Hrál největšího vola, ale měl charisma jako James Bond. Ženy nad 50 let budou vědět
Socialismus svého času vládl mnoha zemím světa. To se podepsalo i na umělecké tvorbě. Jedním z mužů, kterého si dnes pamatuje snad každá žena nad 50, je i herec pocházející z Francie.
Jen stěží bychom si francouzské komedie druhé poloviny minulého století dokázali představit bez známého herce Louise de Funèse. I přesto, že je rozmach jeho kariéry spojen především s dobou, kdy v zahraničních zemích vládl socialismus, on byl miláčkem fanynek i fanoušků. A to nejen ve Francii, ale i v dalších zemích.
Louis de Funès byl především francouzským hercem, měl ale španělské kořeny. Ve Francii totiž byli jeho rodiče přistěhovalci. Stalo se tak pár let před jeho narozením. Jeho celé jméno tak zní Louis Germain David de Funès de Galarza.

Filmy o četníkovi mu přinesly největší slávu
Mezi jeho nejslavnější role patřila postava četníka ze série o četnících. První díl Četník ze Saint Tropez byl natočen v roce 1964, poslední až v roce 1982. Už to, že k natáčení docházelo po dobu téměř dvaceti let, je velmi zajímavé. Aby také ne, když byl četník Ludovic Cruchot nejen komickou, ale také lidskou postavou.
Právě to byly vlastnosti, které na něm diváci milovali. Cruchot se občas zamotával do svých pracovních povinností, což vedlo k vtipným scénkám. I když se snažil dodržovat zákony a pravidla, často jeho chování bylo spíše vtipné. O humor v těchto filmech rozhodně není nouze. Chcete-li se pobavit, tyto filmové snímky stojí za zhlédnutí. Tedy pokud máte rádi francouzský humor. Ten je trošku specifický a nemusí sedět úplně každému.
Socialismus mu v cestě rozhodně nestál
Kariéra Louise probíhala ve Francii. A tak, když byly některé další evropské země ovládány socialismem, mohla být jeho kariéra v jiných státech ohrožena. K ničemu takovému ale nedocházelo. Humor tohoto herce ve všech filmech, ve kterých se objevil, nijak nenarážel na režim. Nepolitický a univerzální smysl styl filmů nikomu nevadil. Jeho filmy se díky tomu objevovaly i v Československu. Spjat je tento herec již nadobro s Františkem Filipovským, který se stal jeho dabérem. Žádné z děl, ve kterém se Louis de Funès objevil, nijak neohrožovalo socialismus. A tak nebylo ani nikdy zakázáno.

V dalších filmech byl na stopě Fantomase
Mluvíme-li o Louisovi, nesmíme zapomenout zmínit ani jeho další úspěšné role. I v této trilogii z 60. let minulého století si zahrál hlavní roli. A sice komisaře Juva, který se snaží chytit Fantomase. Všechny příběhy byly inspirovány literární postavou Fantomase. Ten je zde vyobrazen jako symbol zla a tajemný zločinec. Kromě komisaře jsou hlavními postavami také herec Jean Marais coby odvážný novinář, Fandorova přítelkyně v podání herečky Mylène Demongeot či samotný Fantomas Jean Marais.
A co rodinný život? I když byl znám takřka po celém světě, miloval svůj klid a pohodu strávenou s rodinou. Se svou ženou Jeanne-Augustine Barthélemy de Maupassant měl dva syny. Spolu s nimi žili na zámku Clermont, kde se Louis věnoval své velké vášni. Tou bylo pěstování růží. Jedna po něm dokonce dostala v minulosti své jméno.
Zdroje: autorský text, BBC, Csfd