Kvíz: Ověřte své znalosti v AZ-kvízu, který dříve čelil kritice za amatérismus. Určitě neuhodnete více jak půlku otázek
Z hlavy si asi vzpomenete na celou řadu populárních vědomostních soutěží, které se na televizních obrazovkách držely celá léta. Každá z nich byla něčím výjimečná, a i proto diváky a soutěžící zaujaly natolik, že se staly oblíbenou stálicí. Mezi ně dozajista patří i AZ-kvíz, který se vysílá už 27 let. Zpočátku přitom čelil kritice.
Vymyslet novou televizní soutěž není snadné. Měla by být něčím výjimečná, ale přitom splňovat základní očekávání diváků na typickou vědomostní soutěž. Každá televizní stanice na to proto jde jinak a formáty se různě střídají, aby diváky vždy zaujaly.
V soutěžích Na lovu nebo Superlov jsou důležité vtipné hlášky Ondřeje Sokola, v soutěžním pořadu Nejslabší! Máte padáka! to byla zase ostrá moderátorka Zuzana Slavíková.
Soutěž AZ-kvíz se v tomto ohledu naprosto vymyká. Moderátoři jsou klidní a tiší, nesnaží se nic přehnaně komentovat, nechtějí sršet prvoplánovými vtipy. Ve studiu také divoce neblikají modrá a červená světla, tma nestřídá osvětlené scény. Není to žádná velká show, jak je nyní ve světě v oblibě. Je to zkrátka starý dobrý AZ-kvíz, který se i dnes hodně podobá své verzi z roku 1997.
Fenomén AZ-kvíz přežil navzdory očekáváním
Právě proto, že se v AZ-kvízu kromě samotného hádání odpovědí na vědomostní otázky nic jiného (a zajímavého) neděje, čelil v minulosti kritice. „Obsah předčí formu, na nic si nehrajeme,“ hájil ho jeho moderátor Aleš Zbořil v rozhovoru pro Lidovky.
Sám přitom přiznává, že když s ním 2. ledna 1997 začínal (po boku s moderátorkou Evou Machourkovou), nikoho ze štábu nenapadlo, že by se soutěž mohla vysílat delší dobu. Zpočátku jí nedávali „životnost“ ani do roku 2000.
Soutěž také na přelomu nového tisíciletí čelila kritice, že studio vypadá amatérsky, grafika není nic moc a výhry snad ani nestojí za řeč. A přestože je průměrná výhra v soutěži 6000 korun a grafika ani studio se od té doby přespříliš nezměnily, soutěžící se do pořadu hrnou dál a jeho sledovanost neklesá.
„Notoričtí návštěvníci soutěží říkají, že je to u nás lepší než jinde, kde jsou třeba roztleskávačky publika a hlavním hrdinou je moderátor. U nás si na nic nehrajeme,“ vysvětlil Zbořil pro Lidovky, proč se lidé do AZ-kvízu rádi vracejí.
Diváci můžou hrát z gauče i hospody
Dalším důvodem, proč je podle Aleše Zbořila AZ-kvíz pořád tak populární, je, že si diváci mohou zahrát také. Bez stresu, z pohodlí domova a s chutí osvěžit si znalosti nebo získat nějaké nové.
„Diváci můžou hrát s námi, v obýváku nebo v hospodě. Mají pět vteřin na to, aby si také zkusili odpovědět,“ řekl pro Lidovky.
I když finanční výhra v AZ-kvízu nakonec může být třeba jen tisícovka, leckteří soutěžící se do něj rádi opakovaně vrací. Peníze tady totiž (na rozdíl od většiny vědomostních soutěží) nejsou na prvním místě. AZ-kvíz zkrátka diváky i soutěžící i po více než čtvrt století pořád baví.
Kvíz
Vyzkoušejte si s námi i vy, jak byste odpověděli na otázky z AZ-kvízu. Poradíme vám první písmena a zbytek už je na vás – dokázali byste propojit tři strany trojúhelníkového hracího pole a zvítězit?
1. otázka na písmena LŠ
Roli zavržené královniny sestry, která seslala kletbu na princeznu Růženku, si zahrála v pohádce Jak se budí princezny česká herečka s monogramem LŠ.
2. otázka na písmena RL
Heterocephalus glabel je hlodavec původem z východní Afriky, který je přizpůsoben životu v podzemí. Velké vyčnívající zuby používá při hloubení tunelů a jeho hlavní potravou jsou hlízy.
3. otázka na písmena RM
Ve středověku se mu říkalo pregéř. Kdo to byl? Pojmenujte tuto specifickou profesi.
4. otázka na písmena JC
Podle mořeplavce 18. století je pojmenován průliv mezi Severním a Jižním ostrovem Nového Zélandu. Uhodněte celé jméno britského objevitele.
5. otázka na písmena KS
Mezi kterými dvěma ostrovy se nachází Bonifácký průliv?
6. otázka na písmena ÁV
V mytologii severských národů vystupují dvě rodiny bohů, jež spolu vedly válku, nakonec však uzavřely mír. Jak se obě rodiny božstev nazývají?
7. otázka na písmena HS
V tomto západočeském městě založil Jan Jiří Paulus v roce 1792 první manufakturu na výrobu porcelánu v českých zemích. Ve kterém městě to bylo?
8. otázka na písmena ŠP
Do které čeledi savců patří kojoti, šakalové nebo lišky?
9. otázka na písmena FK
Spis s názvem Historia Francorum vznikl v 7. století a je nejstarším věrohodným pramenem informací o slovanském osídlení našeho území. Dílo se později začalo označovat jménem jeho údajného autora.
10. otázka na písmena PHK
Jestliže je v lékařské zprávě uvedeno, že například injekci je nutno aplikovat do PHK, co to znamená? Rozluštěte tuto českou lékařskou zkratku.
Správné odpovědi na otázky z AZ-kvízu:
Libuše Švormová, rypoš lysý, razič mincí, James Cook, Korsika a Sardinie, Ásové a Vanové, Horní Slavkov, šelmy psovité, Fredegarova kronika, pravá horní končetina
Zdroje: autor, csfd.cz, lidovky.cz