Léčivý český poklad, který je v Číně luxusem za stovky korun. U nás v Penny ho přitom koupíte za 29 Kč
Tady stojí pár korun a koupit se dá skoro na každém rohu, ale například v Číně ji pod 300 korun nepořídíte ani omylem a ještě musíte do speciálních obchodů. Řeč je samozřejmě o legendární české Vincentce.
Tato minerální voda z Luhačovic je čím dál populárnější po celém světě. Svědčí o tom i nedávný případ z Číny, kde se majitelé museli o používání značky dokonce soudit s jedním z tamních dovozců. Vše ale dobře dopadlo a česká firma tam může v pořádku obchodovat dál.
Speciální obchody i šílené ceny
V Číně se Vincentka velmi rychle stala luxusním zbožím, kdy se její minimální cena pohybuje okolo 300 korun za lahev, což je dáno především náklady na dopravu. Stejně jako ostatní speciální nápoje se pak prodává především ve specializovaných prodejnách ve větších městech.
Populární i mezi policisty
Stejně jako u nás, i v Číně je Vincentka oblíbená pro své léčivé účinky a specifickou chuť. Dokonce si ji oblíbili i dopravní policisté, kteří ji inhalují přes rozprašovače. „Čínští zákazníci ji používají při léčbě trávicích problémů, úspěch má ale i její aplikace ve spreji pro uvolňování hlenů. Vincentku zkoušeli před několika lety i dopravní policisté. V práci ji inhalovali přes rozprašovače, protože jim pomáhá vykašlávat hleny a odstraňovat smogové částice z průdušek,“ uvedl pro server Novinky.cz ředitel firmy Jan Šumšal.
Pro tělo je zdravá
Vincentka je přírodní minerální voda z léčivého zdroje. Využívá se k pitným a inhalačním kúrám při nemocech dýchacích cest, hlasivek, poruchách látkové výměny nebo žaludečních vředech. Je vhodná jako doplněk při detoxikaci organismu, je zdrojem jódu a jiných důležitých minerálů.
Historická tradice
Vincentka má dlouhou tradici sahající až do 19. století, kdy byla postavena první plnírna přímo u pramene v Luhačovicích. Pramen byl pojmenován po hraběti Vincenci z rodu Serényiů, který se zasloužil o vznik místních lázeňských zařízení. V polovině 20. století se Vincentka stala jednou z nejpopulárnějších minerálních vod v tehdejším Československu a její roční produkce přesáhla dva miliony lahví. Po druhé světové válce však přišla privatizace a v roce 1996 byl provoz ukončen.
Moderní výzvy
V roce 1998 se situace změnila, když továrnu koupila nynější akciová společnost. Ta výrobu obnovila a navázala na dlouholetou tradici. Společnost tehdy vystupovala pod názvem Léčivé vody a o deset let později se přejmenovala na Vincentku. Další významný právní spor, tentokrát se společností Lázně Luhačovice, vyústil v roce 2007 ve vítězství Vincentky o ochrannou známku, což společnosti umožnilo pokračovat v rozvoji značky.
Pohled do budoucna
Přestože společnost zůstává věrná svým kořenům, její rozvoj je zaměřen na inovace a expanzi. Firma pravidelně investuje do modernizace provozu a rozšíření kapacit, zejména pro výrobu doplňkového sortimentu. Například kromě tradičních skleněných lahví lze Vincentku pořídit také v plechovkách, které v českých řetězcích koupíte od 15 Kč. Za velkou láhev zaplatíte přibližně 29 až 50 Kč.