Legendární komedie Limonádový Joe slaví 60 let: Těchto 10 zajímavostí jste o ní rozhodně netušili
Známá muzikálová komedie Limonádový Joe aneb Koňská opera baví diváky už více jak 60 let. A pořádnou legraci si užili i herci při jejím natáčení. O velké pozdvižení se postarala například Olga Schoberová.
Když byla před 60 lety uvedena parodie na westerny Limonádový Joe aneb Koňská opera, byli diváci v naprostém úžasu. Nejenže je film geniální komedií, která je protkaná humornými scénami a vtipem, ale od ostatních snímků se liší také zpracováním. Komedie totiž není černobílá, ale ani v pravém slova smyslu barevná. Záběry jsou pouze překryty různými barevnými odstíny, které skvěle podtrhují vizuální podobu filmu.
Komedie o obchodním zástupci firmy Kolaloka Joeovi (Karel Fiala), který přijíždí do Stetson City, aby místní obyvatele naučil pít i něco jiného než alkohol, se okamžitě stala hitem. Rádi na její natáčení vzpomínali i herci, kteří si při filmování užili kupu legrace.
Schoberová dráždila štáb
Jednu z rolí ve filmu ztvárnila i krásná herečka Olga Schoberová, která byla v 60. letech považována ze československý sexsymbol. Herec Karel Fiala vzpomínal se smíchem na natáčení v kamenolomu, při kterém venku prý panovaly extrémní teploty. Na slunci podle něj mohlo být až 50 stupňů Celsia.
Když tedy Olga zrovna netočila, pohybovala se po place v titěrných plavkách a opalovala se. Jenže kameramani pak koukali právě na herečku a ne do kamery, kvůli čemuž vznikaly rozostřené záběry. V jednu chvíli se údajně režisér filmu naštval a přikázal herečce, aby se okamžitě šla obléct.
Karel Gott jako Limonádový Joe?
Přestože si dnes neumí bez Karla Fialy westernovou parodii snad nikdo představit, je pravdou, že stačilo málo a herec by se ve filmu vůbec neobjevil. Hlavní role se měl totiž úplně původně zhostit zpěvák Karel Gott. Jenže ten byl nakonec zaneprázdněn a koncertoval v Německu. I přesto se ale na filmu podílel. Právě jeho hlasem totiž zpívá Karel Fiala.
Jiří Kodet se už učil text
Druhou volbou pro ztvárnění Joea byl i herec Jiří Kodet. Ten už s natáčením dokonce počítal a učil se scénář. Tomu ale velkou šanci nakonec překazila jeho vlastní maminka, která režisérovi doporučila právě Karla Fialu.
„Ona mě doporučila, dala režisérovi Lipskému a Brdečkovi lístky na mé představení do divadla a druhý den už mi volali, ať se dostavím na Barrandov. Ještě ten den jsem podepisoval smlouvu,“ vyprávěl v jednom z rozhovorů Karel Fiala. Jiří Kodet byl pochopitelně na svou matku naštvaný, Karel Fiala jí byl ale nesmírně vděčný. Účast na filmu mu totiž naprosto změnila jak profesní, tak osobní život.
Malované kulisy
Děj filmu se odehrává na konci 19. století ve Spojených státech na Divokém západě. Natáčení ale pochopitelně probíhalo na území Československa, a to hlavně ve filmových ateliérech na Barrandově.
V mnoha scénách je však za herci vidět pohled na městečko Stetson City. Jde o kulisy a malované obrazy, které vytváří dojem starého města. Bohužel ale nebyly tyto scény vždy úplně nejlépe natočeny. Na několika záběrech je totiž zcela zřetelně vidět, že se jedná o uměle vytvořené pozadí. Tuto chybku ale diváci tvůrcům rádi odpustili.
Město existuje
Stetson City je skutečným městem. Přestože by asi kdekoho napadlo, že půjde o fiktivní městečko vymyšlené pouze pro účely filmu, opak je pravdou. Nachází se ve státě Maine v USA.
Květa Fialová se bála o miminko
Herečka Květa Fialová, která si zahrála Tornádo Lou, na natáčení komedie ale nevzpomínala s úplnou radostí. Při filmování v baru se totiž pila skutečná whiskey, což pochopitelně bylo mnoha hercům po chuti. Jenže Fialová byla v té době těhotná a bála se pít, aby nijak neohrozila plod, který v sobě nosila.
Mlátili se hlava nehlava
Ve filmu je mnoho akčních scén, ve kterých jsou diváci svědky nejrůznějších potyček a bitek. Při jejich sledování žasli i zahraniční tvůrci a podivovali se nad tím, jak je možné, že rvačky vypadají natolik opravdově. Skutečnost je taková, že rvačky opravdové byly. „Jenže my se skutečně rvali, neznali jsme žádné kaskadérské fígle, jak to dělat jinak,“ prozradil kdysi kaskadér Zdeněk Srstka, který se na vzniku filmu podílel.
Brousili si zuby na Oscara
Komedie zaujala i filmové kritiky ve Spojených státech a tvůrci se nakonec ucházeli o nominaci na Oscara. Bohužel se ale snímek nedostal do první pětky, a tak se sen o ocenění rozplynul.
Nesrozumitelný text
Ve filmu zazní dnes už poměrně dobře známá píseň Good Bye, která byla napsána právě pro tento snímek. Na první poslechnutí působí, že je psána v anglickém jazyce. Jenže jde o takzvanou demo angličtinu a píseň nemá absolutně hlavu ani patu.
Proč Limonádový Joe?
Věděli jste, že název filmu má více významů? Pochopitelně je odvozen od toho, že hlavní postava prodává limonády. Zároveň ale slovo „limonáda“ bývá využíváno pro označení uměleckých děl, která jsou kýčovitá.
Komedii Limonádový Joe aneb Koňská opera můžete zhlédnout na Voyo.
Zdroje: iDNES, csfd.cz, denik.cz