Máte doma zubní pastu? Pak musíte vědět, co opravdu znamenají její barevné pruhy
Péče o zuby je důležitá pro každého. A není divu, že když v drogerii prohlížíte regál se zubními pastami, je jich tam tolik, že najednou nevíte, kterou z nich si vlastně vybrat. Jak pro sebe, tak pro děti.
Obvykle se tam nachází nepřeberné množství past. Jedni hned sáhnou po těch nejlevnějších, druzí po těch drahých. A možná, že všichni dělají chybu. Kromě čištění zubů je důležité i optimální stravování. Na TV Guru jsme pro vás sepsali také příběh herečky Zuzany Norisové, které při natáčení Rebelů chtěla být velmi štíhlá a tak nejedla. A to se na jejích zubech podepsalo.
Typy zubních past
Při výběru je zapotřebí zvážit všechno: složení, zdravotní přínos, příchuť, datum spotřeby. Někdo potřebuje zlepšit stav dásní, jiný vybělit chrup a účinně se zbavit plaku, a další osvěžit dech. A to všechno vám zubní pasty poskytnou, jen si musíte správně vybrat. A čím se při tom máte řídit? Především textem, který je na pastě, anebo na krabičce uveden. Na tubě velmi často bývají i barevné pruhy. Také si už dlouho marně lámete hlavu, co ten který proužek či barevná značka znamenají? Možná, že vypovídají o složení pasty, a to právě proto, aby zákazník nemusel všechno číst.
Barevné pruhy na tubě
Barvy na tubě zubní pasty ale neznamenají pro uživatele vůbec nic. Nic nevypovídají o složení a vy byste se při výběru zubní pasty neměli tímto označením řídit. Na internetu kolují nesprávné informace, kde se někdy tvrdí, že právě barva na tubě avízuje složení: zelená – jde o čistě přírodní látky, červená a černá – chemické přídavky apod. Víc se o údajné výpovědi barev rozepisovat nebudeme, abyste si to zbytečně nezafixovali do paměti. Barvy skutečně o složení pasty a její kvalitě nic neříkají.
Barevné označení na tubě pasty je totiž značka, která vznikla během výrobního procesu. Barevná označení jsou avízem pro stroj, který je snímá svými senzory a pozná, kde a jak má s materiálem pracovat; kde ho rozříznout, složit, zatavit.
Konvenční nebo přírodní pasty?
Takže, pokud chcete vědět, co vámi vybraná pasta obsahuje, musíte skutečně poctivě číst ta malá písmenka. Většina past má stejné základní složení. Některé zdroje však uvádějí, že mnohé syntetické parfemace a antibakteriální složky narušují v ústech přirozené prostředí. A místo toho, aby dech osvěžovaly, mohou ho z dlouhodobého hlediska i zhoršovat!
Základními složkami zubních past jsou voda a abrazívní látky, což tvoří asi 90 % obsahu pasty. Zbylých 10 % jsou barviva, pěnidla, pojiva a příchutě. Mnoho past obsahuje zdraví škodlivé látky, a sliznice v ústech je poměrně rychle vstřebávají. A my si při čištění zubů tyto škodlivé až toxické látky posíláme rovnou do krevního oběhu. Proto je důležité, abyste výběru zubní pasty věnovali patřičnou pozornost. Obecně jsou zubní pasty rozděleny na dětské a pro dospělé.
Fluorid sodný
Fluor je nezbytným stopovým prvkem pro růst kostí a zdravý chrup. Jestliže je ho však v těle nadměrné množství, může se stát pro organismus nebezpečným. Do zubních past se přidává z důvodu antibakteriální ochrany zubní skloviny. Ta je potom odolnější vůči kyselinám a sníženému pH v ústech. Bezpečná denní dávka fluoru je 0,5-2 mg u dětí, a pro dospělé 3-4 mg. Dávky nad 10 mg jsou toxické, obzvláště dodáváte-li je tělu ve formě pasty každý den. Děti by měly používat pastu bez fluoridu, neboť tím, že je ochucená, tak ji často polykají. Pozřený fluorid může způsobit obtíže v trávícím traktu a poškozuje rovnováhu střevní mikroflóry.
Propylene glykol
Další chemická složka v zubní pastě je propylene glycol. Ten napomáhá absorpci látek, ale bohužel i těch škodlivých. Někdy způsobí podráždění ústní dutiny, může vyvolat alergickou reakci a u někoho i dermatitidu.
Sodium lauryl suphate
Sodium lauryl suphate (SLS) funguje v zubní pastě jako pěnidlo. Mnozí z vás mají rádi, když pasta hezky pění; máte pocit, že se tak ústní dutina lépe vyčistí. SLS však sliznice v ústech příliš vysušuje, čímž může dojít k podrážení a zánětům dutiny ústní a zvyšuje se riziko výskytu aftů.
Triklosan
Triklosan bývá do past přidáván pro antibakteriální účinky. Zároveň však má negativní vliv na činnost štítné žlázy. Sluneční záření ho může přeměnit na dioxin, který neblaze působí na játra a může podpořit i vznik rakoviny.
Parabeny
Jedná se o konzervační látky. Mohou vyvolat alergie, ale stejně tak způsobit nadměrnou produkci estrogenů, jež také může vést ke zdravotním komplikacím.
Abrazivní látky
Ty způsobují pomalé, ale zato trvalé obrušování zubní skloviny. Při čištění zubů by však měl být nejdůležitější pohyb kartáčku. Obrušovací látky způsobují zvýšenou citlivost zubů.
Přírodní alternativa pro čištění zubů
V přírodě existuje celá řada látek, které dokáží plně nahradit ty chemické. Při výběru zubní pasty volte ty bez fluoridu a dalších výše uvedených látek, nejlépe na rostlinné bázi. Umělá aromata nahradí přírodní éterické oleje, které mají antibakteriální i protizánětlivé vlastnosti. A mají dobrý vliv jak na zuby, tak i na dásně. Bylinné příměsi zamezují krvácení dásní a příznakům parodontózy. Pro správnou výživu zubů je i důležitý obsah minerálních látek v zubní pastě. Konečný výběr zubní pasty však pochopitelně závisí pouze na vás.