Život Mariána Labudy ovlivnila smrt: Svým vozem na D1 srazil dvě ženy. Představení přesto odehrál
Na dálnici D1 ve směru z Brna do Prahy přišly v sobotou 19. listopadu 2005 o život dvě ženy. Když jejich auto po smyku narazilo do středových svodidel, vystoupily a zazmatkovaly. Ve vozovce je posléze smetl přijíždějící passat, který podle svědků řídil herec Marián Labuda.
Vážná dopravní nehoda se stala přibližně patnáct minut po desáté hodině na 156. kilometru u Velké Bíteše ve směru z Brna do Prahy.
„Dva lidé leží bez hnutí na dálnici, právě přistává vrtulník,“ řekl deset minut poté iDNES zpravodaj MF DNES. Oběťmi autonehody dvou osobních aut byly podle záchranářů dvě ženy ve věku 51 a 73 let.
Jejich automobil Ford Ka dostal smyk a narazil do středových svodidel. Po několika minutách dostal smyk přijíždějící tmavomodrý passat se slovenskou poznávací značkou. Narazil do nich a na místě je usmrtil. Jeho řidič vyvázl podle policejní mluvčí Soni Woffové jen s drobnými poraněními. Podle svědků měl být řidičem druhého vozu slovenský herec Marian Labuda.
Mluvčí jihomoravské policie se však tehdy ke konkrétním osobám z důvodu probíhajícího vyšetřování odmítla vyjádřit: „Nic takového vám nepotvrdím, ale ani nevyvrátím,“ řekla novinářům.
Osudná cesta do Pardubic
Slovenský herec Marián Labuda si v osudný den přivstal. Kvůli počasí chtěl mít časovou rezervu, aby z Bratislavy po brněnské dálnici pohodlně dorazil do Pardubic na večerní představení. Až k Velké Bíteši šlo všechno jako po másle, ale místo na 156. kilometru D1 měl v těch nejhorších myšlenkách před očima až do smrti.
Zpráva o tragické nehodě ten den zaměstnala celý mediální svět napříč mezinárodním spektrem. Že šlo skutečně o známého herce potvrdil televizním reportérům kromě svědků kupodivu také lékař, který jej ošetřoval.
Fotografie psychicky zničeného Labudy záhy začaly plnit titulní stránky veškerého bulvárního tisku. Média se předháněla v poskytování „zaručených“ informací, zejména fotografie z místa nehody byly dokola se opakujícím ústředním motivem novinových článků. Serióznější pojetí představovaly oficiální zprávy o průběhu vyšetřování poskytované – v souladu se zákonem – tiskovými odděleními policie.
K případu se tak vyjádřil například dopravní expert.
Výsledky expertiz vyvrátily spekulace o nepřiměřené rychlosti
Ten v rámci vyhotovení posudku o Labudově rozbitém Volkswagenu došel k závěru, že řidič jel v době nárazu do překážky zhruba osmdesátikilometrovou rychlostí. „Taková rychlost odpovídá stupni poškození vozidla a charakteru zranění obou obětí, tak jak jsem je prodiskutoval se soudními znalci. Více vám v tuto chvíli neřeknu, protože ještě nemám v ruce pitevní protokol, a navíc jsem vázán povinnou mlčenlivostí,“ uvedl dopravní znalec Jan Šlosárek. „Je třeba brát v potaz, že řidič musel řešit složitou situaci, kdy mu v cestě stála překážka v podobě jiného havarovaného auta,“ uvedl v reakci na spekulace o tom, že měl Labuda na namrzlé vozovce údajně jet nepřiměřenou rychlostí.
První výsledky pitvy ukázaly, že mladší z obětí, která řídila dříve havarovaný vůz, nepila před jízdou alkohol. Vyšetřovatel čekal na zprávu meteorologů a silničářů. Havarované vozy prohlédl znalec z oboru dopravy.
„Je to hrozná tragédie, ale vůbec jsem nevěděl, co se stalo. Ze suché silnice a slunečného počasí jsem najednou vjel do chumelenice. Vyvstala přede mnou zčistajasna jako zeď. Vypadalo to, že se přede mnou stala nějaká havárka, a tak jsem přibrzdil. Jenže auto začalo lítat a já měl co dělat, abych udržel volant. Pak přišel náraz,“ popsal osudný okamžik Labuda. Vzniklou situací byl zjevně hluboce otřesen.
Podle vlastních slov měl až do osudné chvíle všechno pod kontrolou. Věděl, že u Velké Bíteše stávají často policisté, a tak jel maximálně sto patnáct kilometrů v hodině. Když se po náraze vysoukal z rozbitého auta, s úsměvem kráčel k hloučku lidí.
„Byla to radost, že jsem celý a můžu večer odehrát představení. Pak ke mně přistoupil nějaký pán v kulichu a vše mi řekl. Tvrdil, že ty ženy z nebezpečného místa marně odháněl. Ke všemu myslím měly nějaké bílé oblečení. Zůstal jsem jako přimrazený. Nebyla to moje vina,“ tvrdil.
Těžké chvíle prožívala i Labudova manželka Viera. O tom, že její muž usmrtil na dálnici dvě ženy, se dozvěděla od své sestry žijící v Kanadě.
„Volala mi, že si zprávu přečetla na internetu. Hned jsem manželovi zatelefonovala. Měl klidný hlas, ale poznala jsem, že se hodně ovládá, aby mě nevyděsil. Říkal mi, že to není jeho vina, že ty dvě ženy neměl šanci vidět,“ zdrceně vyprávěla Viera Labudová. Podle ní byl manžel zkušený řidič, který nikdy zbytečně neriskoval. Ráno se spolu nasnídali a ona pak ještě před ním odešla na zkoušku do Slovenského národního divadla.
„Je mi těch žen hrozně líto a vůbec nevím, jak se s tou tragédií všichni srovnáme. V divadle máme týden před premiérou Steinbeckovy hry O myších a lidech, no a teď tohle,“ vyjádřila se tehdy hercova manželka.
Labudův Volkswagen Passat byl vybaven airbagy, takže herec silný náraz do svodidel přečkal jen s oděrkami. Z automobilu byl vrak.
Když Marián Labuda vyprávěl o záchranářích a policistech, kteří byli u nehody, stále se mu chvěl hlas. „Ještě mě utěšovali, věděli, že tohle byla hrozitánská smůla. Mohlo se to stát komukoliv,“ popisoval.
Komedii Krejčovský salon, v níž hrál hlavní roli, v pardubickém divadle Marián Labuda v osudnou sobotu večer nezrušil. „Bylo to nejtěžší představení v mém životě, ale nemohl jsem to těm lidem ve vyprodaném hledišti udělat,“ řekl sklesle.
„Tragédii jsem nemohl zabránit. Necítím se vinen a spoléhám se na objektivitu všech, kteří jsou v tomto případu zainteresováni. Můj spis má 300 stran a věřím, že soud podle toho všeho, co obdrží, bude spravedlivý,“ uvedl v té době pro iDNES.cz Labuda.
Státní zástupce měl několik možností, jak kauzu řešit. Od zastavení trestního stíhání, což by znamenalo, že řidič nehodu nezavinil, přes podmínečné zastavení se zkušební lhůtou od 6 do 24 měsíců. Spis také mohl vrátit policii k došetření.
„Když pominu to hrozné vědomí, že člověk někoho usmrtí, někteří lidé hlavně na Slovensku si na mně zgustli. Na policejní prezidium tam na mě chodily anonymy, že jsem těžký diabetik a mám různé stavy. Musel jsem předkládat potvrzení o zdravotní prohlídce. V souvislosti s mou rolí Tisa* zase nacionalisté nehodu vyhodnotili jako trest za to, že jsem znevážil prezidenta. V Česku jsem rozhodně zaznamenal víc pochopení.“
*Tiso se na jevišti vyjadřuje k tématům své doby: K žádosti Slováků o autonomii v období první ČSR i k odsunu slovenských Židů do koncentračních táborů. Labuda jako Tiso řeční o Židech jako o „škůdcích“ a inscenátoři nechávají jeho postavu, aby v té chvíli vrhala stín na promítané záběry z koncentračních táborů. V pozadí pochodují lidé označení žlutou Davidovou hvězdou do plynových komor. „Necítím za to žádnou odpovědnost,“ říká pak Tiso před Národním soudem v dubnu 1947. V závěrečné scéně čeká ve vězení na popravu.
„Ozval se mi jistý inženýr, který se na stavbě té silnice nějak podílel. Řekl, že to místo patří k slabinám dálnice a ten sklon vozovky není dobrý. Z jeho strany to bylo takové lidské gesto, ale vyhodnotit to samozřejmě musí dopravní znalec. Silnice v tom místě byla jako zrcadlo, s tím autem se nedalo nic dělat, nebylo vidět na krok. Na druhé straně si samozřejmě uvědomuji, že zemřeli dva lidé a existuje formulka o přizpůsobení jízdy stavu vozovky.“
Znalci několik měsíců řešili, zda za nehodu může herec, nebo stav dálnice. Státní zástupce Jaroslav Paul nakonec Labudu obvinil za trestný čin ublížení na zdraví.
„Soud rozhodl trestním příkazem. Uložil desetiměsíční trest s odkladem na třicet měsíců. Stejnou dobu, tedy třicet měsíců, nesmí pan Labuda řídit motorová vozidla,“ řekla iDNES.cz Jaroslava Lukešová z Okresního soudu ve Ždáru nad Sázavou.
Proti rozhodnutí bylo možné podat do osmi dnů odvolání. „Odvolávat se nebudu. Už od počátku jsem tvrdil, že přijmu jakékoli rozhodnutí soudu. Ten rozhodl a já k tomu nemám co dodat. Přijímám to,“ s pokorou řekl iDNES.cz Marián Labuda.
Rozhodnutím soudu pro něho tragédie neskončila: „Možná končí úředně, u mě vevnitř ale zůstává,“ dodal Labuda.
Tragická autonehoda, při níž Marian Labuda způsobil smrt dvou osob, zdůrazňuje hluboký psychologický dopad, který takový incident může na viníka mít. Neúmyslné způsobení smrti druhé osoby představuje těžké morální a emocionální břemeno, jež může vést k dlouhodobým psychickým problémům jako jsou pocity viny, deprese a posttraumatický stresový syndrom. Tyto následky nejsou jen okamžité, ale mohou přetrvávat po celý život a výrazně ovlivnit jeho kvalitu i psychické zdraví viníka.
Oblíbený slovenský herec Marian Labuda zemřel 5. ledna 2018 ve věku 73 let.
zdroj: MF DNES, iDNES.cz – Ivana Karásková, iDNES.cz, Novinky.cz