Kvíz pro milovníky filmu pro pamětníky: Kristian. V neděli ho můžete v 16:35 vidět na Primě
Černobílá komedie s prvky romantiky měla premiéru již před neuvěřitelnými pětaosmdesáti lety! Zdá se až k nevíře, že ani po tolika letech se snímek divákům neomrzel. V případě filmu Kristian je zcela jasné, že poutavý a zajímavý příběh a skvělé herecké obsazení dalo vzniknout legendě, která ještě dlouhá léta diváky bavit bude, bez ohledu na „její věk“. Co však o tomto dnes již kultovním snímku víte?
Klasika české veselohry, snímek, který vznikl pod taktovkou autorů Josefa Grusse, Eduarda Šimáčka a Martina Friče – kdy se poslední zmíněný podílel nejen na scénáři, ale byl také režisérem filmu – byla inspirována původní hrou Yvana Noého. Scénář uzpůsobili samotnému hereckému velikánovi, jakým bezpochyby herec Oldřich Nový byl. Právě z něj pak udělal jeho „Kristian“ velkou hvězdu, kdy se začaly hrnout nabídky na další role, a i honorář byl rázem vyšší. Za roli v tomto filmu získal finanční odměnu 20 000 korun.
Premiéra filmu
Filmová premiéra Kristiana se bohužel pojí s jednou velmi tragickou událostí v našich dějinách. Snímek totiž první diváci zhlédli v kinech pouhých sedm dní po začátku 2. světové války.
Kristian nebo Kristián
Film nese od samého začátku název Kristian. Nebylo tomu tak všude – v dobových poznámkách, poválečných nepůvodních titulcích, na plakátech a také jako součást jiných materiálů nesl snímek název Kristián.
Zákaz promítání a vystřižené scény
Po šesti letech od své premiéry, tedy po roce 1945, nesměl být v distribuci, a to kvůli obsazení hlavních dvou hvězd – Nataši Gollové a Adiny Mandlové. Obě herečky byly navíc velkými kamarádkami a v tomto snímku se setkaly před kamerou úplně poprvé.
Až po devíti letech byl opět vrácen k promítání, avšak zkrácen o veškerý materiál, ve kterém vystupuje Jára Kohout, který emigroval. Jednotlivé scény vystřihl sám režisér. Snímek tím sice nabral na tempu, ale bohužel některé scény na sebe nenavazovaly a divákům se tak staly dějově nesrozumitelné. Tato zkrácená verze byla promítána až do roku 1989.
Rychlé natáčení, minimum opakování
O snímku Kristian by se dalo říci, že vznikl „na první dobrou“. Scény se natáčely zpravidla jednou, jen málo z nich se opakovalo podruhé. Zajímavostí je i to, že se film natočil za 23 dnů. Svou roli na tom sehrálo, že producent tehdy nabídl režisérovi odměnu 100 000 československých korun výměnou za to, že film natočí o týden dříve. Důvod pro zrychlené natáčení byl jednoduchý – všudypřítomní Němci totiž vyhradili Čechům pro potřeby filmování pevně stanový čas, po jehož uplynutí museli ateliéry opustit.
Kvíz:
- Oldřich Nový si jednou za čas hraje na Kristiana, ale skutečné jméno jeho postavy je:
a) Alois Novák
b) Alfons Nový
c) Adolf Novotný - Premiéra filmu byla:
a) 8. 8. 1938
b) 8. 9. 1939
c) 9. 9. 1939 - Předloha filmu, hra z roku 1936, je původem:
a) německá
b) francouzská
c) anglická - Postava Oldřicha Nového pracovala jako:
a) úředník v bance
b) státní úředník
c) úředník cestovní kanceláře - Nataša Gollová si ve filmu Kristian zahrála:
a) Mařenku, manželku Oldřicha Nového alias Kristiana
b) Zuzanu, milenku Oldřicha Nového alias Kristiana
c) Anastázii, sousedku Oldřicha Nového alias Kristiana - Legendární hláškou z filmu je:
a) Otevřete oči, přicházím…
b) Zavřete oči, přicházím…
c) Zavřete oči, odcházím… - Kultovní filmová píseň s chytlavou melodií i textem se jmenuje:
a) Jen pro ten dnešní den
b) Jen pro tuto chvíli
c) Jen pro tento okamžik - Ředitele cestovní kanceláře si zahrál:
a) Jára Kohout
b) Jaroslav Marvan
c) Raoul Schránil - Bar, do kterého chodí „Kristian“, se jmenoval:
a) Moon
b) Orient
c) Hvězda - Film má celkovou stopáž:
a) 68 minut
b) 85 minut
c) 100 minut
Správné odpovědi:
1a, 2b, 3b, 4c, 5a, 6c, 7a, 8b, 9b, 10c
Píseň Jen pro ten dnešní den se následně stala symbolem české předválečné kinematografie. Poslechnout si ji můžete níže.
Zdroj: fdb.cz, csfd.cz, filmovyprehled.cz, wikipedia.org