Kvíz: Jak dobře si pamatujete kultovní hlášky ze Slavností sněženek? Tohle by měl znát každý Čech!
V legendárním filmu zaznělo mnoho hlášek, které mezi lidmi z velké části zlidověly. Zkuste si udělat náš test a zjistěte, jak dobře znáte výroky Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka nebo Libuše Šafránkové.
Těžko by se našel někdo, kdo nikdy neviděl komedii Slavnosti sněženek. Dva myslivecké spolky se přetahují o jednoho divočáka. Zatímco jedni by si pečeni chtěli dát se zelím, druzí touží po šípkové omáčce.
Kozám hrál na klarinet
Oblíbený snímek, který se odehrává v chatové oblasti Kersko, natočil režisér Jiří Menzel podle skutečných vzpomínek spisovatele Bohumila Hrabala. Všechny kuriózní postavy mají předobraz v sousedech, s nimiž se autor dobře znal.
Pan Líman vozí kozy na pastvu luxusním autem a hraje jim na klarinet. A Jarinovi by se určitě žilo lépe, kdyby pořád nemusel poslouchat výčitky svojí ženy a dcery.
Kromě známých herců se v malých rolích objevil samotný Bohumil Hrabal nebo režiséři Jiří Krejčík a František Vláčil. Ten se zhostil postavy starého myslivce, kterému se při jídle viditelně klepou ruce.
Somr trochu přebral
Při jedné scéně se prý Jiří Krejčík neudržel a začal se Jiřímu Menzelovi plést do řemesla. „Stop!“ zakřičel. „To nemůžete, to režíruju já,“ napomenul ho mladší kolega. „To jo, ale blbě,“ kontroval Krejčík.
Největší problémy měli tvůrci se scénou, ve které policista v podání Josefa Somra domlouvá cyklistům, aby nepili. Herec totiž na natáčení dorazil tak opilý, že filmaři museli záběry druhý den přetáčet.
Obtížně vznikaly také pasáže, v nichž myslivci honí divočáka. Před ním jelo auto, které vzadu vezlo kameramana. Vůz pak řídil majitel prasete, který zároveň rozhazoval kousky masa, aby zvíře běželo za automobilem.
Nebylo to ale jediné prase, které si ve snímku zahrálo. K natáčení filmaři potřebovali hned dva cvičené divočáky. Přímo ve vesnici se nimrodi přetahovali o vycpaného kance a další padl na závěrečnou hostinu.
Dcera Charlieho Chaplina
Slavnosti sněženek pro Menzela znamenaly další velký návrat k režijní práci. Předtím nesměl kvůli trezorovému filmu Skřivánci na niti jedenáct let točit. Zlom přišel až v době, kdy měl na kontě veleúspěšné Postřižiny.
Ještě než padla první klapka, musel režisér povinně absolvovat několik školení. Ideolog KSČ Pavel Auersperg ho měl například poučovat, jak má téma zpracovat, aby neuráželo komunistickou stranu a socialismus. Další papaláš z vnitra zase přišel s pravidly, jak má vypadat správný esenbák.
Natáčení se účastnily čtyři dívky, které se od filmového štábu nehnuly ani na krok. Byla mezi nimi i nejmladší dcera Charlieho Chaplina. „Všichni jsme z ní byli paf,“ popsal po letech Jaromír Hanzlík. Ten vzpomínal, že tehdy nebylo zvykem mít na place pořádný catering. Kromě toho se natáčelo v lese.
„Pití ani jídlo jsme jí dát nemohli, a tak jsme ji pohostili alespoň kávou. Jiří ji vařil na plynové bombě a ukazoval jí, jak má správně nahřát hrneček,“ dodal herec.
Kvíz: Vyznáte se v hláškách, které se objevily ve snímku Slavnosti sněženek?
- „To je dost, žes nás taky jednou vyvez! Žes udělal něco pro rodinu.“ Jednu z nejoblíbenějších hlášek vyslovila ve filmu paní Francová. Která herečka ztvárnila tuto postavu?
a, Blažena Holišová
b, Míla Myslíková
c, Slávka Budínová
- „Já jsem vás varoval. Já jsem vám to říkal, já na co přijdu, to sežeru,“ smál se žrout Karel. Co spořádal?
a, vepřové řízky
b, kančí salámy
c, domácí karbanátky
- Proč paní Francová předpovídá, že „to zas bude v álejích nablito“?
a, V hájence proběhne setkání mysliveckých spolků.
b, Ve vedlejší vesnici se bude konat hasičský bál.
c, Nedaleko od Francových chtějí trampové pořádat potlach.
- Která z následujících hlášek ve Slavnostech sněženek nezazněla?
a, „Máš místo mozku z piva kostku!“
b, „Tak dost, spát a rozchod. Kde jste se zase tak vožrali?“
c, „Ten vyjetej olej jsem neměl pít.“
- Libuše Šafránková, která ve filmu hraje učitelku, myslivcům vyčiní. „Že se nestydíte! Takhle zápasit o divoké prase?!“ Po takové rvačce prý neví, jak dětem vysvětlí jeden pojem. Víte, který?
a, moudrost
b, kompromis
c, mír
- Co ve snímku Rudolf Hrušínský v roli Jarina France nikdy neřekl?
a, „Jak by tady bylo krásně, kdybych tady nebyl já.“
b, „Jak by tady bylo krásně, kdyby tady nebyly ty děsný vosy.“
c, „Jak by tady bylo krásně, kdyby na mě pořád neřvala.“
- „Tak to je moje nová družka. Vyměnil jsem ji za obraz,“ chlubí se Leli v podání Jaromíra Hanzlíka. Jak se umělecké dílo nazývalo?
a, Krajinka v zimním hávu
b, Velké, širé lány
c, Pahorek domova
- „Paní, já jsem akademický malíř. Já žádný prdýlky nespravuju,“ rozzlobil se výtvarník, kterého hrál Ferdinand Havlík. Čím ho žena, která ho oslovila, tak naštvala?
a, Nutně potřebovala, aby jí spravil rozbitou panenku.
b, Přinesla mu na opravu talíř s andělíčkem.
c, Polámal se jí keramický hrníček a chtěla ho od něj opravit.
- „Dědku, co čumíš! Zajdi na pastvu, ať se nevracíš zas za tmy!“ Proč paní Francová manžela poslala, aby šel pást ovce?
a, Všimla si, že ve spíži hledá, co by snědl.
b, Nachytala ho, jak nic nedělá a zírá do prázdna.
c, Nelíbilo se jí, že nemohl spustit oči z mladých cyklistek.
- Leli vysvětluje, proč kupuje naprosto nepoužitelné zboží. Co přesně řekne?
a, „Byla by škoda to tam nechat za takový peníze.“
b, „Ale nekupte to, když je to tak výhodný.“
c, „Za takovou cenu je to úplně zadarmo.“
Správné odpovědi: 1a, 2b, 3a, 4a, 5c, 6c, 7a, 8b, 9c, 10b
Zdroje: autor, ČSFD