Kontroverzní Zlatý i Český slavík. Byly zase výsledky zmanipulovány?
Hudební anketa „Český slavík“ vyvolává už od počátku své existence značné kontroverze, přestože vždy byla bilancí popularity a nikoliv kvality. Tomu také odpovídaly její výsledky, které těšily fanoušky těch zpěváků, co uspěli a naopak rozčiloval ty, jejichž favorité žádného slavíka nezískali.
Připomeňme, že tato anketa vznikla již v roce 1962 a původně se jmenovala „Zlatý slavík“. Ať se jmenovala tak nebo onak a měnili se i pořadatelé, její výsledky byly často různě manipulovány, především z politických důvodů. Ten, kdo se ideologům své doby či pořadatelům nehodil, byl vyautován nebo ignorován.
V 1989 se „Slavíkem“ dokonce musela zabývat policie, protože se objevilo podezření, že bylo natištěno velké množství falešných hlasovacích lístků. A kvůli tomu se nakonec slavnostního finále nezúčastnily některé hvězdy naší popmusic, například Ladislav Štaidl nebo Karel Gott. Právě Štaidl, který se svou partou v sedmdesátých letech spolehlivě vítězil v kategorii skupin a společně s Gottem a Zagorovou tvořili neporazitelnou trojici, se obával, že jeho partu porazí „máničky“ z Katapultu, což se nakonec také stalo.
Porazil Ruda Gotta?
Někteří vlivní hráči nenechávali nic náhodě a podle četných svědectví z té doby se snažili výsledky všemožně ovlivnit ve svůj prospěch. Například tím, že jejich lidé skupovali populární časopis „Mladý svět“, v němž byly zveřejněny hlasovací lístky nebo prý dokonce podpláceli tiskaře, aby natiskli načerno hlasovací kupony. Díky tomu, že k umístění v první dvacítce stačilo jen několik málo tisíc hlasů, nebyl problém, aby mezi nejpopulárnější zpěváky pronikli i outsideři a porazili mnohem známější interprety.
A někdy se činili recesisté. Díky nim například ve „Zlatém slavíkovi“ uspěl známý herec z brněnského „Divadla na provázku“ Ruda Kovanda a jednou měl prý dokonce porazit Karla Gotta. To byla ovšem nevinná „legrace“ v porovnání s tím, že v roce 1969 byly výsledky ankety tak zmanipulovány, aby nemohla zvítězit Marta Kubišová. Podobně kvůli emigraci skončili Waldemar Matuška nebo Karel Kryl.
Zprofanovaná anketa
Plná skandálů je i novodobá historie „Slavíků“. Často se navíc stává, že je někteří umělci pod různými záminkami ignorují. Zatímco Richard Krajčo protestoval proti playbacku, před deseti lety ho několik zpěváků bojkotovalo kvůli vyřazení rappera Řezníka. Ten vyhrál kategorii „Hvězda internetu“, avšak pořadateli byl vyloučen kvůli údajně nepřijatelným textům. Tehdy se od „Slavíka“ distancoval i Michal David, který se nechal slyšet, že jde o zprofanovanou anketu, některá média ho přitom obvinila, že si nakupuje hlasy.
Bojkot Vondráčkové
A také letošní ročník vyvolává různé pochybnosti nad tím, jak dalece jsou výsledky ovlivňovány. Lze ještě pochopit, že žádného Slavíka například nezískala skvělá zpěvačka Lenny, protože se televize Nova (která je nyní pořadatelem této ankety) zaměřuje na jinou cílovou skupinu a jiné hvězdy. Avšak fakt, že se v první desítce neumístila Helena Vondráčková, je přinejmenším podivný.
Mimochodem, na slavnostním galavečeru vystoupila poprvé po patnácti letech a sklidila velké ovace. Její koncerty jsou rychle vyprodané, pravidelně vystupuje v televizi. ČT jí dokonce nedávno věnovala celovečerní dokument a především má velmi početný fanklub svých oddaných příznivců. Vkrádá se tak otázka, kam se v případě „Českého slavíka“ poděli, proč jí neposlali hlas a zda jich mají opravdu více třeba Monika Absolonová, Monika Bagárová nebo Dasha, které se v „top ten“ umístily.
Asi není náhodné, že Helena Vondráčková se přestala na „Slavíkovi“ objevovat od doby, kdy se začala soudit s Martou Kubišovou kvůli zrušenému turné skupiny „Golden Kids“. Jakkoliv do fanklubu Heleny Vondráčkové rozhodně nepatřím a k jejímu pátečnímu vystoupení mám výhrady, je mi dost divné, že výsledky této „ankety popularity“ vůbec neodpovídají její oblibě. Ostatně, to, jak velké se stále těší napříč generacemi, připomněl právě dokument „Helena“.
Zdroje: Televize Nova, Wikipedie