Kosmos: Možné světy – pokračování dokumentárního cyklu s Neilem deGrasse Tysonem
V roce 2014 byl na National Geographic uveden dokumentární seriál Kosmos s Neilem deGrasse Tysonem a měl takový úspěch, že v roce 2020 bylo vydáno pokračování s podtitulem Možné světy, v originále Cosmos: Possible Worlds. Druhá řada má 13 dílů a každý díl trvá cca 45 min. V tomto článku si o každém dílu řekneme několik vět.
Schody ke hvězdám
V první části se podíváme na to, co se stane, když se srazí dvě černé díry, a všechno nám to vysvětlí Neil. Zjistíme, jak jsme se z 10 000 rozmnožili na zanedlouho 10 miliard. Vrátíme se do síně vymírání, kde už má jméno i poslední chodba. Nakonec nám Neil přiblíží plány do budoucna.
Pomíjivý půvab obyvatelné části vesmíru
Neil nám na začátku poví, jak mohly Venuše a Země vypadat před 4 miliardami let. Podíváme se do vzdálené budoucnosti, co nás čeká a nemine. Co se stane s naší sluneční soustavou a jaké máme možnosti cestovat vesmírem.
Ztracené město života
V této části nám Neil nejprve ukáže, jak se zrodila naše galaxie, sluneční soustava a Země. Řekne nám několik teorií o tom, jak vznikl život na naší planetě. Seznámí nás s vědcem Victorem Goldschmidtem a jeho objevy. Podíváme se na tři tělesa, na kterých by se mohl nacházet život.
Vavilov
Tato část je věnována genetice rostlin a Neil nám bude vyprávět příběhy několika vědců. Úplně prvním z nich je Gregor Mendl z Česka. O 35 let později přišel britský zoolog. W. Bateson. N. Ivanovič Vavilov, botanik z Ruska, procestoval svět, aby získal první odrůdy různých plodin, např. pšenice. Po návratu domů byl u moci Stalin a několik let poté se na scéně objevil Hitler, v průběhu obléhání Leningradu.
Kosmické propojení
V páté části se podíváme blíže na náš mozek. Neil nám připomene Hippokrata a jeho přísahu. Dozvíme se, kdo objevil přístroje, které snímají EKG a také EEG, zmíní se také o několika lidech, kteří trpěli epilepsií. Pomocí přístroje EEG se měří mozkové vlny.
Člověk a bilion světů
V této epizodě nám Neil představí chemika Herolda Juriho, planetárního astronoma Geralda Keipera a Carla Sagana. Dozvíme se, jak si Carl představoval život na Jupiteru a také co objevil.
Hledání inteligentního života na Zemi
Sedmý díl se zabývá hledáním života mimo Zemi, ale pouze na začátku. Později nám náš průvodce ukáže svět, o kterém se dosud nemluvilo, a to komunikaci mezi rostlinami a hmyzem. Velká část je věnována včelám.
Obětování sondy Cassini
V této části si připomeneme sondu Cassini a také vědce, po kterém byla pojmenována. Dozvíme se, kdo jako první vymyslel plán vyslání lidí na Měsíc, kteří by se mohli vrátit, a také zjistíme, kolik planet v naší galaxii má prstence a proč.
Kouzla bez lží
Osma část pojednává o základech kvantové fyziky. Náš astrofyzik nás opět zavede k téma tu světla a k tomu, jak se šíři světelné vlny, AT už je o světelné papriky nebo vlny, jako je voda nebo zvuk. Nyní se podíváme na světlo na kvantové úrovni.
Příběh dvou atomů
V této části se dozvíme, jak byly radioaktivní atomy objeveny, kdo je objevil a pojmenoval. Dozvíme se, jak vznikla myšlenka atomové bomby, a nakonec nám Neil povypráví o výbuchu sopky v roce 1902.
Dozrání antropocénu
Neil nám v tomto díle vypráví tři příběhy. Prvním je příběh Tróji a Cassandry. Ve druhém se dozvíme, jak vznikly ledničky, kdo je objevil a jak fungují, dozvíme se také, proč se v určitém období ztenčila ozonová vrstva, a poslední příběh se týká naší budoucnosti.
Sedm zázraků nového světa
V této epizodě se podíváme na vědeckou výstavu v roce 2039, kde nás Neil zavede zpět v čase za ztracenými civilizacemi.
Stíny zapomenutých předků
V poslední části se Neil zaměří na zrození ďábla ve starověké Persii i případy ctnostného chování makaků a zjistíme více o lidské náchylnosti ke změnám. Uvidíme přerod jedné z největších příšer v zářivou hvězdu.
Seriál Kosmos: Možné světy je aktuálně možno zhlédnout na Disney+.
Zdroje: autor, national geographic