Nešťastné manželství dobráka Ladislava Peška: K oltáři ho došikanovala psychicky vyšinutá fanynka
Za mnoha slavnými a úspěšnými lidmi stojí často celé armády fanoušků. Tito podporovatelé vlastně umožnují svým milovaným idolům zářit. Ovšem občas se stane, že neskrývaný obdiv přeroste doslova v šílenství. Tak jako v případě legendárního českého herce Ladislava Peška a jeho fanynky, která ho dokonce donutila k sňatku.
Ladislava Peška zná celý národ. Stal se tváří mnoha veleúspěšných českých filmů a pohádek jako například Adéla ještě nevečeřela nebo Obušku, z pytle ven! či Strakonický dudák. Pešek dostal zcela nepochybně svůj talent do vínku přímo od boha. Narodil se totiž do rodiny, kde mělo herectví mnohaletou tradici.
Herectví si našlo jeho
Ladislav Pešek se narodil v říjnu roku 1906 v Brně do prakticky čistě hereckého prostředí. Jeho babička Marie Pešková byla totiž přímá příbuzná zakladatele vůbec prvního českého kamenného divadla (divadlo Bouda) Václava Tháma. Rodiče Ema a Ladislav měli také k umění velice blízko.
Sám stál totiž na jevišti poprvé již v pouhých čtyřech letech. Přestože matka s otcem chtěli pro syna více praktické povolání, přihlásil se bez jejich souhlasu na brněnskou konzervatoř, místo na obchodní živnostenskou školu, kterou pro něj vybrali.
Zářil na jevišti i na stříbrném plátně
Po studiích působil jak v Národním divadle v Brně, tak v Národním divadle v Praze. A údajně právě tam padl do oka zásadním filmovým tvůrcům a později propůjčil svůj hlas i tvář více než osmdesáti filmovým postavám. U filmu také potkal svou životní lásku, kterou měla podle všeho být Jiřina Štěpničková.
I přesto, že ke své kolegyni choval Ladislav Pešek údajně hluboké city, nebylo jejich lásce přáno. Ačkoliv spolu několik let žili, manžely ani životními partnery na věky věků se nikdy nestali.
Divá Bára ho vydíráním dostala až před oltář
Ladislav Pešek, tak jako určitě mnoho jiných herců, dostával dopisy od fanoušků a hlavně fanynek. Jedna z nich ovšem psala častěji, než ty ostatní. Jmenovala se Renata Kuhová a byla dcerou z bohaté židovské rodiny. Podepisovala se vždy jako Divá Bára. Tento pseudonym měl evidentní spojitost se slavnou rolí Jiřiny Štěpničkové, na kterou Renata velmi žárlila.
Po čase začal Pešek její naléhavé dopisy plné lásky ignorovat a Divá Bára ještě zvýšila svou intenzitu vyznání citů a použitých „zbraní“. Začala nebohému herci vyhrožovat, že si z nešťastné lásky k němu sáhne na život. Zoufalého Peška trápily výčitky, a tak ji navštívil osobně. To byla ovšem osudová chyba.
Do celé situace se vložil Renatin otec a přitlačil mladého Ladislava ještě více ke zdi. Předestřel mu, že pokud nechce mít jeho dceru na svědomí, musí si ji vzít za manželku. Ladislav Pešek měl dobré srdce a duševně labilní dívky mu bylo líto, pod nátlakem proto se sňatkem souhlasil. Manželství ovšem vydrželo jen několik let.
Mohl skončit v koncentračním táboře
Aby toho nebylo málo, přišla druhá světová válka a v tehdejším hledáčku gestapa se kvůli židovskému původu své ženy ocitl i sám Pešek. Jen kvůli své popularitě a věhlasu v českém filmu i divadle neskončil herec v jednom z transportů. Jeho smutný životní příběh je tak dokonalým vykreslením rčení Pro dobrotu na žebrotu. Ačkoliv vše činil s nejlepšími úmysly a obětoval se pro dobro života jiných, sám mohl o svůj vlastní život přijít.
Zdroj: csfd.cz, dotyk.cz, extra.cz, Ahaonline.cz