Ledovce mizí rychleji, než vědci předpokládali. Co nás čeká, až zmizí a kdy to bude?
O globálním oteplování se mluví již delší dobu. Ne všichni ale tuší, co si pod tím vlastně mají představit, co to znamená pro lidstvo a jak moc je situace ve skutečnosti závažná. Proto se tomuto tématu nyní podíváme společně na zoubek. Kdy tedy roztají ledovce a co se poté stane?
Dlouhou dobu se předpokládalo, že než ledovce vzniknou, nebo naopak roztají, trvá to stovky let. Zdálo by se to logické, neboť se jedná skutečně o obrovskou masu zmrzlé vody. Ve skutečnosti to je ale komplikovanější.
Nyní se musíme vrátit v čase do roku 1971. Tehdy skupina vědců zkoumala ledovce v Grónsku a učinila zajímavé, ale velmi šokující zjištění. Před tisíci lety se totiž teplota nad ostrovem několikrát krátkodobě velmi zvýšila. Ukázalo se tak, že k velké změně klimatu může docela dobře dojít jen během několika desítek let.
Ledovce tály v historii Země již mnohokrát
V současnosti se na planetě dlouhodobě nesporně otepluje, na čemž má svůj podíl jistě i lidská činnost, ačkoliv se tyto výkyvy objevovaly v minulosti i přirozeně. Proto je poměrně důležité vědět, jak rychle dojde k tání ledovců a co přesně to způsobí.
Když došlo k tání ledovců a následnému zvyšování mořské hladiny například v době Vikingů, mohli se tito Seveřané jednoduše sbalit a svou osadu si vystavět o kousek dál. Dnes to ale není dost dobře možné, protože by muselo dojít k přesídlení mnoha velkých měst, lidí na planetě je mnohem více… Důsledky takového stěhování tisíců lidí si lze snadno domyslet.
Ve vědeckém časopise The Cryosphere byla nedávno zveřejněna nová studie, která se zabývá otázkou, jak moc ledovce roztají do roku 2100. A ukazuje se, že to bude více, než se dlouho předpokládalo.
Situace se může změnit během pár desítek let
„Máme terénní program na ledovci ve Švýcarsku, kam se vracíme a sledujeme, kolik roztálo, a změny jsou naprosto masivní,“ uvedl v textu hlavní autor a glaciolog Harry Zekollari z ETH Zurich a Vrije Universiteit Brussel.
Jak vědci varují, naprostá většina ze zhruba dvou set tisíc ledovců již dopady oteplování pociťuje a často se ztenčí o více než dva metry ročně. Do roku 2050 tak může v Alpách zmizet až polovina ledovců, včetně těch největších, což bude znamenat zásadní změny pro tamní regiony. Ledovce totiž slouží jako přirozené zásobárny vody, která se postupně uvolňuje během suchých období. Jejich zmizení tak naruší tento přísun a povede k nedostatku vody právě v létě, kdy je její potřeba nejvyšší.
Tento úbytek nezasáhne jen turistiku a životní prostředí, ale také naruší zásobování vodou pro tisíce obyvatel. Zvlášť citelně se tato změna projeví v zemědělství, kde voda z tajících ledovců dlouhodobě slouží jako klíčový zdroj pro zavlažování.
Také časopis Nature uveřejnil znepokojivé informace. Podle něj se hladiny moří do roku 2100 zvednou o sedmašedesát centimetrů, což je o sedm centimetrů více, než kolik ve svých propočtech původně uváděl Panel OSN pro změny klimatu. Ohroženo záplavami tak bude asi 400 milionů lidí místo 360 milionů.
„Nejsou to nepravděpodobné události nebo malé dopady. Pro pobřežní obyvatelstvo budou devastující,“ varoval Andrew Shepherd, profesor Leedské univerzity a jeden z autorů studie.
Některé ledovce tají zevnitř
Kromě toho vyšlo najevo také to, že kupříkladu ledovce v Antarktidě tají nejen na svém povrchu, ale také zevnitř. S tímto faktem se ale dosud nepočítalo, a tak je možné, že dopady budou ještě větší, než současné studie předpokládají.
„Tento proces by mohl vést až k tzv. bodu zvratu. Jedná se o moment, kdy se nahromadí řada malých změn a ty posunou systém do místa, z něhož už není návratu,“ uvedl vědec Alex Bradley.
Důvodem, proč se to děje, je to, že voda v oceánu je stále teplejší. Ta vniká pod ledový příkrov v místě, kde se dotýká mořského dna. Kvůli tomu ale v ledovci vznikají trhliny, kterými přímo do něj vniká ještě více teplé vody. Proto bude v budoucnu nezbytně nutné, aby se vědci soustředili také na tento fakt.
Zdroje: Nationalgeographic.com, Denik.cz, iRozhlas.cz, Denikreferendum.cz