Poklady na půdě prarodičů: Historické haléře se sběratelskou hodnotou
Staré a zapomenuté půdy v domech a chalupách našich prarodičů byly odjakživa zdrojem dobrodružství a pocitu vzrušení z toho, co nového tam tentokrát asi zase objevíme. Pro milovníky starožitností a historie vůbec jsou půdy ještě dnes nedocenitelnou studnicí poznání dob našich předků a naší minulosti. A co vy víte, třeba právě na půdě babiččina domku najdete poklad nesmírné hodnoty.
Mnozí z nás si doposud jistě pamatují na mince nízké nominální hodnoty, které byly tak malinké, že jste jejich hledáním v peněžence strávili mnoho času. Potřebovali jste u pokladny v obchodě rychle zaplatit nákup a museli jste se probírat drobnými haléřovými mincemi. A lidé ve frontě za vámi už pomalu ztráceli trpělivost.
Haléře – dnes již neplatné mince s dlouhou tradicí
Na haléřích bylo a stále je něco nostalgického. Připomínají nám staré časy, kdy potraviny a zboží bývaly mnohem levnější než dnes. Dobu, kdy jsme místo placení telefonem, chytrými hodinkami a platebními kartami přehrabovali hromádku mincí a odpočítávali přesnou částku za nákup, který se tehdy ještě nezaokrouhloval a platil se pěkně do haléře.
Ale pokrok je pokrok a zastavit se nedá. V roce 2008 u nás nadobro přestal platit i poslední typ této mince, padesátihaléř. Drobné penízky a jejich dobu odvál čas a dnes se s nimi můžete setkat akorát tak na půdě u prarodičů, kteří nikdy nic nevyhodí, nebo ve staré peněžence, kterou jste si po babičce schovali na památku. I nyní nás však haléře mohou velmi příjemně překvapit. Když mezi nimi totiž najdete vzácný kousek, přes noc z vás dokáže udělat boháče.
I dnes mají některé haléře obrovskou hodnotu
Stejně jako u všech ostatních věcí, které se vyráběly ve velkém množství, i mezi na první pohled obyčejnými haléřovými mincemi jde nalézt výjimečný kus, který má pro sběratele obrovskou hodnotu a dokáže za něj velice slušně zaplatit. Třeba jste to právě vy, kdo je šťastným majitelem cenného haléře – a ani o tom nevíte.
Mezi numismatiky, sběrateli a znalci cenných mincí jsou nejžádanější ty haléře, které jsou poznamenány nějakým nedostatkem, tedy chybou v ražbě či jinou neplánovanou odchylkou, zároveň jsou ale v dobrém stavu bez přílišného opotřebení. Platí pravidlo, že čím starší mince, tím vyšší má hodnotu. Sběratelé si rovněž velmi cení mincí, kterých bylo vyrobeno jen pár v sérii a jejichž hodnota je dána právě tím, že jich bylo vpuštěno do oběhu jen malé množství.
Jak uvedl pro portál TN.cz český numismatik Petr Bárta: „Nejdražší československou haléřovou mincí je samozřejmě pětihaléř 1924, známé jednotky kusů mají cenu od 500 tisíc Kč nahoru. Velmi vzácné jsou pak pětadvacetihaléře 1932 ze zkušební ražby. Hezký může stát dokonce přes 100 tisíc korun.“ Mezi cenné haléře patří i takové, které byly raženy při příležitosti významných dobových událostí a jsou spojeny s důležitými historickými milníky.
Na co se při pátrání po pokladu zaměřit
V případě, že mezi haléři objevíte nějaký, který vás zaujme na první pohled, ať už celkovým vzhledem, evidentní anomálií pocházející z ražby, použitým materiálem nebo jakoukoliv jinou neobvyklostí, a chcete zjistit, jestli je to právě ten haléř, díky němuž významně obohatíte rodinný rozpočet, obraťte se na odborníka v oboru, který vám s určením případné hodnoty pomůže.
Vzhledem k tomu, že najít ještě dnes haléř, jehož hodnota dosahuje statisícových částek, není zrovna jednoduché, se k této vidině obohacení příliš neupínejte. Ale jak je známo, štěstí přeje připraveným, a proto máte-li vy či někdo z vašich přátel nebo rodinných příslušníků ještě haléře schované na památku, jděte svému štěstí naproti a mince podrobně prozkoumejte. Nikdy nevíte, co objevíte.
zdroje: dotyk.cz, tn.cz, poznatsvet.cz