Málo slunce, špatná nálada? Toto vás postaví na nohy
Nedostatek slunečního záření může mít na člověka mnoho negativních dopadů. Slunce totiž ovlivňuje širokou škálu tělesných funkcí. Má vliv například na hormonální rovnováhu, tvorbu vitaminu D nebo lidskou psychiku.
V psychologii se dokonce můžete setkat s pojmy jako sezónní afektivní porucha nebo sezónní deprese. Jedná se o podtyp klinické deprese, která je vázána na konkrétní dobu v roce. Nejčastěji je spojena právě s příliš nízkým množstvím slunečního svitu. Je tedy naprosto přirozené, že vás nedostatek světla trápí. Co ovšem dělat, abyste se cítili lépe?
Pořiďte si tuto speciální lampu
Moderní doba je plná vynálezů. Některé z nich běžní lidé nejspíše nikdy nevyužijí, jiné vám naopak mohou skvěle posloužit. Do druhé kategorie patří plnospektrální lampa. Ta dokáže perfektně napodobit denní světlo, a to v celém spektru vlnových délek. Díky tomu je v její moci eliminovat negativní dopady nedostatku slunečního záření. Má navíc prokazatelné pozitivní účinky na zdraví. Může například zlepšit stav vašich očí, podpořit psychiku nebo zlepšit koncentraci.
Choďte na procházky
Dostatek pohybu patří mezi základní stavební kameny lidského zdraví. Kromě toho, že dokáže vylepšit stav kardiovaskulárního systému či pohybového aparátu a působí preventivně proti cukrovce, je taktéž ideálním bojovníkem proti špatné náladě způsobené nedostatkem světla. Na podzim a v zimě je ideální běh nebo pravidelné procházky.
Procházejte se (nebo běhejte) nejlépe ještě před západem, kdy můžete čerpat benefity ze slunečních paprsků. Na druhou stranu téměř jakýkoliv pohyb (tedy i po západu slunce) přispívá k vylučování endorfinu, kterému se taktéž říká hormon štěstí. Jak napovídá jeho přezdívka, endorfin pomáhá navodit dobrou náladu a zlepšit celkový psychický stav. Kromě toho dokáže poměrně efektivně blokovat bolest. Hýbejte se tedy i v případě, že nestihnete procházku před západem. Benefity spojené s vystavováním se slunci, sice nenačerpáte, ale stále budete své tělo alespoň zásobovat endorfinem.
Kromě chůze či jiného pohybu můžete produkci endorfinů zvýšit i masáží nebo stravou. Obzvláště silným stimulantem tvorby endorfinů je pak sex.
Začněte se věnovat meditaci
Dalším skvělým způsobem, jak zahnat špatnou náladu, může být meditace. Existuje spousta knih i odborných zdrojů, podle kterých se můžete naučit, jak správně meditovat.
Zpočátku stačí, když se budete této činnosti věnovat jen pár minut. Jakmile si vytvoříte rutinu, můžete čas strávený meditací postupně prodlužovat.
Při meditaci se pečlivě soustřeďte na svůj dech. Taktéž dbejte na to, abyste měli okolo sebe příjemné prostředí. Zbavte se veškerých rušivých elementů – tedy pokud jimi nejsou vaše děti, nebo soused.
Oblečte interiér vašeho domova do světlých barev
Pokud máte spoustu volného času a nevíte, jak s ním naložit, můžete vymalovat vnitřní prostory vašeho bytu nebo domu. Zvolte barvy, které ve vás vzbuzují radost, rozzáří váš domov a navozují příjemnou atmosféru. Sáhnout můžete například po žluté, světle červené, zářivé bílé, světle zelené, oranžové nebo malinově červené. Opravdoví fajnšmekři se nemusí bát ani růžové barvy.
Vyhledejte terapeuta a pravidelně ho navštěvujte
Jestli si opravdu nevíte rady a cítíte se dlouhodobě pod psa, nestyďte se a začněte navštěvovat terapeuta. V dnešní době se jedná o naprosto běžnou věc, za kterou by vás žádný rozumný člověk neměl soudit. V obzvláště závažných případech vám může pomoci i psychiatr, který je oprávněný předepisovat antidepresiva.
Doplňujte vitamin D
V neposlední řadě zkuste zvýšit příjem vitaminu D. Najdete ho zejména v mléčných výrobcích, rybách nebo vejcích. Taktéž můžete sáhnout po doplňcích stravy, avšak s nimi to raději nepřehánějte. Dodržujte doporučené dávkování, neboť „déčko“ patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Proto je vyšší riziko, že se jím předávkujete.
Zdroje: denik.cz mojezdravi.cz iprima.cz