Češky tančí s Depeche Mode: Prý byli příliš sladcí, ale drží se i po 44 letech
Kultovní anglická kapela Depeche Mode byla založena v roce 1980 a její popularita neupadá ani dnes, tedy o čtyřiačtyřicet let později. Proč je tak významná a jací jsou její fanoušci?
Kdo jsou Depeche Mode a kde se vzali?
Kapela Depeche Mode se žánrově pohybuje v synthpopu, nové vlně, synthrocku, alternativním rocku a post-punku. Dalo by se tedy říci, že její styl je založen na používání umělých zvuků vytvářených syntezátory a samplery. Vzhledem k originalitě a inovativnosti jejich skladeb se stali inspirací pro mnoho dalších hudebníků.
Ačkoliv se plnohodnotný vznik kapely datuje rokem 1980, již v roce 1977 založili dva členové pozdějších Depeche Mode (Vince Clarke a Andrew Fletcher) kapelu s názvem No Romance in China, která se však krátce nato rozpadla. Za klíčový je považován tedy rok 1980, kdy se Fletcher s Clarkem rozhodli založit novou kapelu. Přidal se k nim ještě Martin Gore a pojmenovali se Composition of Sound, ale stále jim chyběl zpěvák. Poté ale v jednom hudebním klubu narazili na Davea Gahana zpívajícího skladbu Heroes od Davida Bowieho.
Dave Gahan se pro vznik kapely ukázal jako zásadní, protože se znal se spoustou lidí, kteří mohli kapele pomoci prorazit, a zejména také vymyslel název Depeche Mode, vycházející z francouzského magazínu Dépêche-mode, což v překladu to znamená „módní aktuality“.
Hity na sebe nenechaly dlouho čekat
Skupina tedy začala zkoušet první skladby od talentovaného skladatele Vince Clarkea. Během téhož roku Depeche Mode vydali své debutové album Speak & Spell, které zahrnovalo jejich první hit „Just Can’t Get Enough“. Album působí poněkud vtipně s jeho veselými a chytlavými písněmi a jednoduchými refrény, ideálními pro tanec na diskotéce. Tento dojem je patrný zejména v písních „I Sometimes Wish I Was Dead“ a „What’s Your Name“.
Depeche Mode prosluli například oblékáním se do černé kůže a pečlivě upravenými účesy, na módní výstřelky byl odborníkem zejména Martin Gore. Ačkoliv pro členy kapely byla více než vzhled důležitá jejich hudba, spousta lidí se snažila napodobit jejich image.
„Depešáci“
V osmdesátých letech v ČSSR existovaly dva zcela protichůdné tábory fanoušků, a to „depešáci“ a „metalisté“, tedy oddaní příznivci čtveřice v černém na jedné straně a fanoušci metalu s dlouhými vlasy na straně druhé. Jedni se na druhé zlostně obořovali, že „jejich“ hudba stojí za starou belu.
Depešáci tvrdili, že metal je banální hluk pro venkovské idioty, zatímco druhý tábor posměšně tvrdil, že Depeche Mode je příliš sladká a umělá záležitost pro malé děti. Metalisté měli výhodu, že mohli počítat s nepřeberným množstvím svých kapel, zatímco depešáci měli jen jednu.
Je to vlastně až komické, že někteří fanatičtí příznivci této kapely z Basildonu ani neposlouchají nic jiného a tvrdohlavě trvají na tom, že Depeche Mode je nejlepší kapela na světě. Jejich role ve formování elektronické hudby nelze zpochybnit, ale takových „stylotvůrců“ bylo mnohem více.
Sami členové skupiny Depeche Mode hráli klíčovou roli při formování jejich kultovního statusu. Vedle své jedinečné hudby oslovili posluchače i prostřednictvím melancholických a introspektivních textů, se kterými se fanoušci ztotožňovali. Tato emocionální hloubka byla doplněna přitažlivou image čtyř zadumaných přemýšlivců.
Významným faktorem ve vizuálním projevu kapely byl také renomovaný fotograf Anton Corbijn. Ten je v roce 1988 dokonce fotil i v Praze. Jejich obraz v médiích byl charakteristický studenou rezervovaností s erotickým napětím, což přispělo k tomu, že si Depeche Mode získali zejména inteligentnější posluchače, kteří toužili po hudbě, která jim poskytne odpovědi na jejich existenciální otázky.
Kapelu a spolu s ní celý hudební svět předloni zasáhla nečekaná rána v podobě úmrtí jejího zakládajícího člena. Andrew Fletcher zemřel náhle 26. května ve věku šedesáti let.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Depeche Mode v Praze
Depešáci letos opět oslnili českou metropoli hned dvěma zastávkami na svém koncertním turné, a to 22. a 24. února. Čeští fanoušci měli druhý rok v řadě možnost vidět legendární Depeche Mode při jejich „Memento Mori Tour“. Tentokrát se koncert konal v Praze v O2 Areně, kde kapela předvedla svůj tradiční indoor set. Večer zahájil britský projekt Humanist, který se setkal s příznivým ohlasem. Depeche Mode nabídli směsici nových a klasických skladeb, včetně atmosférických rockových hitů.
Dave Gahan, charismatický frontman kapely, okouzlil publikum svým precizním zpěvem a energickým vystoupením. Nicméně, i přestože hudební stránka byla excelentní, vizuální aspekt show zklamal, jelikož nedosáhl obvyklého standardu kapely. Atmosféra v hale byla poměrně studená, ačkoliv jedna fanynka si díky pódiu vysunutému do středu kotle mohla s Davem dokonce i krátce zatančit. I přesto je zřejmé, že Depeche Mode stále drží koncertní formu a jejich fanoušci mohou očekávat další kvalitní vystoupení, doufejme s větším důrazem na vizuální stránku.
Zdroje: musicserver.cz, depechemode.cz, depeche.cz, wikipedia.org