Mark Ruffalo o postelových scénách s Emmou Stone: Jednou nohou v hrobě, druhou na slupce od banánu
Aktuálně nejvíce skloňovaný film Yorgose Lanthimose Chudáčci vešel v Česku do kin letos v lednu. Jak probíhalo natáčení tohoto snímku, za který dostala herečka Emma Stone Oscara?
Emma Stone překonala během natáčení této fascinující surrealistické podívané hned několik těžkostí. Jako Američanka musela dokonale zvládnout britský přízvuk (stejně jako nejméně šest amerických herců a hereček, kteří hráli britské postavy), pohybově i jazykově ztvárnit všechny fáze lidského vývoje a natočit neuvěřitelné množství scén s explicitním obsahem.
Náročná scéna
Podle The Guardian během panelové diskuze při oslavě nominací na cenu pro nejlepšího filmového producenta Stone uvedla, že pro ni erotické scény nebyly tak náročné jako jedna specifická, ve které musela zkonzumovat 60 portugalských koláčků se žloutkovo-smetanovým krémem, známých jako pastéis de nata. To komentovala slovy: „První sousto je skvělé, ale ke konci se vám fakt chce zvracet.“
The Guardian dále uvádí, že jeden takový koláček obsahuje 157 kilokalorií. Je tedy pravděpodobné, že herečka pro každou scénu každý z koláčků jen nakousla, ale i to je obdivuhodný výkon.
Mark Ruffalo nejprve roli odmítl
Emmin herecký kolega Mark Ruffalo a představitel Duncana roli původně vzít nechtěl. Navíc měl během natáčení velké pochybnosti o svém hereckém výkonu. Dokonce i žertoval, že ho každou chvíli bude muset nahradit jeho kamarád Oscar Isaac. Isaac a Willem Dafoe si dokonce z Ruffala vystřelili. V žertu mu oznámili, že je vyhozen a roli za něj přebírá právě Isaac.
Natáčení erotických scén plné humoru
Dále také natáčení erotických scén, kterých bylo ve filmu hojně, prý nemá představitel Duncana moc v oblibě – díky spolupráci s Emmou Stone se však při takových scénách alespoň pobavil díky jejímu smyslu pro humor a vtipkování mezi záběry. Lanthimos navíc chtěl, aby Ruffalova postava měla tvar holuba s nafouknutou hrudí – herec tedy musel nosit velké ramenní vycpávky a korzet.
I přes tyto těžkosti si nakonec Ruffalo natáčení užil. Bylo pro něj prý jako „jedna noha na banánové slupce a druhá v hrobě“ a byl na letošních Cenách Akademie nominován na Oscara.
Opakovaná spolupráce s Emmou Stone
Chudáčci přitom není jediný film, na kterém režisér Yorgos Lanthimos s Emmou Stone spolupracoval. Objevila se totiž i v jeho historickém dramatu Favoritka (2018), krátkometrážním dramatu Bleat (2022) a zahrála si i v jeho nadcházejícím filmu Kinds of Kindness (2024). U snímku Chudáčci navíc figurovala i jako producentka.
K realizaci Chudáčků se Lanthimos rozhodl právě při natáčení Favoritky: „Po relativním úspěchu Favoritky, kdy jsem vlastně natočil o něco dražší film, který byl úspěšný, mi lidé více dovolili dělat, co chci, a tak jsem se prostě vrátil ke Grayově knize (pozn. red.: Alasdair Gray je britský spisovatel a malíř, který napsal knižní předlohu, dle které byl právě film Chudáčci natočen) a řekl si: ‚Tohle chci udělat.‘ Byl to dlouhý proces, ale knihu jsem měl stále na mysli.“
Inspirací byl akt
Pro film je navíc velmi důležitá jeho vizuální stránka. Pro postavu Belly bylo Lanthimosovi inspirací dílo Egona Schieleho z roku 1911. Zde je akt ženy s dlouhými černými vlasy a modročerným závojem. Původně však Belliny vlasy neměly být černé až tolik, jako jsou nakonec ve filmu. Bella měla mít spíše černohnědou přirozenou barvu. Kolorista jí však omylem nabarvil úplně načerno. Tento omyl však nakonec byl pro film ku prospěchu, protože mu dodává na surreálnosti. Na konci filmu byly její vlasy dlouhé jeden metr. Samozřejmě se jednalo o příčesky.
Symbolizace vývoje hlavní postavy využívá barevnost filmu. Začátek je zobrazen černobíle, což odráží nedostatečně vyvinutý mozek Belly (Emma Stone) a také její nedostatek svobody, protože od svého „stvořitele“ má zákaz vycházení. Postupně se film přesouvá k používání barev, počínaje Lisabonem a dramatickými oblohami během plavby, pokračuje k méně syté zimní Paříži a končí velmi realistickými barvami v Londýně v závěrečných scénách. Tento barevný vývoj odráží pohled dítěte na svět během jeho cesty ke zralosti.
Neopomeneme ani zvukovou složku. Chudáčci je první Lanthimosův film obsahující hudbu složenou právě pro daný snímek. Všechna jeho předchozí díla obsahovala jen již existující hudbu. Skladatel hudby do tohoto snímku Jerskin Fendrix si v něm dokonce i zahrál, byl obsazen do role hudebníka z lisabonské restaurace, který hraje na bizarní nástroj v taneční scéně.
Přestože film otevírá vcelku mainstreamové a častokrát ve filmech zpracovávané téma ženské emancipace, jeho neotřelé zpracování mu svým počtem nominací na Oscary pomohlo překonat dokonce i kultovní Barbie. Získal jich totiž hned 11, z čehož 4 byly vítězné (nejlepší výkon herečky v hlavní roli, nejlepší výprava, nejlepší kostýmy a nejlepší masky).
Na film Chudáčci, jehož distributorem u nás je Falcon, můžete vyrazit do kina.
Zdroje: kinobox.cz, csfd.cz, apetitonline.cz