Kvíz pro pamětníky: Poznejte černobílé filmy podle jedné fotky. Všech 10 zvládne jen znalec a historik
Filmy pro pamětníky má řada lidí v hlavě uložené jako zábavu pro seniory. Je ale velká škoda jim nedat šanci, protože i přes svou technickou nedokonalost mají své nezaměnitelné kouzlo a dýchá z nich atmosféra dávno zapomenutých časů. Mnohé z nich jsou naprostou legendou a navíc v nich můžeme vidět herecké legendy stříbrného plátna. Pokud patříte mezi jejich milovníky, v následujícím kvízu si budete moci osvěžit paměť a zjistit, které nezapomenutelné klasiky si pamatujete a které byste si měli pustit znovu.
Někdo by se mohl ptát, proč by ho v dnešní době vůbec měly zajímat prvorepublikové filmy. Pravda je ale taková, že z této historické etapy sice denně potkáváme například charakteristické budovy, dobovou literaturu nebo muziku si ale vybaví jen málokdo. Snímky, které dnes známe jako pro pamětníky, nám ale mohou dát poměrně hezký obrázek toho, jak se žilo kdysi dávno – jak se lidé oblékali, jak mluvili a co pro ně představovalo vrchol zábavy.
Ze zahraniční produkce si pravděpodobně vybavíte například komika Charlieho Chaplina, jehož snímky vznikly již ve 20. letech. Československé filmy ze stejného období ale byly technicky velmi nekvalitní a navíc němé. Proto se mezi filmy pro pamětníky řadí snímky, které byly natočeny až později, obvykle mezi lety 1930–1945.
Nutno podotknout, že ani později to nebyla žádná sláva. Řada lidí sice dodnes obdivuje snímky jako například Eva tropí hlouposti, Škola, základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o naprostý vrchol, jehož kvalit bohužel většina snímků nedosáhla technicky, ani například propracovaností scénáře.
Filmů pro pamětníky se točilo mnoho
Ve 30. letech se v Československu ročně natočilo kolem třiceti celovečerních filmů, což je poměrně velký počet. V určitém ohledu bylo ale natáčení jednodušší, protože technika tehdy příliš neumožňovala exteriérové natáčení. Většina scén proto vznikala v ateliérech. Tento rozdíl oproti Západu byl u nás srovnán teprve po druhé světové válce.
Protože se v tomto období plíživě zhmotňovala hrozba války, lidé se u filmu chtěli především bavit a zapomenout na každodenní starosti. To je také důvodem, proč se převážně točily komedie nebo filmy s romantickými zápletkami.
I poté, co na našem území vznikl protektorát, filmový průmysl nadále pokračoval. Ještě v letech 1940 a 1941 se ročně natočilo přes čtyřicet snímků. Co se ale změnilo, je fakt, že filmy byly podřízeny německé cenzuře. Zároveň však byl filmový průmysl podporován, protože pomáhal vyvolat v lidech falešné zdání toho, že je vše v pořádku. Proto je potřeba na filmy z tohoto období pohlížet se zřetelem k tomuto faktu.
Hvězdy filmů pro pamětníky
K největším hvězdám, které v tu dobu ve filmech hrály, patří jména jako například Adina Mandlová, Nataša Gollová, Zita Kabátová, Oldřich Nový, Vlasta Burian, Hugo Haas, Jan Werich, Jaroslav Marvan nebo Jindřich Plachta. Nejspíš nejpopulárnějším režisérem byl pak patrně Martin Frič. Ten také stál za všemi třemi zmíněnými snímky.
Být hvězda za první republiky ale nebylo takové jako v dnešní době. Honoráře nebyly nijak slavné a kupříkladu kostýmy si herečky často musely šít samy, nebo je sháněly, kde se dalo, jak vzpomínala například Zita Kabátová. Herečka Nataša Gollová zase za svůj první film nedostala vůbec zaplaceno.
Jak dobře znáte filmy pro pamětníky?
Pokud si myslíte, že se v černobílých filmech dobře vyznáte, nyní budete mít příležitost zazářit. V následujícím fotokvízu můžete zkusit uhodnout, ze kterých snímků fotografie pochází.
1. V této komedii si rozpustilou dívku zahrála Nataša Gollová.
a) Fanynka
b) Eva tropí hlouposti
c) Lásky jedné plavovlásky
2. Veselohra o svérázném advokátním koncipientovi s Vlastou Burianem v hlavní roli se jmenuje:
a) Cesta do hlubin študákovy duše
b) To neznáte Hadimršku
c) Ducháček to zařídí
3. V jakém filmu si Oldřich Nový zahrál novináře, který vypráví smyšlené historky?
a) Roztomilý člověk
b) Hotel Modrá hvězda
c) Kristián
4. Ve kterém filmu si Hana Vítová myslí na svého profesora?
a) Hodíme se k sobě, miláčku?
b) Sextánka
c) Panna
5. Snímek na obrázku vypráví o prosté rodině, která díky výhře v loterii přijde k zámku. Jak se jmenuje?
a) Mozartův pokoj
b) Bettynka
c) Matka Kráčmerka
6. Lída Baarová si v následujícím filmu zahrála dívku, jejíž otec-alkoholik se odhodlá k zoufalému řešení životní situace.
a) Petrolejové lampy
b) Paličova dcera
c) Údolí včel
7. Režisér Otakar Vávra natočil historickou veselohru o životě českého rytíře. Jak se jmenovala?
a) Cech panen kutnohorských
b) Panenství
c) Zvíkovský rarášek
8. Který film natočil Hugo Haas na základě knihy Karla Čapka?
a) Válka s mloky
b) Bílá nemoc
c) Matka
9. V tomto filmu venkovskému profesorovi přidělá vrásky na čele nečekaně příchozí nemanželská dcera. Jak se snímek jmenuje?
a) Káčátko
b) Profesorova noční můra
c) Mravnost nade vše
10. V tomto filmu se zlodějíček nečekaně stane ctnostným občanem. O jaké dílo se jedná?
a) Obrácení Ferdyše Pištory
b) Pokání
c) Jedenácté přikázání
Správné odpovědi: 1b, 2c, 3a, 4b, 5c, 6b, 7a, 8b, 9c, 10a
Zdroje: ČSFD.cz, Moderni-dejiny.cz, Stoplusjednicka.cz