Lenost už vás nezastaví: Vyzkoušejte tyto mikropohyby z gauče. S postavou dokáží zázraky
S koncem roku pravidelně přicházejí i první plány na novoroční předsevzetí. Ty se z velké většiny týkají hlavně přání zhubnout pár kilo. Jak už to tak ale bývá, pokus o zdravější život vzdáváme už po prvním měsíci dřiny v posilovně. Přitom cvičit se dá pohodlně i na gauči doma. Kvůli vysněné postavě už nemusíte potit krev!
Tělu prospěje jakýkoliv pohyb. Lenosti se teď konečně dokážete postavit čelem, protože tyto pohyby vás rozhodně budou bavit. I obyčejný gauč, který vám stojí v obývacím pokoji, můžete využít jako cvičební pomůcku. Cvičit můžete klidně u sledování televize. Možná vám přijde, že se jedná o pohyby, které jsou docela nenápadné a nemohou fungovat. Opak je ale pravdou! Poradíme vám, jak efektivně zapojit hluboké svaly, které jsou při běžném cvičení opomíjené.
K lepší postavě vám pomůže obyčejný polštář
Cvik první, který vám dopomůže k dokonalé postavě, je zaměřený na celkové zpevnění těla. Připravte si tři větší polštáře, které položte na zem vedle gauče. Nyní se na gauč položte, zpevněte vrchní část těla a zkuste také zatnout břišní svaly. Nyní pokrčte nohy v kolenou a zvedejte polštáře ze země jeden po druhém. Postupně je pokládejte na přední stranu lýtek a vyrovnejte je pěkně za sebe do řady směrem ke kolenům. V pomalém tempu je poté znovu odkládejte na zem. Prostřídejte obě strany těla a vždy pamatujte na to, abyste měli u tohoto cviku perfektně zatnuté břišní svaly a zpevněný trup.
K postavě snů stačí dělat mikropohyby třikrát týdně
Chcete-li udělat něco pro své zdraví a zároveň si zlepšit postavu, stačí vám zaměřit se na speciální mikropohyby. Cvičte je třikrát týdně a budete velmi brzy překvapení z toho, jaké výsledky toto nenápadné cvičení přinese. Tajemství těchto mikropohybů spočívá v zapojení hlubokých svalů, o kterých jste ani netušili, že je vůbec máte. Na gauči si můžete zacvičit i cviky známé jako bulharské dřepy. Postavte se ke gauči vzpříma zády. Ruce dejte v bok a jednu nohu položte na sedačku. Tělo udržujte v dokonalé rovině a postupně se v tomto postoji snažte dřepovat. Nohy poté vyměňte po deseti opakováních.
Cvičit se dá i vsedě
I „gaučing“ může být paradoxně druh cvičení. Stačí když se při sledování televize budete alespoň trochu hýbat, i když to bude jen vsedě. Pomoci vám k tomu může i jóga, která nabízí hned několik mikropohybů. Výhodou „gaučové jógy“ je zlepšení krevního tlaku, lepší dýchání i zbavení se úzkosti. Jóga je navíc vhodná pro všechny generace a je šetrná i pro lidi, kteří sportu zrovna neholdují.
Stačí, když se posadíte rovně na okraj gauče. Nohy zvedněte před sebe tolik, nakolik vám to bude příjemné. Špičkami poté před sebou obkreslujte imaginární kroužky. Po deseti opakováních toto stejné cvičení vyzkoušejte i s rukama. Další cvik bude střídat pozice „kráva“ a „kočka“. Posaďte se opět vzpřímeně na gauč a zdvihněte bradu vzhůru. Nadechněte se tak, aby se vám zvednul hrudník, a při vydechnutí se prohněte „jako kočka“. Cvik umocníte tak, že při prohnutí hřbetu hlasitě vydechnete se slůvkem „fů“. Ať už se rozhodnete pro jógu, nebo jiné mikropohyby na gauči, myslete i na pauzy a každé cvičební série dobře rozdýchejte.
Přivedeme-li si do života mikropohyby, můžeme si i takto pohodlně vytvarovat postavu. Stačí se do toho jen pustit. Když se o své tělo nebudete starat, začne chátrat. Platí to zejména pokud pracujete v sedavém zaměstnání. K lepší postavě přitom stačí jen několikaminutová aktivita denně.
Zdroje: prozeny.cz, idnes.cz, tvnova.cz