Kvíz: Poznáte český film podle fotek? Je to těžké a plný počet zvládnou jen nejchytřejší
Poznejte český film podle jedné fotky! Kvíz, který prověří vaše filmové znalosti, už na vás čeká. Ponořte se do světa české filmové tvorby a zjistěte, zda si pamatujete všechny scény. Ale než se pustíte do samotného testování, přečtěte si o těch nejzajímavějších českých filmech a jejich tajemstvích, která možná ani neznáte.
Co všechno se děje za kulisami filmových pokladů? Přinášíme vám fascinující příběhy ze zákulisí natáčení některých z nejznámějších českých filmů. Tyto historky vás zaručeně pobaví i překvapí!
Film Vrchní, prchni měl mít původně jiné obsazení
Jedním z nejzajímavějších zákulisních příběhů je ten, který se týká filmu Vrchní, prchni. Scenárista Zdeněk Svěrák měl v roli knihkupce Vrány jasnou představu – Petra Nárožného. Režisér Ladislav Smoljak však tuto volbu odmítl s tím, že Nárožný je vnímán jako komik a šílenec. Smoljak hledal někoho méně předvídatelného, a tak roli nakonec získal Josef Abrhám.
Nárožného tato ztracená příležitost velmi mrzela a rozhodl se vymanit ze své jednorozměrné škatulky cholerika. Přestoupil ze Semaforu do Činoherního klubu, kde začal ztvárňovat širší paletu postav. Další ikonickou scénou je facka, kterou Libuše Šafránková vrazí svému muži ve scéně s „inženýrem Králíkem“. Tato facka nebyla původně ve scénáři a šlo o spontánní herecký nápad Šafránkové.
Myslíte si, že je zápletka filmu Vrchní, prchni tak absurdní, že by se nemohla stát ve skutečnosti? Chyba! Podobný příběh se skutečně odehrál v Anglii a byl ještě bláznivější. Přečtěte si o tom v našem článku.
Tři oříšky pro Popelku a zapadnutý kůň
Kdo by neznal nádhernou pohádku Tři oříšky pro Popelku? Natáčení tohoto filmu nebylo žádnou pohádkou. Na Šumavě se Pavel Trávníček musel potýkat s koněm, který zapadl až po uši do zasněžené jámy. Navíc musel Trávníček scénu, kdy princ běží za Popelkou, natočit kvůli větru znovu a znovu – celkem asi padesátkrát.
Zajímavostí je také to, že v Německu si o Trávníčkovi mysleli, že je německý herec. A zatímco vodní hrad Švihov byl během natáčení v žalostném stavu, kulisy a ozdoby to maskovaly tak dobře, že si toho diváci ani nevšimli.
Film Rafťáci byl hereckou zkušeností i pro hokejového brankáře
Komedie Rafťáci přinesla nejen spoustu smíchu, ale také několik zajímavých zákulisních příběhů. Roli Turka, kterou nakonec ztvárnil Jan Antonín Duchoslav, měl původně hrát Jiří Langmajer. Časově byl však natolik zaneprázdněn, že musel roli odmítnout. Během natáčení se Vojta Kotek sblížil s Terezou Voříškovou a malou roli ve filmu si zahrál i slavný český hokejový brankář Dominik Hašek. Andrea Kerestešová (dnes Růžičková), která hrála Kláru, v době natáčení ještě neovládala češtinu, a tak ji nadabovala Andrea Elsnerová.
Pelíšky se měly jmenovat úplně jinak
Film Pelíšky je jedním z nejoblíbenějších českých filmů všech dob, ale jeho název mohl být něco úplně jiného. Původní název knížky Petra Šabacha, podle které byl film natočen, je Hovno hoří. Tento název však nebyl považován za vhodný pro film, který by měl být uveden v televizi během vánočního týdne. Nakonec se po několika dalších návrzích usadil název Pelíšky.
Jiří Kodet, který ve filmu ztvárnil otce Krause, se podělil o své osobní vzpomínky na den okupace, 21. srpen 1968. Tuto atmosféru se snažil co nejvěrněji přenést do své postavy. Zajímavostí je také obsazení režiséra Jiřího Krejčíka do role doktora Stárka, což byl krok, který filmovému štábu velmi pomohl.
Film Dědictví aneb Kurvahošigutentag obsahuje záběry z Detroitu
Jedním z ikonických momentů filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag je scéna, kdy Bohumilovi instalují satelit a v televizi se mihne závod formulí. Tyto prostřihy pocházejí ze závodu v Detroitu ze sezóny 1992. V kanceláři JUDr. Širokého, kde Bohušovi zprostředkovávají nabídku Japonců, se nachází dnešní sídlo Ústavního soudu ČR v Brně.
Režisérka Věra Chytilová chtěla původně točit svůj vysněný projekt Vyhnání z ráje, ale Bolek Polívka trval na tom, že nejdříve natočí Dědictví. Chytilová si musela na svůj projekt počkat dalších devět let.
Kvíz pro opravdové fanoušky: Poznáte český film podle jednoho záběru?
1. Jaký film je na této fotce?
A) Babovřesky
B) Pelíšky
C) S tebou mě baví svět
D) Obecná škola
2. Z jakého filmu je tato scéna?
A) Tmavomodrý svět
B) Kamarád do deště
C) Knoflíkáři
D) Vesničko má středisková
3. Ve kterém filmu se tato scéna objevuje?
A) Po čem muži touží
B) Babovřesky
C) Muži v naději
D) Líbáš jako Bůh
4. Tento snímek pochází z kterého filmu?
A) Discopříběh
B) Hop a je tu lidoop
C) Pupendo
D) Doktor od Jezera hrochů
5. Tato fotka je z filmu:
A) Vesničko má středisková
B) Knoflíkáři
C) Kamarád do deště
D) Babovřesky
6. Který film je na obrázku?
A) Svatební cesta do Jiljí
B) Kameňák
C) Discopříběh
D) Kolja
7. Z jakého filmu může být tato scéna?
A) Hop a je tu lidoop
B) Doktor od Jezera hrochů
C) Kamarád do deště
D) Knoflíkáři
8. Tento snímek je z filmu:
A) Kamarád do deště
B) Babovřesky
C) Po čem muži touží
D) Discopříběh
9. Který film je na této fotce?
A) Tmavomodrý svět
B) Kolja
C) Knoflíkáři
D) Discopříběh
10. Tato scéna pochází z filmu:
A) Kolja
B) Svatební cesta do Jiljí
C) Hop a je tu lidoop
D) Kamarád do deště
Správné odpovědi:
1A, 2C, 3A, 4D, 5C, 6B, 7A, 8D, 9B, 10B
Zdroj: autor, kinobox.cz, csfd.cz