Levná a stylová dekorace. Závěsné květináče zvládnete za pár minut
Závěsné květináče představují krásnou dekoraci, která zkrášlí terasu, balkon i vstup do domu. Zazáří ale také v interiéru, ze kterého udělá doslova zelený ráj na zemi, a to i když bydlíte v centru rušného velkoměsta.
V hobbymarketech si je můžete koupit za pár korun, sežente je v různých tvarech, velikostech, materiálech i barvách. Pokud chcete ale originálnější kousky, pusťte se do jejich výroby sami. Je to snadné, rychlé, levné a poradí si s tím i méně zručný kutil. Vytvořit je navíc můžete z věcí, které by někde ležely ladem nebo by skončily na skládce.
Vaše vlastní zelená oáza
Zeleň blahodárně působí na naši psychiku. Pokud to tedy máte do přírody daleko, přiveďte si přírodu domů, závěsné květináče vám v tom pomohou. Na rozdíl od těch klasických vypadají neotřele. Většina z nás je má spojené s balkonem nebo terasou, krásně se přitom hodí i dovnitř, do obývacího pokoje, pracovny nebo kuchyně. Dodají interiéru energii a harmonii a elegantně vyřeší prostor s místem. Vejdou se totiž i do malých bytů, kde není na klasické květináče místo. Domov navíc oživí a zútulní, ať už je zařízený v jakémkoli stylu, od toho minimalistického až po boho. Zaujmou nejen svou originalitou, ale i neuvěřitelnou všestranností.
Na místě (ne)záleží
Dobře si rozmyslete, kam v interiéru je zavěsíte. Spousta rostlin totiž nesnese stín a oceňuje nepřímé světlo. Ideální je proto místo naproti oknu, případně v jeho těsné blízkosti. Pokud je chcete umístit přímo na okno, pak si dejte pozor, aby nebylo orientované na jižní stranu, rostliny by se totiž mohly spálit. Pamatujte také na to, že vám závěsné květináče v okně budou ubírat světlo v místnosti. Pohlídejte si také výšku, a to z čistě praktického hlediska. Čím výš ho pověsíte, tím hůř se vám bude zalévat. Některé druhy rostlin navíc hojně rostou do délky i do šířky.
Od monstery po šplhavnici
Do závěsných květináčů se nehodí všechny rostliny, upřednostňujte spíš menší druhy. Chybu neuděláte se sukulenty, například pileou, která je oblíbená ve Skandinávii, dobře budou vypadat popínavé a převisle rostoucí rostliny, třeba břečťan. Vedle rozhodně nešlápnete ani s monsterou, která do interiéru vnese kus tropického pralesa. Oblíbený je také zelenec, který má nízké nároky na pěstování, stejně jako třeba šplhavnice, která má navíc krásně zbarvené listy s jemným žíháním. V závěsném květináči bude dobře vypadat i asparágus, ten však vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. Jestli tedy máte doma suchý vzduch, začnou mu lístky žloutnout a opadávat.
Popusťte uzdu fantazii
Při výrobě závěsných květináčů můžete popustit uzdu svojí fantazii. Využijte různé materiály podle toho, co zrovna máte po ruce, ať už je to plechovky od barvy nebo sklenice od marmelády. Vyrobit je můžete také z rozříznutých plastových lahví, v jejich horní části vytvoříte čtyři otvory a provléknete jimi provázky. Použijte ale klidně i proutěný košík nebo keramickou konvičku. Vše pak jenom jednoduše uvážete do závěsné síťky z provázku.
Krásně vypadají macramé závěsné květináče, které jsou aktuálně nejvíc v kurzu. Snoubí v sobě totiž funkčnost s přírodní estetikou. Připravte si kus provazu z juty, rozstříhejte ho na osm stejných částí o délce 170 cm, provázky přiložte k sobě a protáhněte kovovým nebo dřevěným kroužkem. Kolem něj pak udělejte uzel, rozdělte provázky na čtyři páry a na každém páru uvažte jednoduchý uzel. Hlídejte si, aby všechny byly ve stejné výšce. Provázek z prvního páru spojte uzlem s provázkem z vedlejšího páru. Stejně postupujte, dokud nepropojíte provázky všech párů. Vznikne vám cik cak vzor. Na závěr potom všechny provázky svažte do velkého uzlu, utáhněte a do vytvořené síťky vložte květináč. Kroužkem ho jednoduše zavěsíte do interiéru.
Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz, abecedazahrady.cz