Lékárny hlásí: Tento populární lék na bolest nebude dostupný. Udělejte si zásoby, dokud to ještě jde
Léky na bolest nám mohou ulevit od nepříjemných příznaků nemocí a dalších zdravotních komplikací. Jeden z nich nicméně v lékárnách nyní neseženete. Jeho výpadek přitom nebude krátkodobý.
Léky na bolest neboli analgetika ulevují od bolesti, což není nijak objevné tvrzení. V současné době jich každopádně máme k dispozici opravdu velké množství. Některé se používají při chřipce či nachlazení, další léčiva pak mají specifičtější uplatnění. Mezi tyto přípravky patří i Algifen Neo, tedy lék na křečové bolesti břicha. Jak uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), k dispozici by dané léčivo mělo být až za několik měsíců.
Aktuálně hůře dostupné léky
Státní ústav pro kontrolu léčiv uvádí, že v lékárnách bude aktuálně nedostatek léku Algifen Neo 500MG/ML+5MG/ML POR GTT SOL 1×50 ml, za kterým stojí společnost Teva, což je nadnárodní izraelská farmaceutická společnost. Důvody jsou dle všeho výrobního charakteru. Podle dostupných informací jeho výpadek skutečně nebude krátkodobý, ale potrvá několik měsíců.
„Předpokládaný termín obnovení je 31. března. V rámci dané skupiny léků je přípravek bez náhrady,“ cituje Státní ústav pro kontrolu léčiv web televize Nova.
V současné době se přitom nejedná o jediné léčivo, které může být poněkud náročnější sehnat. SÚKL zmiňuje rovněž nedostatek léku Cerucal 10 mg TBL NOB 50. Ten pomáhá od nevolnosti a zvracení, jež může být různého původu. Předepisován přitom bývá i v případě onemocnění jater a ledvin, poraněních lebky a mozku nebo migréně, ale také po absolvované chemoterapii. Nedostatek tohoto přípravku by měl dokonce trvat až do konce června.
Plýtváme s léky?
Problém s dostupností některých léčiv není v Česku, ale ani v Evropě ničím novým. Sluší se ostatně připomenout, že výše zmíněný přípravek Algifen Neo nebyl k dispozici ani vloni na jaře. Stejně jako tehdy je tedy třeba hledat alternativy. V odborných kruzích se každopádně o daném problému hovoří již zhruba 10 let. Příčin výpadku dodávek některých léků přitom existuje hned několik.
Na vině je kupříkladu rostoucí spotřeba léčiv, za která Češi každoročně utratí desítky miliard korun. Lidé si některé léky kupují do zásoby, přičemž je často berou v podstatě zbytečně. Za mnohé zdravotní potíže, které se snažíme řešit právě léčivy z lékáren, může nezdravý životní styl. Na místo těchto přípravků by tedy pomohla spíše úprava životosprávy, což by nám prospělo celkově.
„Bohužel je zřejmé, že plýtváme léky. Léčiv je v domácnostech opravdu hodně. Jsou mezi nimi ta exspirovaná nebo otevřená, ale dále nevyužitá, protože lidé už třeba nevědí, na co dané léky jsou, na co jim je pan doktor předepsal. Zajímavý je fakt, že více nespotřebovaných a neužívaných léčiv je těch na předpis,“ uvedla již v roce 2020 na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv jeho ředitelka Irena Storová.
Další důvody nedostatku léků
Existují pochopitelná léčiva, která jsou důležitá a mohou postiženým jedincům skutečně pomoci. Jejich dosažitelnost by tedy měla být bezproblémová. Kromě rostoucí spotřeby může v každém případě za výpadky v dostupnosti léků rovněž limitovaná výroba, případně narušení dodavatelsko‑odběratelských řetězců. V tomto ohledu sehrála negativní roli koronavirová pandemie. Léky se navíc někdy ani nedostanou k českým pacientům, neboť jsou u nás dosti levné, kvůli čemuž se „přesouvají“ na velké a dobře financované trhy mimo ČR.
Upozorňujeme: Za řešení výše zmíněných problémů považují mnozí odborníci jednotný evropský přístup. V tomto ohledu se objevují snahy např. Evropské lékové agentury či Evropské komise. Dlouhé legislativní lhůty nicméně zapříčiňují, že k řešení pravděpodobně dojde až za několik let.
Zdroje: TN, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ekonom, Hospodářské noviny