Jako děti jsme je schovávali do peřináče, protože nám lezly na nervy. Dnes ta „retro příšera“ stojí 600 000 Kč
Na jeden zvuk, který jsme jako děti slýchávali u babiček, asi nikdy nezapomeneme. Všude krásné noční ticho a do toho zvuk těchto ikonických hodin. Nás tehdy možná budily ze spaní a proklínali jsme je nebo schovávali do peřináče, dnes jsou ale sběratelským unikátem, za který dostanete pořádný balík peněz.
Kukačkové hodiny dříve měla snad každá babička buď doma nebo alespoň na chalupě. Když v noci spustily, dokázali pořádně polekat i toho, co má pro strach uděláno, řada takovýchto unikátů se bohužel nedochovala. Kdo ale tyhle hodiny doma má, ten může být brzy v balíku.
Tyhle schwarzwaldské hodinářské poklady jsou totiž klenotem pro vášnivé sběratele. A jsou ochotni za ně zaplatit hromadu peněz, stačí kukačky udržet v dobrém stavu. Legendou tyhle hodiny ale nebyly jen pro naše dětské duše, velkou roli hrály i v několika českých filmových legendách.
Dětství plné kukaček
Jen se řekne název „kukačkové hodiny“ a hned se mnohým z nás zježí vlasy. Tenhle kus nábytku nebyl pouze nástrojem k měření času, byl symbolem doby a pro mnohé noční můrou. Vyráběly se už od 18. století a svůj původ mají v německém Schwarzwaldu. Byly to hodiny s krásnými animalistickými vzory, ručně se na ně vyřezávali různí ptáci, divoká zvěř nebo listové vzory. Byly klasickou výbavou téměř každé české domácnosti. Naše babičky na ně byly pyšné a měly minimálně jeden kus doma a často i druhý na chalupě.
Co však bylo pro řadu lidí nesnesitelné, bylo hlasité „kuk kuk“, které se ozvalo uprostřed noci a dokázalo vylekat a nahnat strach i těm nejodvážnějším. Zároveň jsou ale kukačky symbolem nostalgie, na který nikdo nechce zapomenout. Přeci jenom může každý zalovit v paměti, a dost možná nalezne vzpomínku na to, jak v obýváku čekal, než kukačka vyleze, aby následně upaloval do postele pod peřinu.

Proč jsou teď tak cenné?
Některé kukačkové hodiny mohou být dneska už hotový poklad. Pokud byste doma měli například originální kousek z konce 19. století, můžete za něj utržit klidně až 100 tisíc korun. Především pokud by se jednalo o nějaké kusy z edice od Johanna Behy nebo Antona Schneidera, kteří byli výraznými osobnostmi stojícími za tímto hodinářským skvostem. Pokud byste navíc chtěli na svých kukačkových hodinách vydělat ještě více, doporučili bychom zajet si na nějakou aukci do Německa, kde jsou žádané ještě o něco více, než u nás.
U těch nejlepších kusů se ceny šplhají až k tisícům eur. Běžně se na zahraničních aukcích prodávají i za více než 600 000 Kč. Kukačkové hodiny jsou samozřejmě žádané nejen pro svoji funkci a historickou hodnotu, ale rovněž pro jejich estetiku. Některé kusy nebo série jsou tak vkusně zdobené, že bychom je s klidným srdcem mohli označit za hotové umělecké dílo. Proto také končí často ve sbírkách kunsthistoriků nebo sběratelů umění.

Kukačky na filmovém plátně
Kukačky samozřejmě nejsou legendou jenom obývákových stěn našich babiček. Svoje zastoupení mají i na filmovém plátně. Třeba ikonický snímek Kulový blesk staví legendární kukačkové hodiny do takřka do hlavní rekvizitní role a jsou středobodem několika vtipů a narážek, při stěhování a předávání osobních věcí všech zastoupených domácností. Zmiňované kukačkové hodiny jsou i symbolickým odbíjejícím času v pohádce Tři oříšky pro Popelku, když se Libuše Šafránková v roli Popelky snaží včas uprchnout z královského plesu. Často můžeme tyhle hodiny slyšet a vidět i v kultovním českém seriálu Chalupáři, kde pomáhají dotvářet atmosféru dobového českého venkova.
Kukačkové hodiny mají u nás v Čechách, ale i v sousedních zemích, silnou tradici a spousta z nás k nim má ambivalentní vztah. Částečně je nostalgicky milujeme a částečně jsme rádi, že ten nenáviděný zvuk už nemusíme nikdy slyšet. Jak to máte vy? Vzpomínáte na tyhle hodiny rádi? A máte nějaký takový sběratelský kousek doma taky?