Odhazujete oblečení na zem nebo židli? Podle psychologů to může ukazovat na psychické problémy
Snad každý z nás někdy ve spěchu pohodil na zem nějaký kus oblečení. Pokud se u vás ovšem toto stalo pravidlem, měli byste se mít na pozoru. Oblečení ležící na zemi totiž může značit celou řadu psychických obtíží.
Zná to asi každý – po dlouhém dni jste se vrátili zcela vyčerpaní domů, a tak jste se jen svlékli, oblečení pohodili na zem a zapadli do postele. Na tom vlastně není nic podivného. Jiná situace ale nastává ve chvíli, kdy oblečení házíte na zem pravidelně. A navíc ho pak ani po několika dnech nejste schopni uklidit do skříně či do koše na špinavé prádlo, místo toho jej jen obcházíte.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký to má důvod? Může jít o běžnou lenost, častokrát ale za tímto chováním stojí psychické problémy.
Porucha pozornosti
Podle psychologů pohazování prádla na zem mnohdy souvisí s ADHD, tedy s poruchou pozornosti s hyperaktivitou. Lidé trpící ADHD mají potřebu neustále dělat něco vzrušujícího, nikdy se nechtějí nudit a provádět nezábavné činnosti. A uklízení prádla mezi takové činnosti pochopitelně patří.
A netýká se to jen uklízení pohozeného prádla, ale často úklidu jako takového. Lidé s ADHD nejsou žádní bordeláři, chtějí pochopitelně žít v čistotě, jen jim leckdy trvá dlouho, než se konečně dokopou k tomu, aby po sobě uklidili. Špinavé oblečení pak začnou prát až ve chvíli, kdy už nemají žádné čisté, které by si mohli vzít na sebe.
Deprese
Další z příčin zanechávání oblečení na podlaze jsou deprese. Lidé postižení touto závažnou psychickou nemocí se potýkají s velkou únavou, dezorganizovaností, sužují je pocity smutku a melancholie a ztrácí zájem o různé činnosti, a to včetně těch zábavných i méně zábavných. Řada lidí se pak na osoby s depresí mylně dívá jen jako na líné jedince. S leností ale jejich jednání nemá nic společného.
Prádlo na zemi zanechávají zkrátka proto, že nevidí důvod, proč by jej měli uklízet. Vlastně jim nijak nepřekáží, nepovažují jeho uklizení za důležité a už vůbec nemají náladu věnovat se jakýmkoliv domácím pracem. Přitom bylo už mnohokrát dokázáno, že uklizená domácnost může podporovat duševní klid a zlepšovat náladu.
Úklid ovšem v tomto případě depresi rozhodně nevyléčí. Depresivní stavy patří do rukou odborníka, který vám poskytne adekvátní pomoc.
Úzkosti
Oblečení pohozené na zemi často nechávají i lidé, které sužují úzkosti. Takoví jedinci trpí obavami z budoucnosti, mohou cítit tlak na hrudi, jsou podráždění a leckdy by celé dny nejraději proleželi v posteli. Podobně jako u deprese zkrátka nemají sebemenší pomyšlení na to, aby prádlo uklidili, natož aby jej například vyprali a pak pověsili.
Uklízení prádla pro ně zkrátka není vůbec důležité. Přemýšlejí o mnohem závažnějších problémech, a tak kolem oblečení klidně i dlouhé týdny jen tak chodí a zcela jej přehlížejí. Častokrát se odhodlají k tomu, že „dnes už to ale opravdu uklidí”. K tomu ale mnohdy nakonec stejně nedojde.
Lenost a únava
Častokrát ale prádlo pohodíme na zem skutečně jen z lenosti nebo únavy. Pokud vás na sobě takové chování rozčiluje, vyzkoušejte jeden trik, jak jej odbourat.
Až se vám příště vůbec, ale že opravdu vůbec nebude chtít prádlo uklízet, udělejte si malý test. Zatněte zuby a oblečení odneste. Ať už do skříně, máte-li ho v plánu ještě nosit, nebo do koše na špinavé prádlo. Během toho si zapněte stopky. Díky tomu se dozvíte, kolik času vám tento krok sebral. A v drtivé většině případů půjde jen o několik málo vteřin, které za čistější domácnost rozhodně stojí oželet. Navíc se pak budete cítit mnohem lépe a uleví se vám.
Případně se zkuste svléknout přímo u koše na prádlo, do kterého oblečení rovnou hodíte.
Zdroje: nypost.com, clearspaceliving.com, upworthy.com