Kouzelný prsten z Arabely opět ožívá. Nyní s ním zaplatíte v Lidlu i Kauflandu
Bezhotovostní platby se již dávno staly běžnou součástí života, většina z nás si na možnost placení mobilním telefonem nebo hodinkami zvykla. Na trhu se ale objevila novinka – platební prsteny.
Jedná se o novou a moderní technologii, která má potenciál vám ušetřit čas i nervy. Platební prsten totiž využívá pasivní NFC čip, který přenáší data na krátkou vzdálenost pomocí rádiových vln. Na rozdíl od mobilů či chytrých hodinek nepotřebuje baterii, takže je vždy připraven k použití.
Použití je snadné
Naučit se s takovým prstenem zacházet není vůbec složité. Aktivace je velmi snadná – stačí prsten spárovat s telefonem a platební kartou prostřednictvím mobilní aplikace. Ve chvíli, kdy chcete zaplatit, pak už jen stačí ruku s prstenem přiblížit k platebnímu terminálu a je hotovo.
V principu je to úplně stejné, jako kdybyste platili telefonem a v něm uloženou kartou. Funguje tu i stejné omezení, kdy můžete do 500 korun zaplatit bez nutnosti zadávat PIN. Prsten je také šifrován pomocí tokenizace, takže jsou platby bezpečné a minimalizují riziko zneužití, pokud by vám ho někdo ukradl. Stejně jako běžná platební karta se dá prsten v okamžiku ztráty zablokovat.
Praktičnost nade vše
Všichni víme, že čím méně toho u sebe člověk má, tím méně toho může ztratit. To je právě jedna z velkých výhod takovýchto prstenů. Máte ho stále po/na ruce, a pokud zvolíte správnou velikost, tak pravděpodobnost, že by vám sám od sebe spadl, je skoro nulová.
Prsten je navíc odolný vůči vodě i výkyvům teplot, což ho činí ideálním společníkem třeba i na koupališti – můžete platit přímo z bazénu, aniž byste museli hlídat peněženku na dece.
Banky jako průkopníci
S placením prostřednictvím platebního prstenu přišla v České republice jako první mBank. Tato banka ve spolupráci s partnery Mastercard a Niceboy ONE představila tento revoluční způsob placení již na jaře 2024. Dalším významným hráčem, který začal nabízet platební prsteny, je Raiffeisenbank. Ta rozšířila svou nabídku chytrých platebních řešení o zařízení, jako jsou prsteny Niceboy One a náramky Niceboy One Infinity.
Výhledově do prstenů chce pustit také ČSOB. Partners Banka plánuje nabídnout podobné produkty v prvním čtvrtletí roku 2025 a aktuálně zkoumá preference svých klientů, aby zvolila nejlepší variantu.
Historie bezhotovostních plateb
Bezhotovostní platby a digitalizace bankovnictví pokračují v ČR až neuvěřitelným tempem. Historie všemožných platebních inovací sahá u nás do roku 1988, kdy Živnostenská banka, předchůdce dnešní UniCredit Bank, vydala první platební kartu k tuzexovému účtu.
O rok později následovala Česká státní spořitelna (dnešní Česká spořitelna), která zároveň spustila první bankomat. Prvními držiteli těchto karet byli zaměstnanci banky, kteří je testovali. Do roku 1993 už platební karty nabízely i Komerční banka a ČSOB.
Od té doby jdou inovace dopředu mílovými kroky a přes různé druhy karet, internetové bankovnictví, placení telefonem a další vymoženosti se nyní dostáváme k prstenům.