Lahodná a snadná dýňová polévka podle Zdeňka Pohlreicha: Tajemství skvělé chuti je v použitém koření
Sychravé počasí přímo vybízí k přípravě pokrmů, které zahřejí. Uznávaný šéfkuchař Zdeněk Pohlreich nabízí jednoduchou variantu dýňové polévky plné vitamínů. Ta je cenově dostupná, výživná a protože obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, skvěle posiluje imunitu. Připravíte ji navíc v řádu minut.
S příchodem podzimní sezóny se kuchtíkům otevírají nové možnosti. Osvěžující saláty jsou v tomto období spíše na ústupu a ztrácejí na své popularitě, protože působí příliš chladivě. Málokomu se chce v zimě chroupat osvěžující zeleninu, lidé naopak hledají způsob, jak se zahřát. Tyto plodiny plné mikronutrientů bychom ale z našich jídelníčků neměli vyškrtávat ani ke konci roku.
Polévka je grunt
Jistě, čerstvá zelenina je často z dovozu, ale vitamíny můžeme doplnit novými druhy, které právě rostou, nebo prostřednictvím jiných způsobů přípravy jídel. Ať už se jedná o polévky, nebo o pečené zeleninové pokrmy, ty všechny nám v chřipkovém období budou velmi ku prospěchu. Lokální potraviny jako třeba dýně, která obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a je skvělá na posílení imunity, jsou navíc v tomto období dostupné a cenově výhodné.
To ví i vyhlášení čeští kuchaři, kteří umí i z těch nejobyčejnějších surovin vykouzlit vynikající speciality. Třeba takový Zdeněk Pohlreich, který ze všeho nejvíce miluje lehká jídla a tradiční české kuchyni zrovna dvakrát neholduje. Ostatně má praxi z Austrálie a v Česku proslul jako neoblomný kat z pořadu Ano, šéfe!.
Klasická podzimní dobrota
Svoji lidštější tvář ukázal i v show Teď vaří šéf!, kde právě jeden typický podzimní recept představil. Jednalo se tehdy o klasickou dýňovou polévku. Ta je velmi výživná, je v ní vysoký podíl „céčka“, které významně posiluje imunitu těla, nebo „áčka“, které prospívá zraku a zlepšuje pleť.
Je také plná vlákniny, takže stabilizuje krevní cukr. Bát se jí nemusí ani věční dietáři, má totiž nízký počet kalorií, hezky hydratuje a je plná antioxidantů, které chrání před oxidačním stresem a snižují riziko chronických onemocnění.
Zkrátka a dobře, výčet benefitů této jednoduché polévky je skoro nekonečný a příprava je nesmírně jednoduchá. Sám Pohlreich v pořadu vysvětlil, že s jeho verzí neušpiníte moc nádobí a jídlo máte připraveno v řádu pár minut. Neexistuje tedy důvod, proč recept nevyzkoušet.
Síla Japonska
Slavný televizní kuchař používá japonskou dýni Hokkaidó, která je známá svou sladkou chutí a krémovou texturou. Také má dlouhou trvanlivost, takže doma nepodlehne rychlé zkáze. Zdeněk Pohlreich ji ovšem loupe, přestože ji v mnoha restauracích servírují zákazníkům i se slupkou. Přípustné jsou obě možnosti. Pokud dýni nebudete loupat, zkrátíte tak ještě dobu přípravy pokrmu.
Namísto pečení dýně v troubě pak šetří Pohlreich nádobí a polévku vaří v jednom hrnci. Pouze Hokkaidó oloupe, zbaví semínek a nakrájí ji na kostičky. Pak na oleji orestuje pro chuť cibulku, kterou spolu s kousky dýně opeče, osolí a opepří a dochutí šafránem, muškátovým oříškem, trochou kardamomu a chilli vloček, které dodají pokrmu ten správný říz a postarají se o to, aby polévka krásně zahřála.
Pak už stačí přilít vývar a nechat povařit doměkka. Poté se jídlo už jen rozmixuje s kokosovým mlékem a dobrota je hotova. Nebyl by to žádný špičkový kuchař, kdyby Pohlreich jídlo i krásně nedozdobil – čím jiným než dýňovými semínky. Ty praží s trochou soli a hnědým zkaramelizovaným cukrem na pánvičce hezky dozlatova.
Zdravotní rizika
Pozor, je třeba zmínit, že i přes veškeré chuťové i nutriční benefity není dýňová polévka vhodná pro každého, například by se jí měly vyvarovat osoby, které trpí různými potravinovými alergiemi, například na tykve či kokosové mléko. Protože ovlivňuje hladinu cukru v krvi, musí si její porce hlídat i cukrovkáři. Zvýšený obsah vlákniny může způsobit zažívací potíže a těhotné ženy si zase musí dávat pozor na přílišnou konzumaci vitamínu A.