Lékaři varují: Miliony žen riskují své zdraví kvůli umělým nehtům. Zjistěte, co je špatně
Ženy chtěly být vždycky krásné a toužily po tom, aby se ve společnosti líbily. Není tomu jinak ani dnes, ba právě naopak. V posledních letech je vyvíjen stále větší tlak na ženský vzhled a na to, aby o sebe něžné pokolení komplexně dbalo – ať už kvůli reprezentaci v práci, nebo proto, že ženám samotným záleží na tom, aby byly upravené a šik, a to klidně v soukromí při provádění rutinních domácích povinností. Ženy proto neustále hledají možnosti, jak si ušetřit čas s denními a mnohdy časově náročnými úpravami zevnějšku. Péče o ruce a nehty je hned po obličeji tou nejčastější ženskou kosmetickou procedurou. A není divu, však ruce jsou naší vizitkou a jejich vzhledu si všimne každý už na první pohled.
Gelové a akrylové nehty jsou hitem již mnoho let
Nehtařky, tedy ženy profesionálně pečující o vzhled nehtů, jsou u svých klientek více než oblíbené. S pečlivostí a odborností ženám tvoří nehty na přání. Největšími přednostmi umělých nehtů je bezesporu jejich dlouhá výdrž a výborná odolnost vůči poškození ve srovnání s přírodními nehty. Pečlivě a odborně zhotovené akrylové i gelové nehty dokážou klientkám dělat radost i několik týdnů, čímž jim ušetří mnoho času s domácí manikúrou, která často nedopadá dle představ.
Akrylové nehty jsou vhodné pro ženy, které nehty nadměrně namáhají. Akryl, směs prášku a vody, je velmi tvrdý a dokáže poměrně dobře zpevňovat přírodní nehty. Akrylové nehty mají přirozenější vzhled, protože je možné je tvarovat již ve velmi malé vrstvě. I akryl má samozřejmě svá negativa, mj. doprovodný zápach při aplikaci nebo nízkou míru flexibility a přizpůsobivosti nehtu.
Gelová varianta je oproti tomu pružnější, a z toho důvodu se více hodí na tenké a poškozené nehty. Provádí se technikou nanesení speciálního gelu a jeho následného zatvrzení v nehtařské peci s UV zářením.
V poslední době případů alergie na akryl přibývá
Jak se říkalo již za dob našich babiček, pro krásu se musí trpět, a tak ženy mnohdy doslova trpí, aby dostály společenským trendům i za cenu poškození vlastního zdraví. Umělé nehty mohou být totiž dobrý sluha, ale zlý pán, jak to tak již často bývá u mnoha možností, které nám moderní doba přináší. S neustále se zvyšujícím počtem žen, které se umělými nehty pyšní, raketově přibývá případů, kdy se majitelkám akrylových nehtů projeví nepříjemné alergické příznaky, které je dokážou nepěkně potrápit. „V poslední době jsme zaznamenali extrémní nárůst alergických reakcí na syntetickou pryskyřici, o které hovoříme jako o akrylátu,“ uvedla pro portál TN.cz dermatoložka Monika Arenbergerová. Alergie se nejčastěji projevuje v podobě otoků, nepříjemnou vyrážkou v oblasti rukou, pocitem pálení pokožky nebo v nejhorším případě i odlupováním živých nehtů z lůžka.
Alergie na akryl je velmi záludná v tom, že se nemusí ihned projevit. Někomu se příznaky objeví po pár minutách od aplikace nehtů, jiní nosí umělé nehty bez problému několik let, než se zdravotní potíže začnou objevovat. V každém případě je však alergický stav nebezpečnou záležitostí a není radno si s ním zahrávat. Pokud zaznamenáte jakýkoliv problém po aplikaci nehtů, ihned zařiďte jejich odstranění a ideálně se akrylu již navždy vzdejte. Protože zdraví máme jen jedno, ať jsou módní trendy jakékoliv.
Když už se z jakéhokoliv důvodu pro akrylové nehty rozhodnete, určitě nešetřete na kvalitní manikérce, která má s aplikací akrylu dostatečné zkušenosti a pracuje s kvalitními výrobky. Případů s alergiemi nepřibývá pouze u nás, o škodlivosti akrylu informovala mj. Britská asociace dermatologů, která dle britského deníku Daily Mail upozorňuje, že za problémy s umělými nehty mohou být i neprofesionální manikérky s nedostatečnými zkušenostmi a nekvalitními produkty. Velmi často se alergie projeví po použití domácí nehtové sady, která není dostatečně účinná na stoprocentní vytvrzení použitého materiálu, v takovém případě se mohou škodlivé látky dostat do kůže a zdravotní problém je na světě.
zdroje: elle.cz, tn.cz, denik.cz