonáda:
A) Kokakola
B) Lolaloka
C) Kolaloka
5. Světová premiéra se odehrála 11. června 1964 na festivalu:
A) v Karlových Varech
B) v San Sebastianu
C) v Cannes
6. Do kina na film Limonádový Joe aneb Koňská opera přišlo:
A) asi 1 milion diváků
B) asi 2,5 milionu diváků
C) asi 4,5 milionu diváků
7. Natáčení se účastnila řada kaskadérů, kteří předváděli nejrůznější bitky. Dohromady jich filmaři najali:
A) 20
B) 35
C) 50
8. Pokračováním repliky „Noci jsou zde chladné“ je věta:
A) To abych si vzal teplý kabát
B) To abych zapálil oheň
C) To abych si vzal teplé prádlo
9. Snímek je specifický svým zajímavým zabarvením. K němu se používá metoda s názvem:
A) virážování
B) vitrážování
C) vitrínování
10. Za různými zvukovými efekty stál významný umělec, jemuž se často přezdívalo strýček:
A) Borovička
B) Jedlička
C) Smrček
Výsledky kvízu o filmu Limonádový Joe aneb Koňská opera:
1A, 2B, 3C, 4C, 5B, 6C, 7B, 8C, 9A, 10B
Zdroje: super.cz, csfd.cz, idnes.cz, wikipedia.org