Láska nezná hranic: Nejlepší filmy s LGBTQ+ tematikou
Diverzita v sexuálních orientacích lidí je nyní běžným tématem diskusí ve společnosti. Myšlenky a předsudky, které kdysi existovaly, již dávno nejsou relevantní. Proto se LGBTQ+ komunita často stává inspirací pro umělecká díla, včetně filmů. Přinášíme vám seznam nejlepších a nejoblíbenějších snímků, které se zabývají touto tematikou.
Philadelphia (1993)
Andrew Beckett, kterého ztvárnil Tom Hanks, je mladý ambiciózní právník. Jeho kariéra však brzy dosáhla konce kvůli neočekávanému propuštění z úspěšné právnické firmy, pro kterou pracoval. Navzdory tvrzením, že byl propuštěn kvůli nedostatečnému výkonu, Andrew ví, že skutečným důvodem je jeho diagnóza AIDS. S odhodláním obhájit svou důstojnost a profesionální reputaci se pokouší najít právní zastoupení, ale nikdo nechce přijmout jeho případ. Přestože cítí, že mu mnoho času nezbývá, odmítá se vzdát.
Zajímavostí je, že herec Ron Vawter, který hrál jednoho ze šéfů právnické firmy obžalované z diskriminace, trpěl skutečně nemocí AIDS. Studio původně váhalo s jeho obsazením, což bylo paradoxní vzhledem k tématu filmu. Režisér Jonathan Demme však na Vawterově obsazení trval a jeho účast ve filmu nakonec získal. Vawter bohužel zemřel čtyři měsíce po uvedení snímku v amerických kinech.
I love you Phillip Morris (2009)
Film „I Love You Phillip Morris“ je dramatická komedie z roku 2009, režírovaná Glennem Ficarrou a Johnem Requouem. Hlavní roli ztvárnil Jim Carrey, který si zahrál Stevena Russella, bývalého policistu z Texasu, který se po nehodě rozhodne přijmout svou homosexualitu. Když je Steven poslán do vězení kvůli podvodu, setká se s Phillipem Morrisem, ztvárněným Ewanem McGregorem, mužem, do kterého se bezhlavě zamiluje.
Film sleduje jejich neuvěřitelné a zároveň tragikomické příběhy lásky a útěku. Steven se snaží najít způsob, jak být se svým milovaným. „I Love You Phillip Morris“ je založen na skutečných událostech. Nabízí směsici komedie, napětí a emocí, které diváky drží v napětí od začátku do konce.
Zkrocená hora (2005)
Dva kovbojové, Ennis a Jack, se potkají při hlídání stáda ovcí poblíž Zkrocené hory. Přestože mají odlišné osobnosti a postoje, stávají se přáteli, a jednoho večera se spolu v opilosti sblíží také intimně. Po krátké době se jejich životní cesty oddělí, oba se ožení a založí rodiny. Avšak když se po letech znovu setkají, zjistí, že jejich vzájemná přitažlivost zůstává nezměněná.
Prožijí několik šťastných dnů jako milenci v divočině, ale když Ennis odmítne Jackův návrh na společnou farmu, pokračují ve svých dosavadních životech. Setkávají se jen několikrát do roka u Zkrocené hory, aby si pro sebe ukradli pár okamžiků štěstí.
Film byl nominován na cenu Akademie, z nichž tři získal. Zaznamenal také úspěch na udílení Zlatých glóbů, kde obdržel ocenění v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší scénář a Nejlepší originální píseň. Heath Ledger byl navíc nominován na Oscara za svou hereckou práci ve filmu.
Dánská dívka (2015)
Einar Wegener, dánský umělec, jehož postavu bravurně ztvárnil Eddie Redmayne, začne objevovat svou ženskou identitu poté, co stojí modelem pro obraz své manželky Gerdy v ženských šatech baletky. Pod jménem Lili Elbe začne žít život dívky. I když jejich manželství postupně chátrá, Gerda podporuje Lili při hledání své pravé identity, a nakonec podstoupí jednu z prvních operací změny pohlaví na světě v 30. letech 20. století.
Tento dojemný životopisný film, režírovaný oscarovým režisérem Tomem Hooperem, jenž je známý svým dílem včetně filmu „Králova řeč“, je adaptací knihy Davida Ebershoffa stejného názvu. Herecký výkon Eddieho Redmayna může být bezesporu považován za vrchol hereckého umění a právem tak získal pět nominací na prestižní filmová ocenění.
Dej mi své jméno (2017)
Film „Dej mi své jméno“ (v originále „Call Me by Your Name“) je romantické drama z roku 2017 režírované Lucou Guadagninem. Film je adaptací stejnojmenného románu od amerického spisovatele André Acimana. Děj se odehrává v severní Itálii v létě roku 1983 a sleduje romantický vztah mezi sedmnáctiletým Elio Perlmanem, kterého ztvárnil Timothée Chalamet, a dvaceticetiletým Američanem Oliverem, kterého hrál Armie Hammer.
Jejich vzájemné pouto se rozvíjí během letního pobytu Olivera u Eliova rodičů, kde pracuje jako asistent Eliova otce. Film zachycuje jejich intimní a citlivý vztah, který se postupně prohlubuje a ovlivňuje jejich životy navždy. Snímek „Dej mi své jméno“ získal uznání kritiky i diváků a byl oceněn mnoha cenami, včetně Oscara za nejlepší scénář a Zlatého glóbu za nejlepší film – drama.
Zdroj: ČSFD, Kinobox.cz, autorka článku