Tisíce domácností riskují pokuty kvůli starým kotlům. Jak jste na tom vy?
Konec roku udeřil a s ním přišel i důležitý mezník. Vytápění, které je právě během zimních měsíců aktuálním tématem, nyní bude podléhat dalším regulacím. Zastaralé kotle na tuhá paliva totiž podléhají přísnějším a přísnějším zákazům a právě s koncem roku vypršel čas na některé z možností, jak situaci řešit. Pokud se vás tato situace týká a zatím jste neinvestovali do modernějšího způsobu vytápění, určitě nad tím zapřemýšlíte. Vyhnete se totiž pokutám a dalším problémům.
Ovzduší na venkově
Ačkoliv je situace v oblasti ovzduší na venkově přijatelnější, než jak tomu bylo v minulosti, dle dat ČHMÚ stále není ideální. Vytápěním pomocí tuhých paliv v rámci lokálních domácností se totiž do vzduchu uvolňuje více než 75 % všech emisí jemných prachových částic a více než 95 % emisí benzo[a]pyrenu uvolňovaných v ČR.
Dle ministra Hladíka má znečištěné ovzduší v ČR každoročně na starosti 3 100 předčasných úmrtí. Prachové částice v ovzduší na sebe totiž vážou další škodlivé látky, jako jsou například těžké kovy či právě rakovinotvorný benzo[a]pyren. Záměrem vyhlášek tak dle ministra Hladíka není pokutování a rozdávání zákazů, ale právě ochrana zdraví lidí žijících v ČR.
Jakých tříd se zákaz týká?
Zákaz se vztahuje na kotle 1. a 2. emisní třídy. Tento zákon je ale v platnosti již od roku 2012 a mimo rodinné či bytové domy či domy s rodinnou rekreací platí již od roku 2022. Dle ministerstva tak byl dostatek času na to, aby se všichni, jichž se to týká, na celou situaci připravili.
Mezi podporované zdroje vytápění tak stále patří plynová čerpadla, kotle na biomasu či na kamna na pelety. Objekty je taktéž možné nechat napojit na systém centrálního vytápění, byť tam se částky investované do rekonstrukce mohou pohybovat ve vysokých číslech. Ze zdrojů tepla tak budou nadále dotovány jen ty nejvíce enviromentální výrobky, splňující nejpřísnější parametry typu eko design. Veškeré informace jsou pak k dohledání na webových stránkách Státního fondu životního prostředí.
Od kdy platí zákaz?
Zákaz, na který bylo upozorňováno již více, než dekádu, definitivně vešel v platnost k 1. září 2024. Do konce srpna tak domácnosti měly možnost zažádat si o dotace na nové druhy vytápění, které se pohybovaly až v částkách kolem 50 000 korun. Od září je stále možné žádat si o dotace na výměnu topícího zařízení, nicméně částky již nejsou tolik štědré. V případě, že má jedinec o dotaci alespoň zažádáno, může se vyhnout případným postihům, protože je považován za osobu, která se situaci snaží řešit.
Vzhledem k tomu, že výměna topných zařízení zbývá ještě u desítek tisíc domácností, stihnout ji včas je i vzhledem ke kapacitám firem nepravděpodobné. Je tedy rozhodně na místě začít situaci alespoň aktivně řešit, pokud jste tak již neučinili. Můžete se totiž vyhnout případným postihům, nebo je alespoň zmírnit.
Jaké hrozí postihy?
Jaký vám tedy hrozí teoretický postih v případě, že celou situaci dostatečně neřešíte? Ačkoliv se situace může zdát pro někoho tragická, nic nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá. Podle zákona spadají přestupky fyzických osob pod obecní úřad obce s rozšířenou působností. Ten má na starosti dohlížet na dodržování povinností provozovatelů kotlů. To je prováděno například pravidelnou kontrolou technického stavu a provozu kotle, která je povinná alespoň každé tři roky.
Jelikož od 1. září již není možné kotle horší než 3. třídy možné využívat, Ministerstvo životního prostředí připravilo metodiku, jejíž cílem je řešení situace ze strany úředníků. Primárním záměrem pak není občany pokutovat, ale docílit co nejrychlejší nápravy. Nejprve se tedy úředníci budou uchylovat k napomenutím a nápravným opatřením. Pokuty pak přijdou až jako nejzazší možnost.
zdroje: mzp.cz denik.cz obnovitelne.cz