Kvíz AZ-kvíz: Zvládnete propojit 3 strany trojúhelníku a vyhrát legendární vědomostní soutěž?
Jestli je v televizi na něco spolehnutí, tak je to dozajista vědomostní pořad AZ-kvíz. Vysílá se nepřetržitě už od začátku roku 1997 a vždy víte, co vás v něm čeká. Podívejme se ale blíže na to, jak AZ-kvíz vznikal a kde se na našich obrazovkách vzal. A své vědomosti si pak můžete ověřit v kvízu inspirovaném právě tímto pořadem.
Už sám název soutěže AZ-kvíz je všeříkající. Leckdo si myslí, že své pojmenování dostal po písmenech abecedně seřazených v herním trojúhelníku. Ale není to tak úplně pravda. Právě označení „AZ“ má soutěžícím napovědět, jak pestrou škálu vědomostí musejí mít, aby dokázali zvítězit – tedy musejí znát vše od A do Zet (respektive do Žet).
AZ-kvíz se ale nezrodil jen tak z ničeho. Už před ním se v televizi vysílal obdobný pořad, který zaznamenal kladné reakce od diváků. A od něj byl jen krok ke slavnému AZ-kvízu.
AZ-kvíz navázal na Ypsilon
Už od roku 1994 se na České televizi vysílal soutěžní pořad Ypsilon, který byl určený pro středoškoláky. Jeho moderátorem byl Aleš Zbořil a princip soutěže byl velmi podobný – hráči museli propojit písmenná políčka a spojit jimi strany trojúhelníku, čímž vznikl tvar připomínající Y. A soutěž měla takový ohlas, že v České televizi vyvstaly úvahy o založení podobného formátu pro dospělé.
„ČT tehdy potřebovala krátký, rychlý, jednoduchý soutěžní pořad do podvečerního času,“ vzpomínal později spoluautor AZ-kvízu Jiří Stejskal. „AZ-kvíz vznikal asi čtvrt roku, typově navázal na předchozí cyklus soutěží pro středoškoláky,“ dodal pro Českou televizi.
Premiéru si AZ-kvíz odbyl 2. ledna 1997 a diváky ihned zaujal. Jakožto moderátor do něj přešel již zmiňovaný Aleš Zbořil, který ho uvádí dodnes. Aby nenatáčel neustále, pravidelně se střídá s Evou Machourkovou, která je v AZ-kvízu také už od samého počátku.
Historie AZ-kvízu ale sahá ještě hlouběji do minulosti. Ačkoliv přímo navázal na Ypsilon, ani tento pořad se nezrodil z ničeho. Tým, který vědomostní pořady tvořil, za sebou měl už spoustu praxe. „AZ-kvíz vznikal na základě zkušeností, které jsme získávali v předchozích 25 letech při přípravě soutěží pro dětské a mladé publikum,“ připustil Stejskal.
Zrod AZ-kvízu byl boj
Mohlo by se zdát, že vedení České televize na AZ-kvíz ihned kývlo, začalo se natáčet a od té doby všechno běží jako na drátkách. Ale opak je pravdou. Další spoluautor a také původní režisér AZ-kvízu Eugen Sokolovský vzpomínal, že prosazení nové vědomostní soutěže nebyla procházka růžovou zahradou.
„Když se soutěž vymýšlí, je to pěkná práce. Pracujete s nápadem. Snažíte se vše do nejmenších detailů promyslet. Výsledkem je modelový scénář. Pak přijde to nejhorší. Prosadit nápad a uvést ho v život. A tady se začínají objevovat různé překážky a různé zákulisní hry,“ prozradil pro Českou televizi.
Vše se ale zdařilo a AZ-kvíz vznikl. Dodnes se v mnohém nezměnil – studio sice prošlo modernizací, ale pořád má původní prvky. Změnil se režisér – od roku 2008 nahradil Eugena Sokolovského Ladislav Cmíral. Ale moderátoři jsou stále stejní, o soutěžící není nouze a o diváky také ne.
Kvíz
Vyzkoušejte si v našem kvízu, jestli byste dokázali odpovědět na různorodé otázky padající v AZ-kvízu:
1. Otázka na písmeno Č
Koncem 90. let 20. století vznikla v Brně jedna z našich předních kapel v žánru world music. Jak se kapela s nepřehlédnutelným zpěvákem Karlem Heřmanem nazývá?
2. Otázka na písmeno E
Tímto slovem označujeme především v historických souvislostech důležitý úřední výnos, úmluvu nebo nařízení mající platnost zákona. Kterým?
3. Otázka na písmeno G
Jde o supertenkou formu uhlíku, vyznačující se vysokou elektrickou a tepelnou vodivostí. Jak se dosud nejpevnější a přitom průhledný materiál nazývá?
4. Otázka na písmeno M
Některá zvířata mají způsob chůze, při kterém kráčí vždy současně nohama jedné strany. Jak se takové zvíře nazývá?
5. Otázka na písmeno N
Slovo, kterým označujeme nevlídného mrzouta, člověka zamračeného a nevrlého, bylo příjmením českého klasika 19. století – spisovatele a novináře, autora šesti básnických sbírek. Které je to slovo?
6. Otázka na písmeno H
Na velké části Moravy, například na Slovácku, se neříká posvícení či pouť. Uveďte výraz na H pro tradiční křesťanské svátky na jihomoravské vesnici.
7. Otázka na písmeno O
Jak se nazývá plod trav? Který druh plodu to je?
8. Otázka na písmeno Ž
Jaterní buňky produkují tekutinu, která umožňuje trávení tuků. Jak se tomuto žlutohnědému výměšku jater běžně říká?
9. Otázka na písmeno W
Jak se jmenuje královský hrad v polském Krakově?
10. Otázka na písmeno U
Severně od Olomouce leží historické město, v němž se každoročně koná Mladá kamera, soutěž filmové tvorby mladých autorů. Jak se město v podhůří Nízkého Jeseníku jmenuje?
Výsledky kvízu AZ-kvíz:
Čankišou, edikt, grafen, mimochodník, Neruda, hody, obilka, žluč, Wawel, Uničov
Zdroje: ceskatelevize.cz, csfd.cz, novinky.cz