Kvíz: Poznejte legendární české filmy podle jedné fotky. Je to těžší, než se zdá
Čím to je, že v minulosti vznikalo tolik skvělých filmů a především komedií? Jak je možné, že se v televizích reprízují už 20, 30, 40 nebo dokonce 50 a více let a pořád si je s chutí pustíme? Faktorů, proč se dřív točilo tolik dobrých filmů, existuje řada. Své znalosti o nich si můžete vyzkoušet i v našem kvízu – tentokrát obrazovém a někdy docela záludném.
Natočit dobrý film vyžaduje několik základních předpokladů – dostatek času, kvalitní scénář, zkušeného režiséra, výběr výborných herců a také dostatek financí. Kombinací těchto faktorů pak mohou vzniknout snímky, na které se rádi díváme i několikrát do roka, protože nás dokážou pobavit, uklidnit, zahřát u srdce, nebo si u nich zavzpomínáme na své vlastní mládí.
Příkladů máme v naší kinematografii nespočet a jde především o normalizační komedie, které se snažily v těžké době být apolitické a soustředit se na běžné životy nás všech – a proto nás dodnes dokážou oslovit a pobavit.
Stejně jako jsou tu pak leckteré trezorové filmy (například Ucho s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým), které nám i dnes mohou dát výstrahu a satirickou formou nám ukázat, že všechno na světě není úplně růžové.
Herci byli precizní, atmosféra pohodová
Dnes se filmy točí úplně jinak. A i herci svou práci jinak berou. Stará herecká garda má proto problém leckdy se svými novodobými nástupci vycházet a porozumět modernímu stylu herecké práce.
„Překvapuje mě, jak někteří mladí herci přijdou na plac a nedovedou text, to za mě neexistovalo. Kdybych to udělal před Marvanem, Plachým nebo Peškem, odejdou,“ prohlásil před lety v rozhovoru pro Magazín DNES herec Radoslav Brzobohatý.
Natáčení se za dob komunismu neslo také v mnohem pohodovější atmosféře, bez spěchu a v přátelském duchu. Zejména to platilo o natáčení filmů s populárními komiky, kteří hýřili vtipem i mimo kameru. Jako například Vladimír Menšík.
„Vzpomínám si, jak jsme točili Dobří holubi se vracejí. Plná šatna, Laďa vyprávěl i čtyři hodiny v kuse, poledne a my ještě nenatočili ani záběr,“ prozradil herec Pavel Zedníček.
Scénáře legendárních filmů byly také hodně propracované a na jejich dokončení se netlačilo. Zdeněk Svěrák, který stojí za mnoha nejoblíbenějšími tuzemskými komediemi i pohádkami, například nikdy nedal dopustit na humor. A jeho filmy jsou plné nezapomenutelných hlášek, které lidé dodnes milují – a které dokážou zlepšit náš každý den.
„V mém případě také poznáte, že humor, který někdo považuje jenom za nějaké přilepšení, je životní hodnota,“ řekl Zdeněk Svěrák pro Český rozhlas.
Kvíz
Léto je obdobím, kdy se na televizní obrazovky vrací nespočet oblíbených komedií a dalších legendárních českých filmů (stejně jako seriálů). Pokud i vy patříte k jejich milovníkům, můžete je sledovat na všech televizních programech, stejně jako na streamovacích platformách.
V našem kvízu si můžete také vyzkoušet, jak dobrou máte paměť. Dokážete název snímku uhodnout pouze na základě jedné fotky z filmu?
1
A) Dobří holubi se vracejí
B) Všichni dobří rodáci
C) Hoří, má panenko
2
A) Zlatí úhoři
B) Jak jsem potkal ryby
C) Třetí táta
3
A) Rebelové
B) Saturnin
C) Láska z pasáže
4
A) Pelíšky
B) Vrchní, prchni!
C) Jáchyme, hoď ho do stroje!
5
A) U pokladny stál…
B) Kristian
C) Holka nebo kluk?
6
A) Kouzelný měšec
B) S čerty nejsou žerty
C) Čertí brko
7
A) Vesničko má středisková
B) Marečku, podejte mi pero!
C) Kolja
8
A) Knoflíkáři
B) Pelíšky
C) Jak se krotí krokodýli
9
A) Duch nad zlato
B) Svatá
C) Každý milion dobrý
10
A) Rebelové
B) Ach, ta láska nebeská…
C) Děti Nagana
Výsledky obrazového kvízu o českých filmech:
1B, 2C, 3A, 4A, 5B, 6A, 7C, 8A, 9C, 10B
Tip redakce: „Na samotě u …“ Doplňte názvy legendárních českých filmů. Více jak půlku těžko zvládnete
Zdroje: Česká televize, idnes.cz, medium.seznam.cz, irozhlas.cz