Královský televizní propadák? Korunovace britského krále rekordy nepokořila. Ty stále drží princezna Diana
Přestože události v britské královské rodině už tradičně vyvolávají rekordní mediální zájem a konkurují jim pouze některé významné sportovní akce, podle předběžných údajů to vypadá, že víkendová korunovace nového britského krále Karla III. žádný rekord nepokořila. A to přesto, že se tak významná historická událost objevila na televizních obrazovkách po sedmdesáti letech.
Dosavadní rekord tak stále „drží“ živý přenos pohřbu milované „královny lidských srdcí“ Diany, který překročil hranici dvou miliard diváků. A právě tragický příběh první manželky krále Karla III. nejspíše výrazně souvisí s tím, že popularita britské královské rodiny se propadá. Navíc se potvrzují prognózy těch, co upozorňovali, že po smrti královny Alžběty II. už nebude nic jako předtím a že tradiční monarchie zemřela s královnou.
Popularita na sestupu
Výzkumy, věnované popularitě britské královské rodiny, se nicméně dost často liší, často v závislosti na tom, co v ní právě děje. Ten nejnovější z konce dubna letošního roku, který provedlo britské „Národní centrum pro sociální výzkum“, zjistil, že si už jen třetina občanů Velké Británie přeje zachování monarchie. Zásadní roli přitom hrají právě kauzy, které se v posledních letech v královské rodině objevily. Především jde o chování prince Harryho, který se kvůli finančnímu obohacení neštítí prát špinavé královské prádlo před světovou veřejností a stále přilévá olej do ohně. Další významný člen rodiny, bratr Krále Karla III., princ Andrew, dokonce čelí podezření ze sexuálního obtěžování. Ne náhodou byly tedy obě tyto černé ovce odsunuty do pozadí, ale obrovský zájem médií o ně se královskému paláci eliminovat nepodařilo.
Přísně tajné
Míra popularity „Royal Family“ je nejnižší u mladší generace, která považuje monarchii za přežitou a zcela odtrženou od současné reality, ta starší ji stále ještě vnímá spíše pozitivně. Právě mladí lidé si dobře uvědomují, v jak nepřiměřeném bohatství britská královská rodina žije a že často káže vodu, ale pije víno. Zatímco král Karel III. patří mezi vášnivé ekologické aktivisty, jeho příbuzní nadměrně využívají nejen obří paláce, luxusní rezidence, ale také třeba soukromé tryskáče. Britští investigativní novináři zjistili, že bohatství královské rodiny je zahaleno „trapným tajemstvím“. Upozorňují rovněž na to, že mnoho důležitých dokumentů je cenzurováno a monarchie je vyňata ze zákona o svobodném přístupu k informacím.
Středověká šaškárna
Příkladem marnotratného plýtvání je i samotná korunovace. Přestože se Karel III. snažil, aby byla skromnější, přece jenom se opět jednalo o příliš okázalou událost, na níž se sjeli vyvolení z celého světa. Oproti slibům jsou náklady na ní (v přepočtu na dnešní ceny), dvakrát vyšší než na korunovaci královny Alžběty II. a odhadují se na 100 milionů liber. Naštěstí přináší také nemalé zisky, ať už jde o zvýšený turistický ruchu či prodej upomínkových předmětů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V dnešní době je také stěží uvěřitelné, jaký prostor dostal vyčerpávající středověký rituál, který se uskutečnil ve Westminsterském opatství. Tím spíše, že něco tak zkostnatělého (a často i směšného) se již neodehrává v žádné evropské královské rodině a britská korunovace zůstala poslední svého druhu. A patrně už jen ve Velké Británii je možné, že církevní hodnostáři vyzvali „poddané“, aby pronášeli věrnost panovníkovi.
Zdroje: Wikipedie, BBC, The Guardian