Marek Vašut na zapomenuté fotce z roku 1984 vypadá líp než Arnold Schwarzenegger. Jeho svaly vás ohromí
Jen málokterému českému herci se podařilo prosadit se i v zahraničí. Marek Vašut to dokázal a zazářil po boku řady známých tváří Hollywoodu. Chybělo jen málo a měl nakročeno k celosvětové slávě jako jeho neméně talentovaný rakouský kolega – Arnold Schwarzenegger. Tomu byl navíc v mládí i neuvěřitelně podobný.
Dnes je Marek Vašut žoviálním šedesátníkem s minimem vlasů, ale s charakteristickým hlasem a vizáží, která stále poutá pozornost. V mládí ovšem vypadal úplně jinak. Měl svalnaté vypracované tělo a navíc i světlou hřívu vlasů, které mu dodávaly na šarmu. Díky tomu se dost podobal rakouskému kulturistovi Arnoldu Schwarzenggerovi, který i díky své muskulatuře uspěl v Hollywoodu.
Vašut se za svou postavu rozhodně nikdy nemusel stydět. A spolu s hereckým talentem mu také otevřela dveře do významných amerických nebo britských filmů a seriálů. Objevil se v nich přitom například po boku Toma Cruise, Garyho Oldmana nebo Antonyho Hopkinse.
Proslavil se rolí boxera
I díky tomu, že na sobě Marek Vašut od mládí pracoval, posiloval a sportoval, mohl získat roli, která ho proslavila mezi tuzemskými diváky. Byl jí boxer Vilda Jakub ve snímku Pěsti ve tmě. Tehdy mu bylo pouhých 26 let a divačky si ho rázem zamilovaly.
Vašut přitom nebyl na poli filmu žádným nováčkem. Začínal totiž jako dětský herec a první příležitost dostal už ve svých 5 letech ve snímku Káťa a krokodýl. Objevil se následně i ve filmech Přijela k nám pouť, Lásky mezi kapkami deště nebo Panelstory aneb Jak se rodí sídliště. Ale od chvíle, co zazářil jako Vilda, o něj nastala doslova rvačka.
Vašut si zahrál v nespočtu filmů i seriálů, ale vždy ho lákal právě Hollywood. Začal tedy obepisovat agentury a snažil se jim pomocí sestřihu svých rolí na VHS představit jako ten pravý adept pro jejich filmy. Ale odpovědi vůbec nedostával. Pomohla mu až náhoda – při natáčení Mission Impossible v roce 1995 v Česku, kdy získal jednu z malých roliček, mu dala cennou radu ředitelka pro casting.
„V Londýně je tři tisíce agentur, takovýhle obálky ani neotvírají a rovnou je hážou do koše. Já ti dám pět adres a přesný čas, kdy tam půjdeš,“ vzpomínal na její tehdejší pomoc pro Český rozhlas.
Ani tehdy ovšem neuspěl. Ale pak mu přihrála ještě šestou příležitost, kde konečně slavil úspěch. Získal svou první roli v zahraničním filmu, jíž byl velitel německé ponorky během druhé světové války. I díky tomu se mu otevřely další možnosti a zahrál si následně například ve snímcích Van Helsing, Česká spojka nebo v britském seriálu Slow Horses.
Marek Vašut proslul jako záporák
Někteří herci se mohou pochlubit tím, že mají tvář jako dělanou pro záporáky, antihrdiny a padouchy. Marek Vašut je jedním z nich. A záporné role mu dokonale sedí. Přitom se jim vůbec nebrání a nebojí se, že by kvůli nim v očích diváků mohl poklesnout.
S chutí říká, že se nepovažuje za umělce, nýbrž za řemeslníka. Takže s každou rolí se jde popasovat se svou řemeslnou zručností. Nemá snahu dohadovat se s režisérem nebo scenáristou, že by se něco dalo zahrát jinak. Dříve k tomu sice prý měl sklony, ale dnes jen plní jejich příkazy. A pořád ho to baví.
„Dnes jsem jako předdůchodce úplně v pohodě s tím, když mi režisér, čili zadavatel práce, řekne – postavte ta kamna tady v koutě, i když je vývod pro komín o metr dál, a postavte mi je nakřivo,“ svěřil se v rozhovoru pro Český rozhlas.
O role přitom stále nemá nouzi a je o něj velký zájem. Kromě toho se hodně našel i v dabingu. A proslul třeba nadabováním hlavního hrdiny v legendární české hře Mafia. A „svého“ Tommyho Angela namluvil později i v jejím neméně slavném remake.
Zdroje: irozhlas.cz, kinobox.cz, csfd.cz