Kvíz: Jste si jistí svým pravopisem? Průměrný Čech pohoří už na druhé otázce. Jak jste na tom?
Máte pocit, že jste přímo odborníkem na češtinu a nebojíte se proto poměřovat své znalosti s ostatními? Tak to jste správně u našeho kvízu, který je zkoncipován tak, aby pořádně prověřil vaše pravopisné vědomosti. Věříte si na plný počet bodů?
Český pravopis není zrovna lehká záležitost, kterou má každý z nás bezchybně v malíčku. Vzhledem k velkému množství pravidel s ním velmi často bojují i rodilí mluvčí, kteří jej používají celý život, a to na každodenní bázi. Jedním z největších úskalí naší mateřštiny je její flexe, tedy značná spousta možností při skloňování jmen, časování sloves, případně stupňování přídavných jmen. A tak dále a tak dále.
Gramatika a pravopis
Samotní Češi mnohdy dokonce ani netuší, že chyby nejsou jen gramatické, ale také pravopisné. A právě ty se v psaném projevu často hromadí. Rozdíl mezi gramatikou a pravopisem je poměrně snadný. Zatímco gramatika je souborem pravidel vzniklých v důsledku přirozeného vývoje jazyka a její neznalost se může projevit i v mluvené řeči, jde především o chyby ve větné stavbě, případně se týkají časování a skloňování slov, pravopis byl uměle vytvořen tak, aby sjednotil a kodifikoval jednotný písemný projev.
Mezi nejčastější pravopisné chyby patří již tradičně špatné užití osobního zájmena já a jeho tvarů mě/mně. Samostatnou kapitolou, o níž by mohlo být napsáno mnoho a mnoho knih a stejně by se v ní chybovalo, jsou velká písmena a jejich užití v názvech ulic, náměstí, městských částí apod. No a nebyli bychom to my, Češi, abychom občas neudělali chybu i v oblíbených písmenech i/y. Vyjmenovaná slova si ze školy pamatujeme asi všichni, ovšem teorie se s následnou praxí velmi často míjí. My tak občas váháme, jestli písmeno, které jsme vybrali, je skutečně to jediné správné.
Využijte pravidla pravopisu v elektronické podobě
K dohledání správných pravopisných tvarů slouží tištěný soubor pravidel českého pravopisu, případně v době moderních technologií můžete k rychlé kontrole či řešení komplikovanějšího problému použít Internetovou jazykovou příručku, která vznikla pod křídly Ústavu pro jazyk český. Najdete zde jak výkladovou, tak slovníkovou část. Velmi přínosná je příručka hlavně v tom, že máte jistotu správnosti uvedených údajů a jejich pravidelné aktualizace, kterou mají na starost ti nejpovolanější znalci českého jazyka u nás.
Sečteno, podtrženo – čeština je nádherný bohatý jazyk s obrovským množstvím slov, která nám umožňují opravdu rozmanité možnosti jak mluveného, tak písemného projevu. S notnou dávkou zadostiučinění nás hřeje u srdce, že nám její košatost závidí i uživatelé světových jazyků. Jak jste na tom vy? Poradíte si s nejčastějšími pravopisnými chybami?
1. Doplňte správné slovo do věty. Přijď v sobotu ke …, ráda tě zase uvidím.
a) mě
b) mně
2. Jaký tvar podstatného jména je správný?
a) vyjímka
b) výjimka
c) výjímka
3. Je podtržené slovo ve správném tvaru? Na oběd chodíme standardně ve 12 hodin.
a) ano
b) ne
4. Doplňte správná písmena. V lázních jsem absolvoval léčebnou k_ru, která mě zbavila potíží. Možná tomu pomohla i pravidelná pedik_ra.
a) ú,ů
b) ú,ú
c) ů,ú
5. Doplňte správné slovo do věty. Rádi … vás viděli, kdybyste měli v neděli čas.
a) bysme
b) by jsme
c) bychom
6. Doplňte správnou dvojici slov do věty. … kolik … vozidel jezdí po našich silnicích.
a) Typněte si, tipů
b) Tipněte si, typů
c) Tipněte si, tipů
7. Je uvedená věta správně? Nechala jsem ležet vánoční balicí papír na rozloženém žehlicím prkně.
a) ano
b) ne
8. Doplňte správný tvar slova do věty. Na louce nádherně voněla kvetoucí …
a) pomňenka
b) poměnka
c) pomněnka
9. Vyberte správné písmeno. Kvůli rannímu prudkému dešti jsem přišla do práce se _plihlými vlasy.
a) s
b) z
10. Jak se správně píše název restaurace, kterou můžete navštívit v Žatci?
a) U Zlatého beránka
b) U zlatého beránka
c) u Zlatého beránka
Řešení: 1 b, 2 b, 3 a, 4 b, 5 c, 6 b, 7 a, 8 c, 9 b, 10 a
zdroje: superprof.cz, lidovky.cz, studentmag.cz, prozeny.cz