Kvíz: „Já neříkám, že kvoknu, já povídám, že k oknu.“ Legendární hlášky z Hurvínka. Víte, kdo je řekl?
Spejbl, Hurvínek, Mánička, Žeryk a paní Kateřina – to jsou oblíbené loutkové postavičky mnoha českých dětí i dospělých. Ústřední dvojice Spejbla a Hurvínka vznikla podle návrhu loutkáře Josefa Skupy. Ten také obě postavy excelentně namluvil. Ze Spejblova basu plynule a bez problému přecházel do fistulky Hurvínka.
Divadelní nadšenec Josef Skupa měl k loutkám odmalička velmi blízko. V roce 1917 se přidal do Loutkového divadla českých Feriálních osad jako výtvarník. Velmi brzo se ukázalo, že je Skupa také výjimečně řemeslně nadaný a v divadle se nakonec osvědčil i jako dramaturg a režisér.
Promluvili už ve 25 jazycích, prozradil loutkoherec
Hurvínek není slavný jen u nás, ale také ve světě. Za svou téměř stoletou kariéru procestovaly oblíbené dřevěné loutky světa kraj a vystoupily v mnoha zemích. „Promluvili už asi ve 25 jazycích. Pro mě byly nejtěžší ty asijské, i když musím říct, že třeba taková dánština je taky peklo,“ prozradil loutkoherec Martin Klásek, který je aktuálně jedním z hlavních interpretů Spejbla a Hurvínka.
Klásek se také rozpovídal o dalších světových jazycích, které není zrovna lehké se naučit. „U vietnamštiny a čínštiny záleží na významotvorných tónech, které se musí perfektně dodržovat,“ řekl herec s tím, že když jistý tón popletete nebo řeknete jinak, věta se stane zcela nesmyslnou a nesrozumitelnou.
I Martin Klásek pochází z divadelní rodiny a pracovat s loutkami byl jeho celoživotní sen. Tehdy docházel jako doprovod svého otce do Divadla na Vinohradech, kde jeho tatínek pracoval. Divadlo Spejbla a Hurvínka se nacházelo hned vedle. Tehdy ho vedl režisér Miloš Kirschner a mladého Martina přijal jako loutkoherce pouze na zkoušku. Klásek se však brzy ujal a od té doby je neodmyslitelnou součástí známých loutek i celého divadla.
Spejbl a Hurvínek jsou národním pokladem
Divadelník Josef Skupa sice původně přišel na scénu s kašpárkem a zpočátku slavil úspěch i s touto jednou loutkou. Později však přišel nápad vytvořit mužskou loutku s velkýma ušima, kterou Skupa pojmenoval po sobě Josef (Spejbl). S realizací mu v roce 1920 pomohl řezbář Karel Nosek a první hry, ve kterých se Spejbl objevoval, měly spíše satirické téma a rozebíraly společenské poměry.
V roce 1926 se pak zrodila další loutka, Spejblův synek Hurvínek. Oproti svému „otci“ měl Hurvínek pohyblivé oči a Skupovi bylo hned jasné, že právě tato loutka velmi brzy zcela nahradí doposud oblíbeného kašpárka. Realizaci nové postavy si vzal na starost synovec Karla Noska, Gustav.
V roce 1927 se pak loutky dostaly do rozhlasu a o pár let později i na filmové plátno. Spejbla a Hurvínka posléze doplnily další postavy – Mánička, pes Žeryk a paní Kateřina. Zajímavostí je, že nejlepší kamarád Hurvínka, pejsek Žeryk, ve svých partech pouze štěkal. Někdy ale chtěli tvůrci děje své dětské diváky potěšit, a tak nechali pejska v jistých scénách nenápadně promluvit.
Josef Skupa zemřel v lednu roku 1957 a na jeho režisérské místo usedl Miloš Kirschner. Pod jeho vedením se pak celý koncept loutek malinko pozměnil. Hurvínkovi se např. nechal zkrátit nos a dostal nové kalhoty s kšandami. Kirschnerova manželka Helena se navíc skvěle zhostila interpretace Máničky a paní Kateřiny a po smrti manžela za něj převzala celé vedení divadla.
Kvíz: Legendární hlášky z Hurvínka. Víte, kdo je řekl?
Některé hlášky, které zazněly v pohádce Spejbl a Hurvínek, nikdy nezestárnou a baví dětské i dospělé publikum dodnes.
- Která loutka řekla: „Tady by mělo být jezero nějakýho Máchy.“
- Která loutka řekla: „Protažená holubice, vystrčená do světnice.
- Kdo řekl: „Já jsem ti vždycky říkal, že s ničím se to nemá přehánět, ani s dobrými skutky ne.“
- Když se Mánička zeptá: „Kterou rychlostí teď jedeme?“ Kdo odpoví: „Asi šedesát kilometrů za týden.“
- Kdo řekne: „Ty jsi říkal, abych se převlíknul, a ne abych se myl.“
- „Co vlastně máš proti mému vyvařování?“ – Kdo odpoví: „Celkem nic, jenom jsem zvědav, kdy se začne chodit pást podle hesla: K lacinému stravování dary lesů, vod a strání.“
- Kdo řekne: „Teď se běžte schovat, já zapálím doutnák a hned jsem za vámi.“
- Kdo řekne: „Počkej, ty zrádná Maruno, to si vypiješ, jak za mě, tak za taťuldu.“
- Spejbl řekne: „A vydechneme…“ a kdo odpoví: „A zdechneme.“
- Kdo řekne: „Šmankote! To jsem snědla k večeři tužku!“
- Která postava říká: „Četla jsem, že bolest vždy zachvátí nejslabší místo v těle.“
- Kdo řekne: „Hurvínku, když tak poslouchám ty tvoje vědomosti, tak si říkám, že se ti i o prázdninách budu muset věnovat.“
- Kdo řekne: „Když jsem se taťuldy zeptal, kolik je hodin, podíval se na teploměr a řekl, že je buď úterý, nebo duben.“
- Která postava řekne: „Už umím uvařit houbovou omáčku, recept jsem našla v jedné detektivce.“
- Kdo povídá: „Sleduj svou pozornost!“
- Kdo říká: „To seš ty, Žery? Ty jseš úplnej pes baske…basketbalistickej!“
- Kdo řekne: „Hej, pane, vy jste vůl, ten kufr není můj.“
- Kdo říká: „Žeryk není doma a malého Azorka, kterého opatrujeme sousedům, by nám mohla nějaká návštěva snadno zašlápnout, kdyby si nedávala pozor.“
- Doplňte Hurvínkův vtip: O kolik je Amazonka delší než Nil?
a) o pět kilometrů
b) o pět písmen
c) o pět let
20. Doplňte Spejblův vtip: Když ti dá Mánička žvýkačku a já dvě, co budeš mít?
a) Svěží dýchání
b) Svěží radost
c) Svěží dech
21. Kdo řekne: „Já neříkám, že kvoknu, já povídám, že k oknu.“
Správné odpovědi:
1 – Spejbl, 2 – Spejbl, 3 – Spejbl, 4 – Hurvínek, 5 – Spejbl, 6 – Hurvínek, 7 – Spejbl, 8 – Hurvínek, 9 – Hurvínek, 10 – paní Kateřina, 11 – Mánička, 12 – paní Kateřina, 13 – Hurvínek, 14 – Mánička, 15 – Spejbl, 16 – Spejbl, 17 – Hurvínek, 18 – Hurvínek, 19 – b, 20 – c, 21 – Spejbl.
Jak se vám dařilo? Pochlubte se do komentáře pod článkem.
Zdroje: medium.seznam.cz, super.cz, hlaskyzfilmu.cz