Kvíz nejen pro filmové fandy: Určete režiséra slavného českého filmu. Tohle by měl znát každý Čech
V české kinematografii vzniklo mnoho skvělých a nezapomenutelných filmů. Poznáte, kdo režíroval ty nejslavnější z nich? Víte, co natočil Jiří Menzel, Oldřich Lipský, Jan Svěrák nebo Jan Hřebejk? Pokud si v tomto věříte jako nikdy jiný – otestujeme vás!
Pokud sledujete české filmy a máte přehled o tom, kdo co režíroval a kdo co napsal, nebude pro vás následující kvíz žádný problém.
Milada (2017)
Rok 2017 dal vzniknout česko-americkému historickému filmu Milada, který popisuje životní příběh Milady Horákové od jejího mládí až po známý proces završený její vraždou. Do hlavní role tvůrci filmu obsadili izraelskou herečku Ayelet Zurer, kterou ve filmu dabuje česká divadelnice Lucie Trmíková.
Díky platformě Netflix je film Milada přeložen do desítek jazyků a je tak dostupný pro více jak 190 zemí. Do kin přilákal bezmála 100 tisíc diváků a běžně jej promítají i školy v rámci vyučování.
Princ Mamánek (2022)
Premiéru pohádky Princ Mamánek sledovalo v televizi více jak 1,2 milionů diváků. Stala se tak nejsledovanější sobotní pohádkou několika posledních let. Režisér do filmu obsadil známé a oblíbené herce – Jana Budaře, Ondřeje Vetchého i Bolka Polívku. Herečku Janu Nagyovou, která v pohádce ztvárnila roli Ludmily, musel však režisér kontaktovat přes sociální sítě, kde oslovil její dceru. Nedokázal na Janu totiž sehnat telefonní číslo ani žádný jiný kontakt.
Role rozmazleného Ludvíka Budařovi sedla. Pro časopis Reflex se vyjádřil, že ho hraní stále baví. „Odmítám ale hrát role v růžovo-fialových komediích na jistotu, které devalvují českou kinematografii,“ přiznal. Následně dodal, že se na pohádce Princ Mamánek podílel i co se týče scénáře, koprodukce a hudby.
Svatba upírů (1993)
Hororová komedie, kde vyloženě exceluje Rudolf Hrušínský nejmladší, Iveta Bartošová a Viktor Preiss, pojednává o mladém, bohatém anglickém šlechtici, který se vydává se svým strýcem na obchodní cestu do Prahy. Zde zjišťuje, že místní hrabě ve dne spí a v noci panuje početné skupině upírů.
„Odjakživa jsem měl rád upírské filmy, takže jsem si splnil svůj sen a jeden takový natočil. Bylo to realizačně náročné, ale pro mě krásné. Pár let mi trvalo, než jsem na to sehnal peníze,“ přiznal režisér snímku.
Hotel Modrá hvězda (1941)
Nataša Gollová, Oldřich Nový i Adina Mandlová – tato česká komedie z roku 1941 představila celou plejádu hvězd, která dokázala z černobílého snímku udělat nestárnoucí klasiku, která dodnes baví několik generací diváků.
Nataša za svou roli Zuzany získala ve stejném roce i Národní cenu a celý film se pak mohl těšit z ceny DAVID udělené v roku 2007 za nejoblíbenější archivní film. Oblíbený je i na filmovém webu csfd.cz, kde získává stále i po letech velmi pozitivní reakce. „Skvost! Příjemné pokoukáníčko, zasněníčko. Pan Oldřich Nový je nesporně největší legenda českého filmu,“ píše divačka s přezdívkou Ainy.
Jak vytrhnout velrybě stoličku (1977)
Rodinná komedie, ve které jeden malý usměvavý kluk hledá v Krkonoších svého tátu. A pak ho i omylem najde. Zábavný film, který vlastně tak nějak stojí na dokonalém hereckém a přirozeném talentu Tomáše Holého.
Film, který se neodmyslitelně zapsal do srdcí milionů českých diváků, se na televizních obrazovkách dodnes pravidelně reprízuje. Režisérka na malého Tomáše dlouho vzpomínala: „Na konkurzu jsem ho nejprve přehlédla. Teprve až když udělal na pozdrav zvláštní gesto, upozornil na sebe.“ Byl to právě Tomáš, který ráz filmu změnil na komedii, ač byl původně plánován jako drama.
Adéla ještě nevečeřela (1978)
Tato komedie z roku 1978 je výjimečná v tom, že dokáže skloubit parodování detektivek, bizarní masožravou květinu a geniální herecké výkony – např. Michal Dočolomanský je tady v roli detektiva absolutně neodolatelný.
Neuvěřitelně zábavný film se dočkal několika prestižních ocenění. Získal zvláštní cenu poroty na Mezinárodním filmovém festivalu v Miami (1978), vyhrál The Saturn Awards za Nejlepší cizojazyčný film (1980) a na Sitges Film Festivalu se ocenění za Nejlepší kameru dočkal i Jaroslav Kučera (1978).
Obsluhoval jsem anglického krále (2006)
Teď to pro vás bude možná chyták. Film Obsluhoval jsem anglického krále totiž vznikl v koprodukci s Německem, Slovenskem a Maďarskem. Přesto patří mezi poklady české kinematografie. Film byl dokonce vyslán kandidovat na Oscara v kategorii Nejlepšího cizojazyčného filmu – do nominace ale nakonec vybrán nebyl.
Dle filmového webu csfd.cz byl režisér při tvorbě filmu velmi nervózní. „Je to ukrutně drahý film. Šedesát milionů – za to postavíte domy několika rodinám. Mám strach, aby se peníze nerozletěly do luftu. Největší úsilí bylo zachovat Hrabala,“ řekl. Právě Bohumil Hrabal je totiž autorem knižní předlohy.
Kvíz: Poznáte režiséra slavného českého filmu?
- Kdo režíroval film Milada?
a) David Mrnka
b) Robert J. Conant
c) Aleš Březina
2. Kdo režíroval pohádku Princ Mamánek?
a) Jan Malíř
b) Jan Budař
c) Jiří Strach
3. Kdo režíroval Svatbu upírů?
a) Jiří Soukup
b) Ondřej Soukup
c) Jaroslav Soukup
4. Kdo režíroval Hotel Modrá hvězda?
a) Theodor Pištěk
b) Václav Wasserman
c) Martin Frič
5. Kdo režíroval Jak vytrhnout velrybě stoličku?
a) Marie Poledňáková
b) Věra Chytilová
c) Helena Třeštíková
6. Kdo režíroval Adéla ještě nevečeřela?
a) Jiří Brdečka
b) Oldřich Lipský
c) Miloš Kopecký
7. Kdo režíroval Obsluhoval jsem anglického krále?
a) Jan Svěrák
b) Jan Hřebejk
c) Jiří Menzel
Jak jste uspěli v našem kvízu si můžete zkontrolovat níže.
Správné odpovědi:
1a, 2b, 3c, 4c, 5a, 6b, 7c.
Zdroje: reflex.cz, reflex.cz/rozhovory, csfd.cz, moviezone.cz, blesk.cz