Az-kvíz nanečisto: Vyzkoušejte si, jak byste byli úspěšní v nejpopulárnější vědomostní soutěži
Těžko bychom na české televizní scéně našli jinou soutěž, která je takovou legendou, jako právě AZ-kvíz. V její historii soutěžící odpovídali na tisíce otázek, které je potřeba stále dokola aktualizovat, aby se neopakovaly. Jak je to s jejich přípravou, před časem popsal jeden z moderátorů, Aleš Zbořil, který se podle svých slov i po letech do práce stále těší.
Při účasti v AZ-kvízu jsou důležité nejen znalosti všeho druhu, ale také schopnost vybírat si políčka strategicky a v patřičnou chvíli dokázat zariskovat. Náročné to ale není jen pro samotné účastníky, ale celý tým, který se na soutěži podílí. Přestože příprava totiž vypadá na první pohled jednoduše, ve skutečnosti je za pořadem skutečně hodně úsilí.
„Každou natáčecí sérii má na starosti koordinátor, který otázky vybírá a je zodpovědný za faktickou správnost a za to, aby se otázky neopakovaly. Dohromady na otázkách ale pracuje celý štáb lidí, který tvoří externí spolupracovníci. Koordinátor pak otázky připraví na natáčení,“ vysvětlil moderátor Aleš Zbořil, který je v pořadu AZ-kvíz již od samého počátku.
Obvykle se prý natáčí čtyři měsíce v roce, přičemž vznikne dvacet dílů. Ve studiu se Aleš Zbořil střídá s kolegyní Evou Machourkovou. „Já točím dva dny a další dny točí Eva. Za ty 4 dny se tedy natočí díly na celý měsíc,“ prozradil.
Někteří soutěžící berou AZ-kvíz na lehkou váhu
Na to, jak probíhalo úplně první natáčení oblíbené soutěže České televize, už si ale Aleš Zbořil příliš nevzpomíná.
„Už od roku 1995 běžela soutěž pro středoškoláky s názvem Ypsilon, která je prazákladem AZ-kvízu. Ještě dříve jsem uváděl Telekvíz, což byla historicky první soutěž, kde byl zapojen mobilní telefon a na stejné číslo se mohlo volat živě z celé republiky. Když startoval AZ-kvíz, tak se v rámci přípravy dělaly dva pilotní díly, ale abych řekl pravdu, tak první oficiální díl si už nevybavím,“ uvedl moderátor.
Zato si živě vybavuje mnohé komické momenty, týkající se převážně soutěžících, kteří se zachovali neočekávaně nebo dokonce přímo lehkovážně. Jeden z nich šel prý například svou výhru oslavit, bohužel to ale přehnal, zaspal a již se nemohl účastnit dalšího kola.
Účastník pořadu AZ-kvíz šokoval názvy zločinů
„My vždycky radíme postupujícím, kteří přespávají do dalšího dne: Nevybírejte si tu výhru dneska, nechte to až na odjezd. Tenhle neposlechl, dokonce pohostil ostatní, ti ale včas odešli a on dorazil až kolem jedenácté dopoledne. Všem se strašně omlouval, ale mezitím se natočily další díly a on sportovně uznal, že už postoupit nemůže,“ prozradil s úsměvem Aleš Zbořil.
Jiný soutěžící si zase vybíral písmena na políčcích podle typů zločinů. „Každé písmeno uvozoval zločinem – V jako vražda, U jako uškrcení. Zřejmě myslel, že je vtipný, ale já byl při natáčení zdrženlivý, spousta lidí u obrazovek tohle těžce snáší, navíc z něj čišela jistá samolibost,“ podotkl Aleš Zbořil.
Vyzkoušejte si AZ-kvíz sami
Snad téměř každý fanoušek soutěže AZ-kvíz si někdy představoval, jaké by to bylo, kdyby sám mohl změřit síly s ostatními soutěžícími. V následujícím kvízu si můžete vyzkoušet, jak byste si s mnohdy náročnými otázkami poradili vy sami.
1. Mladého člověka ve věku 13–19 let můžeme pojmenovat česky „náctiletý“. Uveďte jiný, původem anglický termín pro „náctiletého“.
a) teenager
b) teengling
c) timeyounger
2. Tento expresionistický obraz je neslavnějším malířem Edvarda Muncha a má několik verzí. Je na něm zachycena plešatá postava, jejíž obličej je znetvořen strachem, s krvavým nebem v pozadí. O kterém obraze je řeč?
a) Vidina
b) Výkřik
c) Vražda
3. Slovem latinského původu na E označujeme vyhnance či vyhoštěnce, tedy někoho, kdo musel nedobrovolně opustit vlast. Například tak označujeme příslušníky pobělohorské protestantské emigrace. Jak toto slovo zní?
a) emigrant
b) evangelík
c) exulant
4. Jak se nazývá věda, která zkoumá jazyk, literaturu a ústní lidovou slovesnost národa v daném kulturním a historickém kontextu?
a) filozofie
b) filologie
c) filantropie
5. Jednou z vedlejších postav pohádky o Křemílkovi a Vochomůrkovi byl také tchoř. Jak se jmenoval?
a) Šuperka
b) Ševelík
c) Šlendrián
6. Výraznou postavou v trilogii J. R. R. Tolkiena Pán prstenů byl trpaslík, který byl členem Společenstva prstenů. Jak se tento ctihodný a odvážný bojovník se sekerou jmenoval?
a) Gloin
b) Glorfindel
c) Gimli
7. Jak se nazývá jihoamerická step s převahou suchomilných trav?
a) pampa
b) prérie
c) poušť
8. Beta vulgaris je dvouletá rostlina používaná ve východní Evropě pro přípravu tradičního boršče. Jak zní rodové jméno této zeleniny?
a) řeřicha
b) řapíkatý celer
c) řepa
9. Předlohou pro tuto Janáčkovu operu byl tragický příběh ženy, který zobrazil Alexej Nikolajevič Ostrovskij ve svém dramatu Bouře. Jak se jmenuje?
a) Kouzelná květina
b) Káťa Kabanová
c) Královna Kristýna
10. Mezi památkami ve Vídni najdeme sídlo Habsburků a také jejich letní rezidenci. Uveďte názvy obou památek.
a) Hofburg a Schönbrunn
b) Heidelberg a Schwannstein
c) Hildenberg a Steinbrunn
Správné odpovědi: 1a, 2b, 3c, 4b, 5a, 6c, 7a, 8c, 9b, 10a
Zdroje: ŽivotvČesku.cz, iDNES.cz, ŽivotvČesku.cz, Česká televize